۳ شهریور ۱۴۰۱، ۱۴:۳۰
کد خبرنگار: 2087
کد خبر: 84865837
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مرکز تحقیقات کشاورزی استان سمنان سالانه هفت هزار پیوندک پسته تولید می‌کند

شاهرود - ایرنا - رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان از تولید و توزیع سالانه بیش از هفت هزار چشمه پیوندک درخت پسته در بین باغداران این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد دزیانیان روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، با اشاره به وجود ذخیره ارزشمند ژنتیکی پسته در ایستگاه تحقیقات پسته دامغان، اظهار داشت: ۵۰ رقم پسته نر و ۵۰ رقم پسته ماده در قالب ارزیابی‌های سازگاری در این ایستگاه آماده شده است و ارقام باکیفیت ضمن تکثیر در طول بیش از ۲۰ سال گذشته، در قالب پیوندک در بین باغداران استان و کشور توزیع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تقاضای بسیاری از سوی باغداران استان برای دریافت این پیوندک‌ها وجود دارد که نشان دهنده اهمیت تولید آن‌ها است، افزود: همچنین این مرکز با تولید سالانه ۲۰۰ هزار نهال پسته شناسنامه‌دار بزرگترین تولیدکننده این نوع نهال در کشور است.

دزیانیان با بیان اینکه این مرکز سالانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نهال دیگر درختان میوه از جمله زردآلو، گیلاس، بادام، انگور، سیب و گردو را تولید می‌کند، ابراز داشت: این مرکز بر تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نهال درختان میوه هسته دار و دانه دار در سطح استان نظارت دارد.

وی به تولید بذر اصلاح شده گندم، جو، کُلزا و ذرت در مرکز تحقیقات کشاورزی و ایستگاه‌های تابعه آن در سطح استان سمنان نیز اشاره کرد و گفت: کشاورزانی که از بذرهای اصلاح شده استفاده کنند می‌توانند از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش عملکرد داشته باشند.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان با بیان اینکه این مرکز ۱۰۰ درصد طبقات پرورشی گندم و جو استان را تولید می‌کند، تصریح کرد: همچنین نظارت بر تولید بذرهای کشاورزان پیشرو نیز از دیگر وظایف این مرکز است.

دزیانیان یکی از وظایف مهم مرکز تحقیقات کشاورزی را حفظ ذخایر وارثتی و بانک‌های ژنی گیاهی عنوان کرد و افزود: کلکسیون ارقام گیاهی شامل ذخایر ژنتیکی یکی از داشته‌های ارزشمند این مجموعه است که در راستای عمل به این وظیفه مهم جمع آوری شده است.

وی به وجود ۱۶۰ ژنوتیپ یا رقم زردآلو و ۱۳۵ رقم انگور در مرکز تحقیقات کشاورزی استان سمنان اشاره کرد و اظهار داشت: بعضی از ارقام ممکن است ارزش تجاری نداشته باشند اما باید احیا شوند تا در کارهای اصلاح و به‌نژادی به کار روند و برای نمونه یکی از نتایج این کار تولید رقم زردآلوی مقاوم به سرما بود.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان به دریافت مجوز ایجاد کلکسیون ملی سنجد کشور در سال ۹۷ نیز اشاره کرد و گفت: ۵۰ ژنوتیپ سنجد از کشور در این مرکز جمع آوری و کار ارزیابی سازگاری و بررسی صفات مورفولوژیک و فیزیولوژیک آن‌ها انجام می‌شود.

دزیانیان با بیان اینکه جمع آوری ۱۲ رقم «پکان» نیز کار جدیدی بود که از سوی محققان این مرکز انجام شد، اضافه کرد: پکان گیاهی است که محصولی شبیه گردو دارد اما مقاوم به سرما و دارای ارزش تجاری بالایی است، گرچه بومی مناطق گرمسیری است اما می‌تواند در مناطقی از استان سمنان نیز رشد کند.

وی ادامه داد: ۱۸ رقم تمشک و بلوبری نیز وارد این مرکز شد که برخی از این ارقام را می‌توان در راستای اصلاح الگوی کشت در مناطقی مانند کالپوش شهرستان میامی تولید کرد.

از ۹.۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان ۲ درصد اراضی کشاورزی است. سطح زمین‌های زراعی شاهرود ۱۸ هزار هکتار است که ۲۴ درصد از زمین‌های کشاورزی استان را شامل می‌شود.

 سطح باغ‌های شهرستان شاهرود هم ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار است که ۳۲ درصد باغ‌های استان سمنان را شامل می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha