آماده باش مازندران درجلوگیری از غرق شدگی احتمالی در سواحل خزر 

ساری-ایرنا- معاونت سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران نسبت به خطر افزایش غرق شدگی در آخرین ماه تابستان هشدار جدی داد و اعلام کرد که همه مسوولان مرتبط به ویژه ناجیان غریق تا پایان فصل شنا برای جلوگیری از غرق شدگی احتمالی درآماده باش کامل قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،آزادسازی تمامی مناطق ساحلی برای دسترسی شنای مردم و افزایش دو چندان ورود و حضور جمعیت مسافر برای شنا درمنابع آبی استان سبب شدتا تمامی مسوولان برای جلوگیری از غرق شدگی احتمالی در شهریور ماه در آماده باش کامل قرار بگیرند.

بررسی ها نشان می دهد که افزایش تعداد غرق شدگی حدود سه ماه خرداد،تیر و مرداد امسال درسواحل مازندران نسبت به مدت مشابه سال قبل درحالی است که طبق پیش بینی مسوولان استان پیش ازشروع اجرای طرح  هشدار های لازم صادر شد ،چراکه علاوه بر افزایش چندین برابری دسترسی به سواحل ،به دلیل نبود محدودیت های کرونایی حضور مسافران به سواحل استان دو چندان شده است.

افزایش خطرات غرق شدن درآبهای ساحلی با توجه به شرایط خاص شنا در خزر همواره مورد تاکید است ،چراکه به اعتقاد مسوولان و کارشناسان، مسائل زیادی در وقوع حوادث تلخ و ناگوار مرگ و میر در دریای خزر موثر بوده که عمده آن به سهل انگاری خانواده ها، رعایت نکردن نکات ایمنی و علت مهم تر ناشی از ناآگاهی از وضعیت سواحل دریای خزر و موج های شکافنده خزر است.بررسی ها نشان می دهد ۹۰ درصد مسافران و گردشگرانی که در طی سال به ویژه ایام تابستان به مازندران سفر می کنند با هدف استفاده از ساحل و شنا در دریا است.

در همین راستا ،معاونت سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران نسبت به خطر افزایش غرق شدگی در آخرین ماه تابستان هشدار جدی داد و گفت که استانداری با همکاری درهمه مسوولان مرتبط به ویژه با بکار گیری تعداد بیشتر ناجیان غریق تا پایان فصل شنا برای جلوگیری از غرق شدگی احتمالی در آماده باش کامل قرار گرفتند.

پزشکی قانونی مازندران با انتشار گزارشی آمار مرگ ناشی از غرق شدن در منابع آبی شامل دریا ، رودخانه، استخر و کانال های کشاورزی طی پنج ماهه امسال را ۱۱۴ نفر اعلام کرد  که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۹۸ نفر بوده ؛۱۵نفر بیشتر است.

بنابر این گزارش از زمان شروع طرح دریا یعنی از خرداد ماه امسال تا پایان مرداد ماه  ۷۶ نفر در سواحل مازندرانی خزر جانشان را از دست دادند که بیشترین آنان در سواحل نوشهر و جالوس با ۲۲نفر بوده است ،تعداد  مغروغین در دریای خزر طی مدت مشابه سال قبل نیز ۶۸ نفر بوده است که بیشترین غرق شدگان در سواحل چالوس و بابلسر به ثبت رسید.

طبق آمار رسمی پزشکی قانونی مازندران در پنج ماهه امسال ۲۴نفر در رودخانه ها ،سه نفر در حوضچه مصنوعی و سد ، ۴نفر دراستخر شنا ، ۴نفر در کانال و یک نفر در حوض و در مجموع ۳۶نفر در این نوع از منابع آبی استان غرق شدند . این آمار در مدت مشابه پنج ماهه سال قبل  نیز در رودخانه ها برابر با ۲۴ نفر امسال بوده است، تعداد مغروغین در دریاچه مصنوعی و سد هفت نفر بود که ۴ نفر بیشتر از امسال بود ، ۶ نفر در استخر شنا ، یک نفر دراستخر کشاورزی و ۴نفر در حوضچه  و در مجموع ۳۰ نفر جانشان را در این منابع آبی از دست دادند.

آماده باش مازندران درجلوگیری از غرق شدگی احتمالی در سواحل خزر 

 آماده باش فرمانداران و همه دستگاه های امدادی در سواحل مازندران 

روح الله سلگی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به افزایش تعداد ناجیان غریق به یکهزار و ۲۰۰ نفرطی شهریورماه برای حضور در سواحل استان اشاره کرد و در عین حال توضیح داد : باید بپذیریم که امسال دسترسی به ساحل آسانتر و بیشتر شده است، پس خطرات غرق شدن در آبهای ساحلی با توجه به شرایط خاص شنا در خزر افزایش یافته است.

وی افزود: همزمان با آزاد سازی حریم ۶۰ متری سواحل دریای خزر در استان که دسترسی به همه نقاط سواحل عملیاتی شد ، با دستور شخص استاندار  همه دستگاه امدادی به خصوص هلال احمر و هیات نجات غریق برای استقرار در محل طرح دریا و حتی مناطق ممنوعه شنا برنامه ریزی شد.

وی با این ادعا که در سال ۱۳۹۸ که ویروس کرونایی نبود و محدودیتی را برای سفر و شنا در سواحل خزر نداشته ایم؛ ۲۸۰ نفر در منابع آبی مازندران غرق شدند ، گفت: امسال علاوه بر آزاد سازی سواحل و نبود محدودیت کرونایی شاهد افزایش حضور مسافران را داریم و در این شرایط آمار غرقی در سواحل طی پنج ماهه امسال  به ۷۶نفر رسید. 

وی با ابراز تاسف از غرق شدن حتی یک نفر از هموطنان عزیز ،بیان داشت : به همین دلیل فرمانداران ساحلی و دستگاه های امدادی تا پااین اجرای طرح دریا و فصل شنا در آماده باش  کامل قرار گرفتند.

تصرف حریم سواحل دریای خزر معضل چند دهه ای در استان های شمالی بود. تعریف حریم ۶۰ متری برای سواحل خزر دارای قانون مصوب با قدمت بیش از یک دهه است که پیش از این به علت مقاومت دستگاه های دولتی بدرستی اجرایی نشده بود، اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم، رئیس جمهور دهم بهمن سال گذشته در دستوری صریح همه دستگاه های دولتی را بدون استثنا موظف به آزادسازی مناطق ساحلی تصرف شده دریا تا مرز قانونی حداقل ۶۰ متر از ساحل کرد.

همسو با این دستور صریح و پیگیری همه جانبه دولتمردان، طبق اعلام استاندار مازندران تاکنون ۹۲ درصد از حریم ۶۰ متری سواحل خزر در این استان آزاد شده است.  ۶ درصد باقی مانده در اختیار بندر نوشهر، بندر فریدونکنار، بندر امیرآباد، نیروی دریایی ارتش، دستگاه های نظامی، نیروگاه، کشتی سازی صدرا، سکوی نفتی شمال و یا مراکزی است که نباید از ساحل فاصله داشته باشند.

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران با بیان این که ۲ سال انتظار ناشی از محدودیت های سفر و شنا در سواحل مازندران  سبب شد تا طی دو ماهه تیر و مرداد با سونامی جمعیت در سواحل خزر مواجه  باشیم، ادامه داد: امیدواریم با همکاری مردم به خصوص مسافران غیر بومی علاوه بر رعایت همه موارد فنی شنا  به هشدار های ناجیان غریق توجه جدی داشته باشند.

سلگی تصریح کرد :برای اولین بار مطالبات سال قبل ناجیان با پیگیری استاندار مازندران و تامین سه میلیارد تومان تسویه شد،حق و حقوق تیر و مرداد آنان نیز پرداخت شده است، اعتبار برای پرداخت حقوق شهریور ماه ناجیان که تعادشان از ۸۵۰ نفر به یکهزارو ۲۰۰ نفر رسیده است نیز تامین شده است و ناجیان با انگیزه دوچندان در سواحل استان مستقر هستند.

آماده باش مازندران درجلوگیری از غرق شدگی احتمالی در سواحل خزر 

مهمترین نکات برای شنا در دریای خزر 
خزر به عنوان بزرگ ترین دریاچه جهان حدود ۳۸۴ هزارکیلومتر وسعت دارد و طول خط ساحلی آن در جنوب حدود ۶۷۰ کیلومتر است که ۳۳۸ کیلومتر آن در محدوده جغرافیائی استان مازندران و بقیه در استان های گیلان و گلستان واقع است.
شنا کردن درآب های مختلف به ویژه سواحل دریای خزر یکی از تفریحات سالم و رایج مسافران است اما رعایت نکات شنا همواره می تواند سفر هموطنان عزیز را به خطه شمال تلخ نکند.

آگاهی از چگونگی شنا در سواحل دریا می تواند به افرادی که قصد شنا در دریا را دارند کمک کند تا دچار مشکل نشوند. مهمترین نکته ای که کارشناسان بر لزوم رعایت آن برای شنا در دریای خزر تاکید می کنند موج و جریان های ناشی از آن است که به اصطلاح جریان شکافنده نامیده می شود، جریانی که دلیل اصلی تلفات انسانی ناشی از شنا در آبهای ساحلی است. بیشتر جریان های ساحلی به دلیل حضور امواج و شکست آنها ایجاد می شوند و این جریان ها آنقدر قوی هستند که حتی ممکن است شناگران ماهر را هم غرق کنند.

این جریان را می توان با قرار گرفتن در ارتفاع با چشم مشاهده کرد. چنانچه اگر روی برآمدگی ماسه ای پایتان را بگذارید تصور می کنید که عمق آب کم است، ولی با کمی جابجایی ناگهان عمق آب افزایش می یابد، بنا بر این باید مواظب تغییر ناگهانی عمق آب باشید تا دچار مشکل نشوید.

کارشناسان پیشنهاد می کنند هنگامی که در مسیر جریان شکافنده قرار گرفتید هیچگاه با آن مبارزه نکنید و خلاف جهت جریان به سوی ساحل شنا نکنید بنا بر این آرام باشید و با جریان همراه شوید.

ذوق زدگی دیدن موج و جزر و مد دریای آبی خزر و به آب افتادن در هر نقطه از سواحل بی احتیاطی محض است که برخی از شهروندان را به کام مرگ خاموش می کشاند. خانواده ها باید به نکات ایمنی و تابلوهای هشدار دهنده مناطق ممنوعه شنا توجه جدی داشته باشند، چرا که خطر غرق شدن در این مناطق به مراتب بیشتر از نقاط سالم سازی دریا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha