اولین طرح های خراسان رضوی در هفته دولت افتتاح شد

مشهد -ایرنا- استاندار خراسان رضوی در اولین روز از هفته دولت با حضور در شهرک صنعتی چناران چند طرح صنعتی و کشاورزی را افتتاح کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یعقوبعلی نظری عصر چهارشنبه و در مراسم افتتاحیه شرکت صنعتی آران ماشین توس گفت: در طول یک سال گذشته فعالیت های بسیاری در حوزه های اقتصادی، عمرانی و زیر ساختی انجام شده است که در هفته دولت هزار و ۲۴۰ طرح که میتواند در بخش های مختلف تاثیر گذار باشد مورد افتتاح  قرار می‌گیرد و یا آغاز عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود.

نماینده عالی دولت در خراسان رضوی افزود: در طی این مدت حداقل ۴۲۶ پروانه بهره برداری صادر شده است که حداقل ارزش ریالی آن هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است و بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ شغل مستقیم و یا اشتغال غیر مستقیم ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: برای حل معیشت مردم نیاز است تا در هر جایگاهی که هستیم متمرکز بر شعار سال و با هدف گذاری دانش بنیان حرکت کنیم.

استاندار خراسان رضوی گفت: وظیفه خود می‌دانم تا از افرادی که در مسیر ارتقاء تولیدی تلاش می‌کنند و نتایج بسیاری فراهم کرده اند  قدردانی شود.

نظری اضافه کرد: این مجموعه صنعتی توانسته است تا برخی از نیازهای ماشین آلات معدنی و راهسازی را تامین کند تا فعالیتهای موثری در ارتقاء  اقتصادی استان و کشور صورت گیرد.

وی اظهار کرد: بر اساس آمارها کمترین نرخ تورم در این استان وجود دارد و همچنین ۶۹ هزار نفر نیز در سه ماه ابتدای سال جاری مشغول به کار شده اند که از شاخص های رشد اقتصادی در استان خبر می دهد. همچنین بیش از ۹۰ درصد مسائل مرتبط با زمین برای ساخت واحد های مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن حل شده است و این در حالی است که تولید مسکن یکی از فعالیت های عمرانی پیشران است که می تواند صنایع دیگری را در استان فعال کند.

فرماندار چناران نیز در این مراسم گفت: در هفته دولت ۵۰ طرح در این شهرستان مورد افتتاح و بهره برداری قرار می‌گیرد و ۹ طرح دیگر عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود که اعتباری بالغ بر ۱۳۷ میلیارد تومان را در بر می گیرد.

محسن مه آبادی افزود:این طرح ها اشتغال بالغ بر ۴۳۰ نفر را فراهم می آورد. همچنین نهضت ملی مسکن با جدیت در این شهرستان پیگیری می شود زیرا یکی از مشکلات این شهرستان مسکن مهر بود که بیش از ۱۰ سال این طرح نیمه کاره رها شده بود و امیدواریم در انتهای سال و با مدیریت و برنامه صورت گرفته قسمت بسیاری از مشکلات آن حل و مورد استفاده شهروندان قرارگیرد.

وی اضافه کرد: نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد طرح ها و پروژه ها در حوزه مسکن و اشتغال افزایش پیدا کرده است که در سال آینده خبرهای خوش آن در اختیار مردم قرار می‌گیرد و این در حالی است که هم اکنون رتبه دوم از نظر ایجاد اشتغال در سطح استان را کسب کرده ایم. این شرکت در سال ۱۳۹۱ تأسیس شده است با ایجاد اشتغال مستقیم برای  ۲۰۰ نفر و ۸۰۰ اشتغال غیر مستقیم، قادر به تولید ماهانه ۵۰ دستگاه لودر و بیل مکانیکی در اندازه های مختلف برای فعالیتهای راهسازی و معدنی است.

مزیت تاریخی خراسان رضوی در موضوع کشاورزی و دام است
استاندار خراسان رضوی همچنین با حضور در یک گلخانه کشاورزی با زمینه تخصصی تولید بذر هیبریدی در شهرستان چناران گفت: موضوع کشاورزی با امنیت غذایی ارتباط دارد و حال آنکه مزیت تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی در کشاورزی و دامداری است.

نظری افزود:با توجه به شرایط، اقلیم، کمبود آب و همچنین نیاز بازار باید بر اساس دانش جدید از فرهنگ تاریخی استان در موضوع کشاورزی و دامداری بهره برد و این عرصه را مدیریت کرد.

وی با تاکید بر اقدام بر اساس اقتضائات استان و کشور در موضوع کشاورزی بیان کرد:مسوولان باید کارهای الگویی را مورد حمایت قرار دهند زیرا بسیاری از افراد به دنبال کارهای زودبازده در حوزه اقتصادی هستند که بلایی بر سر کشور وارد آورده است.

رییس جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز گفت:این طرح با ۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری چشم انداز ۱۰۰ میلیارد تومانی را در نظر دارد.

غلامرضا قنبری افزود: تاکنون ۴۰۰ هکتار گلخانه در سطح این استان ایجاد شده است که ۶۰ هکتار آن در حال تکمیل فرآیندهای خود است. از سوی دیگر و متناسب با اقلیم و خشکسالی، با شرایط مناسب خود فاصله داریم و بر همین اساس باید به سمت کشت بر اساس حرکت های دانش بنیان برویم. زیرا زمین های مستعد فراوانی برای کشاورزی در استان داریم که باید همراه با دانش روز مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: در زمینه محصولات کشاورزی باید شرایط رقابت پذیری را در بازار جهانی داشته باشیم و ارتباط با کشورهای آسیانه میانه و همسایگان استان دارای مزیت های بسیاری در این خصوص است.

در این گلخانه بیش از ۱۰ نیروی متخصص مشغول به فعالیت هستند که در سال های آینده به بیش از ۵۰ نفر خواهد رسید.

 این گلخانه محصولاتی مانند هندوانه، خربزه، ملون، گوجه فرنگی، خیار، فلفل و بادمجان مورد اصلاح در بذر می شود تا امکان عدم واردات در بذرهای هیبریدی برای استان و کشور فراهم شود.

استاندار خراسان رضوی همچنین قسمتی از کارخانه پارس شعاع توس را در شهرک صنعتی توس مشهد مورد افتتاح قرار داد و از بخش های دیگر تولیدی این شرکت بازدید کرد.

این شرکت سبد گسترده‌ای از لامپ و چراغ‌LED، کلیدهای خودکار مینیاتوری، محافظ‌جان و چسب‌برق تولید می‌کند که در  فضایی بالغ بر ۳۵ هزار متر مربع برای بیش از ۸۰۰ نفر، ایجاد اشتغال مستقیم کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha