تمامی ظرفیت‌ها برای حل مشکل آب همدان بسیج شده است/ قدردانی از صبر و همکاری مردم

همدان - ایرنا- استاندار همدان با قدردانی از صبوری و همکاری مردم همدان در شرایط کم‌آبی گفت: تمامی امکانات و ظرفیت‌های استان را برای حل مشکل آب مردم به کار گرفته‌ایم.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری همدان، «علیرضا قاسمی فرزاد» در جلسه مدیریت بحران آب استان همدان با بیان اینکه  تاخیر در پروژه آبرسانی به شهر همدان به خاطر تجهیزات مورد نیاز است، افزود: تجهیزات مورد نیاز این پروژه، در کشور تنها توسط یک شرکت تولید می‌شود، از طرفی نیز با توجه به بحران کم‌آبی در کشور و تقاضاهای بسیار بالای تجهیزات، تامین همه این درخواست‌ها توسط شرکت، زمان‌بر شد.

وی ادامه داد: قرار بود طبق برنامه‌ریزی،‌ پروژه انتقال آب به شهر همدان، پایان مردادماه تکمیل شود، اما در طول ۱۷ سال گذشته فقط ۴۰ درصد از این پروژه انجام شده بود، این در حالی است که در طول چهارماه گذشته، عمده کارها انجام شده است.

استاندار همدان خاطر نشان کرد: دلیل حضور وزیر نیرو به استان به منظور بازدید از طرح‌آبرسانی آب به شهر همدان نیز همین مساله آماده نشدن تجهیزات و تاخیر در پروژه بود که دستور اکید دادند تا این پروژه هرچه سریع‌تر تکمیل شود.

قاسمی فرزاد اظهار داشت: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، قرار بود سد اکباتان، طبق میزان مصرف متوسط سال گذشته، تا پایان شهریور ماه سال جاری، مصارف شهروندان را تامین کند؛ اما به دلیل افزایش گرما و حضور مسافران در همدان و دلایل دیگر، میزان مصرف از ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه به حدود ۲۲۰۰لیتر تا ۲۳۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش یافت.

وی تصریح کرد: بی‌شک، ما نمی توانیم آب را به روی مردم قطع کنیم، برخی از شهروندان پرسشی را مطرح کردند که چرا از همان ابتدا آب سهمیه‌بندی نشد تا این مشکل پیش نیاید، باید گفت اگر می‌خواستیم آب را سهمیه‌بندی کنیم، باید مقامات عالیه کشوری و وزارت نیرو موافقت می‌کردند در صورتی که مجوز این اقدام را ندادند.

استاندار همدان افزود: از طرف دیگر از نظر فنی و مهندسین متخصص، اگر سهمیه بندی یا قطعی آب تاثیر موثر و مناسبی داشته باشد، باید حداقل بین هشت تا ۱۰ ساعت آب قطع شود.

قاسمی فرزاد گفت: برخی نیز بر این باور بودند که اگر روزانه ۲ الی سه ساعت آب قطع می‌شد، این مشکل پیش نمی‌آمد، در صورتی که این اقدام، موثر نیست و جز ایجاد مشکلات روحی و روانی برای شهروندان، هیچ اثر بخشی در کاهش مصرف و یا ذخیره آب نداشت.

وی اظهار داشت: از نظر فنی، امکان انتقال آب چاه‌های کشاورزان، به برخی از نقاط شهر وجود نداشت، اما با احداث خط ۱۵ کیلومتری، رینگ شهری تکمیل می‌شود و می‌توانیم به هر نقطه دیگری که خواستیم آب را انتقال دهیم.

وی ادامه داد: همان‌طور که وزیر نیرو تاکید داشتند، در چند هفته آینده این اتصال انجام و مشکل آب شرب نیز حل خواهد شد.

استاندار همدان با بیان اینکه طی توافقاتی که با کشاورزان کردیم روز به روز میزان انتقال آب به شبکه آبرسانی همدان در حال افزایش است از مردم تقاضا کرد که الگو مصرف را رعایت و از استفاده بی‌رویه آب پرهیز کنند.

قاسمی فرزاد یادآور شد: از اقداماتی که برای مدیریت بحران آب در نظر گرفته شد، این بود که به‌سرعت ورود و برخی از چاه‌های کشاورزی را با هماهنگی کشاورزان به شبکه آبرسانی پمپاژ و وصل کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در مناطقی که قطعی آب بیشتر است، با تانکر به صورت مستمر آبرسانی انجام می‌شود و طی این چند روز با افزایش تعداد تانکرها، بالغ بر ۵۰ تانکر برای مناطق و محلات مختلف که قطعی آب داشتند، آبرسانی انجام می‌شود.  

استاندار همدان با بیان اینکه از طریق سازمان صمت میزان قابل توجهی آب معدنی سفارش داده شده و در بازار توزیع می‌شود گفت: با مساعدت و دستور رئیس جمعیت هلال احمر کشور، یک میلیون بطری آب معدنی اختصاص یافت که در مناطق مختلف شهر همدان که آب کمتری دارند، توزیع می‌شود.

وی تصریح کرد: جمعیت هلال احمر همچنین، ۶هزار ظروف پلاستیکی به صورت دبه‌های شیردار در اختیار هلال احمر استان قرار داد که در حال حاضر هزار عدد از آنها دریافت شده و پس از دریافت مابقی، با آب بهداشتی در مناطق مختلف به صورت رایگان توزیع می شود.

قاسمی فرزاد افزود: اقدامات دیگری که بتواند وضعیت را بهبود بخشد در حال انجام است و امیدواریم با این مجموعه فعالیت‌ها و تکمیل پروژه، بتوانیم به وضعیت ثابتی در حوزه آب دست پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: شهروندان همدان می‌توانند، با شماره‌های اعلام شده توسط آبفا و تعزیرات، کسانی را که در این شرایط کم آبی مصرف بی رویه دارند، گزارش کنند.

در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است و به همین دلیل مردم همدان از ابتدای هفته جاری با قطعی چندین ساعته آب مواجه هستند.

به همین دلیل «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو در جریان سفر به استان همدان به منظور بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف دو تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha