قیمت بلیت اتوبوس برای اربعین تا آخر هفته اعلام می‌شود/ عوارض آزادراهی تا اربعین تغییر نمی‌کند

تهران- ایرنا- رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: تا آخر این هفته قیمت اتوبوس‌های اربعین اعلام می‌شود و برای ایجاد عدالت، هیچ اتوبوس قراردادی و دربستی نخواهیم داشت.

به گزارش ایرنا، «داریوش امانی» درباره تردد زمینی زائران به سمت عراق، اظهار کرد: سال ۱۳۹۸، ۳۳ درصد از زائرین از طریق حمل و نقل عمومی به کربلا مشرف شدند و امسال نیز برآورد ما این است که ۳۵ درصد از زائران را در این بخش خدمات‌رسانی کنیم و مابقی از طریق جاده‌ها و با ماشین شخصی‌شان تردد خواهند کرد.

وی گفت: با توجه به اینکه افزایش تعداد زائران را خواهیم داشت، در حال رایزنی هستیم که از سایر ناوگان‌های دیگر استفاده کنیم؛ البته نمی‌توان از هر ناوگانی استفاده کرد و باید از نظر معاینه فنی و سایر پارامترها مورد تایید قرار بگیرند. 

امانی اضافه کرد: اکنون، ۸ هزار دستگاه اتوبوس که مربوط به ناوگان خصوصی است که تدارک دیده شده و آماده خدمت‌رسانی به زائرین است. با نزدیک شدن به ایام اربعین و برطبق مصوبه ستاد اربعین کشور، ‌قیمت بلیت آن را اعلام خواهیم کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هنوز قیمت بلیط‌ اتوبوس برای اربعین امسال نهایی نشده و در مرحله بررسی است. از سویی دیگر، ظرفیت ۵-۴ هزار دستگاه اتوبوس در بخش دولتی را داریم که در حال رایزنی هستیم تا در آن ایام و به‌ویژه زمان برگشت زائرین از این ظرفیت استفاده کنیم، اما هنوز قطعی نشده است. 

وی با تاکید بر اینکه از ابتدای سال، ستاد اربعین در وزارت راه و شهرسازی فعال است، بیان کرد: از ابتدای سال مذاکرات زیادی را با انجمن‌های صنفی بخش مسافری داشته‌ایم تا هم هزینه‌ها و دغدغه‌های رانندگان این ناوگان را تامین کنیم و از سوی دیگر، سفر ارزانی را برای مردم به ارمغان بیاوریم. 

امانی با اشاره به هم‌زمانی اربعین با پیک سفرهای داخلی در شهریورماه، تاکید کرد: تلاش ما این است که حداکثر ظرفیت خود را برای اربعین بگذاریم و در کنار آن ظرفیتی را برای داخل کشور قرار بدهیم. با توجه به بازگشایی دانشگاه‌ها و پایان تابستان، حتماً سفرهایی به دیگر مناطق کشور را نیز داریم. 

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ضمن تشریح فعالیت‌های سازمان راهداری برای بهبود وضعیت جاده‌های منتهی به مرز، گفت: ایمن‌سازی جاده‌های منتهی به مرز، خط‌کشی، علامت‌گذاری، قراردادن نیوجرسی، رفع نقاط پر حادثه، روکش آسفالت و... از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار گرفته و این اقدامات در حال انجام است که نزدیک به ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات سازمانی برای پایانه‌های مرزی و جاده‌ها اختصاص داده شده است. 

امانی آخرین وضعیت پایانه‌های مرزی را تشریح کرد و افزود: همان‌طور که می‌دانید امسال چند پایانه مرزی اضافه شده است؛ پایانه‌های مرزی ریندان و میرجاوه برای زائران خارجی و مرز تمرچین و باشماق برای شمال غرب کشور در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: همچنین در پایانه‌های مهران (شهید سلیمانی)، شلمچه و چزابه، بسیاری از کارها نظیر ساماندهی گیت‌های خروجی و زیرساخت‌های رفاهی را از سال گذشته آغاز کردیم. برای مثال، با توجه به اینکه هم‌زمان با اربعین پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در مرز مهران به ۴۸ درجه برسد، نصب سایه‌بان‌ها را دنبال می‌کنیم. 

وی درباره مرز تمرچین و باشماق که امسال برای زائرین اربعین در نظر گرفته شده است، بیان کرد: پایانه‌های مرزی این دو منطقه نوساز و جدید است و قبلاً نیز مسافرینی که قصد سفر به اقلیم کردستان داشتند از اینجا استفاده می‌کردندف البته ظرفیت پذیرش مسافر در آنها روزانه ۲ هزار نفر است و قطعاً در ایام اربعین جمعیت بیشتری مراجعه خواهند کرد. باید تلاش کنیم که این دو پایانه را بهبود ببخشیم.

امانی ادامه داد: علاوه بر این، راه‌های مواصلاتی به این دو مرز نیز باید از نظر میزان روشنایی جاده، جداکننده و خط‌کشی ارتقا پیدا کند. به نظر می‌رسد که از نظر ایمنی جاده‌ای وضعیت خوبی دارند و اگر مقررات راهنمایی و رانندگی رعایت شود، مشکلی نخواهیم داشت. هموطنان ما در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان بتوانند از این دو مرز استفاده کنند. 

رییس سازمان راهداری در مورد افرادی که با خودرو شخصی به مرز می‌روند، گفت: هموطنانی که قصد حرکت به مرز با ماشین شخصی را دارند، از تمام ظرفیت اتومبیل خود استفاده کنند و از خودروهای تک‌سرنشین و دو سرنشین جلوگیری کنند. این کار باعث کاهش ترافیک می‌شود. همچنین سعی کنند که سفر خود را به روزهای پایانی موکول نکرده و در برگشت نیز خیلی سریع برنگردند. رعایت نکات ایمنی نیز یکی از بدیهیات است. 

وی در پاسخ به سوالی درباره دو بانده شدن جاده منتهی به مرز مهران بیان کرد: بخشی از این کار انجام شده، اما چون مسیر کوهستانی است فرآیند پیچیده‌ای دارد، البته باید تاکید کنم آن گره‌های ترافیکی که بعضاً باعث می‌شد زائران ساعت‌ها در ترافیک بمانند، برطرف شده و پلی که در آن منطقه است، تعریض شد. 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه قیمت اتوبوس‌ برای سفر به عراق در ایام اربعین تا آخر هفته اعلام می‌شود، گفت: سامانه ۱۴۱ سازمان راهداری آماده پاسخگویی به شکایات است و نظارت کاملی خواهیم داشت تا مبادا کسی بلیت این اتوبوس‌ها را به قیمت بالاتر بفروشد. بلیت‌های ما روز فروش است و به‌هیچ‌عنوان موضوع دربستی و قراردادی را نخواهیم داشت. این اقدام، قدرت نظارت ما برای کنترل قیمت را بالاتر می‌برد. همان‌طور که هواپیمای چارتری نخواهیم داشت، اتوبوس دربستی و قراردادی نیز نداریم. 

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای  تاکید کرد: بیمه مسافر در قیمت بلیت لحاظ شده است. 

امانی در پایان درباره عوارض آزادراهی که مدتی قبل گران و سپس ملغی شد، گفت: تا بعد از اربعین، عوارض آزادراهی هیچ تغییری نخواهد داشت؛ همچنین قرار شده است که کارشناسی مجددی انجام شده و قیمت‌ها اعلام رسمی خواهد شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha