مقدمات ساخت ۱۲ نیروگاه برق‌آبی مازندران در دولت سیزدهم فراهم شد

ساری - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران گفت که با نگاه ویژه دولت سیزدهم به حوزه انرژی‌ پاک و تجدیدپذیر، طی یک سال اخیر ۱۲ قرارداد نیروگاه برق‌آبی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مازندران منعقد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران، محمدابراهیم یخکشی با اشاره به تلاش وزارت نیرو برای افزایش زیرساخت‌های برق‌آبی در سراسر کشور، اظهار کرد: در یک سال گذشته دو واحد نیروگاه برق‌آبی با ظرفیت ۰.۱۵ مگاوات با اتکا به طراحی و ساخت داخل به بهره‌برداری رسید که هر دو واحد اکنون در مرحله آزمایش و راه‌اندازی قرار دارد.

وی افزود: یکی از این واحدها با سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیون تومانی در شهرستان بابل و حاشیه سد انحرافی رئیس‌کلا ایجاد شده که اکنون تقریبا آماده بهره‌برداری است و برق تولید شده از آن نیز وارد شبکه می‌شود. ظرفیت تولید برق این نیروگاه در سال ۰.۱۷ گیگاوات است. نیروگاه دیگر نیز با سرمایه‌گذاری دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی و ظرفیت تولید سالانه ۱.۴۰ گیگاوات برق در رامسر و پای سد میجران ساخته شده است.

 یخکشی خاطرنشان کرد: علاوه بر این دو پروژه که به مرحله بهره‌برداری رسمی نزدیک شده‌اند، برای اجرای ۱۰ نیروگاه برق‌آبی با ظرفیت مجموع ۳۰ مگاوات و توان تولید سالانه ۱۳۰گیگاوات نیز با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قرارداد منعقد شده است که در مرحله انجام مقدمات اجرایی قرار دارند. از این ۱۰ نیروگاه هشت طرح در شهرستان آمل و دو طرح در شهرستان نور واقع شده‌اند. حجم سرمایه‌گذاری این ۱۲ پروژه مجموعا ۹۱۵ میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران با اشاره به برنامه‌ریزی برای افزایش تعداد نیروگاه‌های برق‌آبی در استان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اظهار کرد: در مازندران ۸۰ نقطه دارای پتانسیل ساخت نیروگاه برق‌آـبی با ظرفیت مجموع ۵۰۰ مگاوات شناسایی شده است که به مرور با جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی یا خرید تضمینی دولت اجرایی می‌شود. لذا از سرمایه‌گذاران خواستیم که در این عرصه سرمایه‌گذاری کنند.

یخکشی افزود: علاوه بر این موارد، تعداد زیادی ظرفیت‌ ایجاد نیروگاه کوچک زیر یک مگاوات (میکرو) نیز وجود دارد که چنانچه مردم تمایل داشته باشند زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند. 

به گزارش ایرنا، در حال حاضر تاسیسات برق‌آبی سد شهید رجایی تنها زیرساخت تولید برق از نیروی آب در مازندران است که توسط سه واحد نیروگاهی این مجموعه سالانه بیش از ۵۵ هزار مگاوات-ساعت برق تولید و به شبکه توزیع برق تزریق می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha