فهرست طولانی سلبریتی‌های منتقد اسرائیل

تهران- ایرنا- آرمان‌های فلسطین و بحث نقض آشکار حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی، علاوه بر مسلمانان جهان، نظر بسیاری از ستاره‌های غربی دنیای هنر را نیز به خود جلب کرده و در سال‌های گذشته، بارها اظهارنظرهای سلبریتی‌های دنیای سینما، موسیقی و ورزش در حمایت از مردم فلسطین و نفی اشغالگری، خبرساز شده است.

چهره‌های هنری متعددی در سال‌های اخیر با وجود فشارهای سنگین لابی صهیونیستی که در صنعت سرگرمی جهان نفوذ قابل توجهی دارند، به حمایت از مردم مظلوم فلسطین برخاسته و خواستار آزادی فلسطین از اشغال شده‌اند؛ افرادی که گاهی به دلیل این نوع موضع‌گیری با تهدید و حتی بایکوت مواجه شده‌اند. در تازه‌ترین مورد، «بلا حدید» مدل مشهور آمریکایی اعلام کرده حمایت از آرمان فلسطین سبب شده دوستان بسیاری را از دست بدهد و شرکت‌های تبلیغاتی فراوانی از همکاری با او انصراف دادند.

شاید جالب باشد، اما در فهرست هنرمندانی که با فلسطین و فلسطینی‌ها اعلام همبستگی کرده‌اند، نام افرادی دیده می‌شود که بیشتر به عنوان نماد صنعت سینما یا موسیقی شهرت جهانی دارند.

در ادامه نام چند تن از این افراد که به مناسبت‌های مختلف در رد وحشی‌گری اسرائیل موضع‌گیری کرده‌اند و واکنش صهیونیست‌ها به آن‌ها را خواهید دید.

رابرت دنیرو
«رابرت دنیرو» بازیگر سرشناس هالیوود در زمان جنگ غزه اظهارات تندی علیه حمایت امریکا از اسرائیل بر زبان راند.
او گفت: مقصر اصلی این ماجرا آمریکاست؛ مطمئن باشید اگر این کشور از اسرائیل حمایت نمی‌کرد، تل‌آویو هرگز جرئت دست زدن به چنین اقدامی را نداشت.

خاویر باردم و پنه لوپه کروز
جنگ غزه باعث شد تا دو تن از ستارگان سینمای غرب یعنی «خاویر باردم» و همسرش «پنه لوپه کروز» با امضای طوماری به حمایت از مردم فلسطین بپردازند. در این طومار که بیش از ۷۰ هنرمند اسپانیولی‌زبان آن را امضا کرده بودند، حمله اسرائیل به غزه، نسل‌کشی عنوان شده بود و امضاکنندگان خواستار محکومیت این حمله از سوی اتحادیه اروپا شدند. کروز و باردم، این اقدام خود را درخواست برای صلح عنوان کردند.

جان استوارت
یکی از مشهورترین شومن‌های آمریکایی «جان استوارت» نام دارد. مجری برنامه مشهور «دیلی شو» نیز به دلیل حمایت از فلسطین و درخواست برای جلوگیری از حمله اسرائیل به فلسطینی‌ها با انتقادهایی از سوی محافل صهیونیستی در آمریکا روبه‌رو شده است.

زین مالک
خواننده مشهور و سلبریتی انگلیسی «زین مالک» در توئیتر با انتشار هشتگ فلسطین را آزاد کنید، با حمله صهیونیست‌ها مواجه شد. مالک که مصری‌الاصل است بعد از انتشار آن توئیت از سوی گروه‌های تندرو صهیونیست به مرگ تهدید شد.

راجر واترز
یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان حامی فلسطین «راجر واترز» خواننده گروه «پینک فلوید» است. او در سال‌های گذشته به روش‌های مختلف از فلسطینی‌ها حمایت و از صهیونیست‌ها اعلام انزجار کرده است.

او در سال ۲۰۰۶ به درخواست گروه‌های حامی فلسطین، کنسرتش در تل‌آویو را لغو کرد و بعد از آن در سال ۲۰۱۰ آهنگی را منتشر و آن را به مردم فلسطین تقدیم کرد. این خواننده همچنین با «آپارتاید» خواندن اسرائیل، اشغالگری رژیم صهیونیستی را وحشیانه عنوان کرد.

جی کی رولینگ
رولینگ، نویسنده مشهور مجموعه «هری پاتر» نیز از جمله هنرمندانی است که در سال‌های گذشته به حمایت از فلسطینی‌ها پرداخته است. وی در سال ۲۰۱۵ بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن با اشاره به بی‌عدالتی‌ای که اسرائیل نسبت به فلسطینی‌ها اعمال می‌کند، خواستار پاسخگویی دولت اسرائیل نسبت به این وحشی‌گری‌ها شد.

راسل براند
«راسل ادوارد براند» بازیگر و کمدین انگلیسی نیز از جمله هنرمندانی است که ماجرای حمایت او از فلسطینی‌ها شهرت دارد. براند خواستار تحریم کالاهای اسرائیلی شد و همین موضع باعث شد در امریکا به یهودی‌ستیزی متهم شود، البته او در یادداشتی این اتهام را رد کرد.

منال عیسی
«منال عیسی» بازیگر لبنانی با اقدامی که در حمایت از مردم فلسطین انجام داد به یکی از خبرسازترین هنرمندان حاضر در هفتاد و یکمین دوره جشنواره «کن» تبدیل شد.
او با پلاکاردی که در آن نوشته شده بود «حمله به مردم غزه را متوقف کنید» روی فرش قرمز جشنواره حاضر شد، این اقدام باعث شد که عیسی از جایزه بهترین بازیگر زن آن سال دور شود، اما خاطره اقدام شجاعانه‌اش در تاریخ جشنواره کن باقی بماند.

ناتالی پورتمن
«ناتالی پورتمن» بازیگر یهودی سرشناس هالیوود و متولد فلسطین اشغالی، چندی پیش در جریان گفت‌وگو با یک رسانه عربی قانون «کشور ملی یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی را نژادپرستانه و اشتباه توصیف کرد.

پورتمن حتی جایزه جنسیس ۲۰۱۸ که از سوی اسرائیل به شخصیت‌های برتر یهودی اهدا می‌شود و یک‌میلیون دلار ارزش دارد را رد کرد. او گفته بود: «متأسفانه زندگی مردم و حیات شخصی آن‌ها به تصمیم سیاستمداران وابسته است. من امیدوارم همگان برای مردم و همسایگانشان عشق و محبت فراهم و شرایطی را ایجاد کنند که همه باهم زندگی کنند.»

سایر حامیان فلسطین
در میان هنرمندان افرادی مانند «بنکسی، سلنا گومز، بلا حدید، محمد الننی، محمد ابو تریکه، میریام مارگولیز، مارک روفالو، د ویکند، سوزان ساراندون، لنا هیدی، جان اولیور، وایولا دیویس، دوا لیپا، پینک فلوید (راجر واترز)، وایولا دیویس، آلانا حدید، جیجی حدید، یونس بنجیما، دی جی خالد، محمد حدید، حبیب نورمحمدوف، کایری اروینگ، سوزان ساراندون، إیما واتسون، جان راجر استپنز (نام هنری جان لجند) و تیناشه» نیز کسانی هستند که در برابر ظلم و ستم اسرائیل واکنش نشان دادند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha