تاکید هلند بر ادامه حمایت های مالی و نظامی از اوکراین

تهران-ایرنا- وزیران دفاع و تجارت خارجی هلند در جریان سفر به کی‌یف با تاکید بر ادامه حمایت‌های نظامی و مالی این کشور از اوکراین در جنگ با روسیه از تصمیم این کشور برای کمک‌های مالی جدید به کی‌یف به ارزش تقریبی ۸۰ میلیون یورو خبر دادند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، «کاجسا اولونگرن» وزیر دفاع هلند و «لیزج شراین ماخر» وزیر تجارت خارجی این کشور در جریان سفر به اوکراین بر ادامه حمایت‌های هلند از کی‌یف در جنگ با روسیه در زمینه‌های مختلف تاکید کردند.

بر این اساس، وزیر دفاع هلند در گفت‌وگو با «الکسی رزنیکوف» همتای اوکراینی خود با بیان اینکه کشورش از ابتدای جنگ تاکنون بیش از ۲۱۰ میلیون یورو کمک‌های نظامی شامل اسلحه، مهمات و تجهیزات جنگی را در اختیار کی‌یف قرار داده‌است، افزود: هلند به حمایت‌های نظامی از اوکراین ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون، ۹۰ نظامی هلندی در انگلیس در حال ارائه آموزش‌های پایه به سربازان اوکراینی هستند. 

به اعتقاد اولونگرن، این آموزش برای اوکراینی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. وی همچنین به کی‌یف اطمینان داد که به مشارکت در پروژه‌های آموزشی نیروهای مسلح اوکراین ادامه می‌دهد.

وزیر دفاع هلند با اشاره به اینکه اکنون زمان فکر کردن به مرحله بعدی این درگیری و سایر ابزارها فرارسیده است، با همتای اوکراینی‌اش درباره یک حمایت پایدار ‌که خرید مستقیم از صنایع دفاعی را شامل می‌شود سخن گفت که اوکراین به این منظور یک صندوق مالی با انگلیس ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه کشورش در حال بررسی شیوه‌های مشارکت در این بسته مالی است، مدعی شد: هلند به حمایت‌ از اوکراین برای ادامه جنگ با روسیه تا زمانی که صلح بازسازی شود، ادامه می دهد.

وزیر تجارت خارجی هلند نیز در این سفر با اشاره به کمک‌های مالی کشورش به اوکراین در جریان این جنگ گفت: از آغاز این بحران که اکنون ۶ ماه از آن می‌گذرد، هلند کمک‌های مالی، نظامی و انسان‌دوستانه را برای اوکراینی‌ها فراهم کرده است.

وی با اعلام اینکه کشورش بسته حماتی جدیدی را برای اوکراین در نظر دارد، افزود: این کمک مالی ۶۵ میلیون یورو را برای سرمایه‌گذاری‌های جدید در اوکراین در دسترس قرار می‌دهد. همچنین ۱۰ میلیون یورو برای پاکسازی مین‌ها و مواد منفجره باقی مانده از جنگ تامین می‌شود.

به گفته شراین ماخر، یک میلیون یورو نیز به طور اختصاصی برای بازسازی مناطق خرسون، اودسا و میکولایف در نظر گرفته‌ شده‌ است.

بر اساس این گزارش در کنار این بسته‌های حمایتی، یک بودجه ۲.۵ میلیون یورویی نیز از طرف بانک اروپا برای بازسازی و توسعه (EBRD) به اوکراین به منظور اصلاح اقتصاد کلان، قانون‌گذاری و اجرای آن و سایر زمینه‌های مرتبط تعلق خواهد گرفت.

ارسال تجهیزات نظامی و کمک‌های مالی از طرف کشورهای اروپایی، ناتو و آمریکا به اوکراین به منظور ادامه‌ این جنگ درحالی است که به گزارش الجزیره، فرمانده کل ارتش اوکراین روز گذشته اعلام کرد از ابتدای جنگ اوکراین و روسیه تاکنون، نزدیک به ۹ هزار سرباز اوکراینی کشته‌شده‌اند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به تازگی در گفت‌وگویی تلفنی با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود گفته بود که ادامه سیاست تقویت ارتش اوکراین و تشکیلات نئونازی با جنگ‌افزارهای ناتو و آمریکا فقط درد و رنج دولت کی‌یف را طولانی‌تر می‌کند. 

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا نیز پیشتر هشدار داده بود که ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین مخالف توافق صلح‌آمیز برای حل‌وفصل بحران اوکراین است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha