زمان‌بندی موقت توزیع آب در همدان/ اولویت دولت تامین منابع پایدار با افتتاح ابرپروژه آبرسانی است

همدان _ ایرنا _ استاندار همدان با اشاره به تنش آبی ناشی از خشکسالی و کاهش ذخیره سد اکباتان، گفت: جدول زمانبندی مدیریت مصرف تنظیم شده که فشار آب طی ساعاتی در برخی نقاط کاهش و در برخی نقاط نیز افزایش پیدا کند، البته این اقدام به‌صورت موقت و تا زمان بهره برداری از فاز اول پروژه آبرسانی به شهر همدان انجام می شود

به گزارش روز یک‌شنبه ایرنا، علیرضا قاسمی فرزاد با اشاره به سفر وزیر نیرو  با هدف پیگیری پروژه آبرسانی به همدان و زمینه سازی برای تسریع در اجرای و بهره برداری از طرح، افزود: از لحاظ خشکسالی و تنش آبی، استان همدان در یک منطقه خشک قرار دارد و طی چندسال گذشته از یک‌سو میزان تنش آبی شدت یافته و از سوی دیگر حجم ذخیره آب سد اکباتان نیز کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: در روزهای اخیر شاهد افت فشار در مخازن آب شهر همدان بودیم که با توجه به افزایش گرما، میزان ورودی آب کاهش و میزان مصرف نیز افزایش یافته است و ضرورت دارد که از مصرف بی‌رویه آب در این ایام پرهیز شود.  

استاندار همدان تاکید کرد: خویشتن‌داری و همکاری مردم در این چند روز که برنامه زمان‌بندی توزیع آب انجام شده، قابل تقدیر و تشکر است و تقاضا داریم که تا انتقال آب، با همراهی بیشتر به ما در این زمینه کمک کنند.

قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه هدف از سفر وزیر نیرو به استان، بررسی پیشرفت پروژه آبرسانی به شهر همدان و فرآیند اقدامات کار بود، افزود: دولت سیزدهم به فکر تامین آب پایدار برای شهر همدان است

وی با تاکید بر اینکه همه با هم کمک کنیم تا با اصلاح الگو مصرف، بحران آب همدان حل شود، گفت: پروژه آبرسانی به شهر همدان طی ۴‌ماه اخیر و به همت دولت سیزدهم، بیش از ۱۷ سال در دولت‌های قبلی، پیشرفت داشته است.

استاندار همدان اظهار داشت: ابر پروژه آبرسانی به شهر همدان از سال ۸۳ با سفر رهبر معظم انقلاب به همدان تصویب و قرار شده تا سال ۱۳۹۰ به بهره‌برداری برسد؛ این‌ در حالی است که در سال ۱۴۰۰ با آغاز به کار دولت سیزدهم، این پروژه تنها ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

قاسمی فرزاد تصریح کرد: دولت سیزدهم به فکر تامین آب پایدار برای همدان است و با پیگیری‌های انجام شده و به دستور رییس محترم، اعتبار ویژه‌ای برای این کار اختصاص یافته است ضمن اینکه طی چندماه اخیر وزارت نیرو و در راس آن وزیر، معاونین و همچنین مدیران و کارکنان آب‌منطقه‌ای و شرکت آبفا در سطح استان همدان اقدامات و فعالیت‌های خوب و موثری داشته‌اند که قابل تقدیر و تشکر است.  

نماینده عالی دولت در استان همدان با اشاره به اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه آبرسانی به شهر همدان طی ۴‌ماه اخیر در دولت سیزدهم بیش از ۱۷ سال در دولت‌های قبل بوده و تقریبا در مراحل پایانی قرار دارد، گفت: وزیر نیرو به دنبال آن است تا یک جدول زمان‌بندی شده از اقدامات باقیمانده برای پروژه آبرسانی به شهر همدان مشخص کند. 

وی افزود: با توجه به بازدیدهای میدانی وزیر نیرو، طی چند هفته آینده فاز اول پروژه انتقال آب به همدان انجام خواهد شد و بخش عمده پزوژه آبرسانی انجام شده و ممکن است کار تصفیه‌خانه مقداری طول بکشد. 

قاسمی فرزاد اظهار داشت: در این پروژه، انتقال آب به تصفیه‌خانه شهید بهشتی انجام خواهد شد که در این راستا یک خط ۱۵ کیلومتری نیز اضافه شده که کمک می‌کند حلقه اتصالات و رینگ شهر تکمیل شود. 

به گفته وی، به دستور وزیر محترم نیرو، خط ۱۵ کیلومتری که به طرح انتقال آب تا تصفیه‌خانه افزوده شده، ظرف ۲ هفته انجام خواهد شد؛ بنابراین حفاری آن تمام شده و لوله‌گذاری آن نیز در حال انجام است. 

استاندار همدان با تاکید بر اینکه بی‌شک، با توجه به تلاش‌های دست‌اندرکاران پروژه آبرسانی به شهر همدان، این بحران و تنش‌آبی حل خواهد شد، افزود: در شهر همدان مجموعه‌ آب منطقه‌ای و آبفا به صورت شبانه روز در حال انجام کار هستند، از طرفی تلاش می‌شود تا از منابع مختلف، آب به شهر همدان تزریق کنند و با این روش کمبود آب جبران شود. 

وی با درخواست از عموم شهروندان برای رعایت الگوی مصرف، اظهار داشت: اگر آب به صورت بی‌رویه مصرف شود با مشکلات فراوانی روبه رو خواهیم شد و برهمین اساس همه باید کمک کنند تا با اصلاح الگو مصرف، بحران آب همدان به سرعت حل شود.

به گزارش ایرنا، «علی اکبر محرابیان » وزیر نیرو روز گذشته در جریان سفر به استان همدان  به منظور بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف ۲ تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

وی افزود: این طرح یک ابر پروژه است که از ۱۷ سال پیش عملیات اجرایی آن شروع شده است.

زمان‌بندی موقت توزیع آب در همدان/ اولویت دولت تامین منابع پایدار با افتتاح ابرپروژه آبرسانی شهر است

وی ادامه داد: این طرح فراز و نشیب زیادی داشته است و با توجه به وضعیت تامین آب همدان و خشکسالی ممتد این استان و به ویژه سال آبی جاری قرار شد این طرح جزء طرح های ویژه و اولویت دار دولت قرار گیرد وهر چه سریعتر برای تکمیل آن اقدام شود.

محرابیان خاطرنشان کرد: البته سال گذشته که قرار بر این شد که این طرح تکمیل شود بخش قابل توجهی از طرح باقی مانده بود.

وزیر نیرو با تشریح جزییات این طرح گفت: اجرای این طرح با طول ۱۴۰ کیلومتر و خط انتقال ۱۶۰۰،  لوله ای به قطر یک متر و ۶۰ سانتی متر، سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع نزدیک به ۶۰۰ متر دارد که آب در ارتفاع در کوهستان پمپ می شود و طی یک مسیر صعب و مشکل این آب به تصفیه خانه می رسد و به شهر همدان منتقل می شود.

محرابیان ادامه داد: در حال حاضر با توجه به پیشرفت هایی که این پروژه در ماههای اخیر داشته و با توجه به سرعت و بسیح همه امکانات در کشور و تامین اعتبار سعی شده این طرح در اسرع وقت راه اندازی شود.

وی اظهار داشت: در بازدید از این طرح و بر اساس گزارش های مهندسان و متخصصان طرح امیدواریم شاهد افتتاح فاز یک آن طی هفته های آینده باشیم و بتوانیم آب همدان رو به طور کامل تامین کنیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از آب همدان از محل سد اکباتان تامین می شود که به خاطر کاهش بارش ها وضعیت این سد نگران کننده است و بخشی از آب شهر همدان نیز از محل چاهها تامین می شود که با پیگیری های استاندار و نمایندگان مجلس تلاش شده آب این چاهها را افزایش دهیم تا بتوانیم تا آب مورد نیاز مردم تا زمان بهره برداری از این طرح تامین شود.

محرابیان ابراز امیدواری کرد: به زودی شاهد افتتاح این ابر پروژه و خدمت رسانی به مردم همدان و شهرهای مسیر و روستاهای داخل مسیر باشیم.

استاندار همدان نیز اواخر هفته گذشته در بازدید از خط انتقال آب شرب همدان به تصفیه خانه شهید بهشتی دراین خصوص تاکید کرد: مشکل تاریخی آب شرب مردم همدان ظرف ماه‌های آینده یک‌ بار و برای همیشه حل‌ خواهد شد.

علیرضا قاسمی فرزاد افزود: مدیران آب‌ منطقه‌ای و آبفا هرچه سریع‌تر زمان‌بندی دقیقِ برنامه مدیریت توزیع آب شهر همدان را اطلاع رسانی کنند.

زمان‌بندی موقت توزیع آب در همدان/ اولویت دولت تامین منابع پایدار با افتتاح ابرپروژه آبرسانی شهر است

استاندار همدان: مشکل تاریخی آب شرب همدان به زودی و برای همیشه حل خواهد شد

وی اظهار داشت: رکورد مصرف آب استان همدان در روزهای اخیر شکسته شده و ضروری است مردم اصلاح الگوی مصرف را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: قطعا با همراهی مردم از این وضعیت مقطعیِ برنامه مدیریت توزیع آب شهر همدان عبور خواهیم کرد.

قاسمی فرزاد گفت: متاسفانه رکورد مصرف آب استان در روزهای اخیر شکسته شده است، انتطار می‌رود مردم استان بیش‌از پیش، اصلاح الگوی مصرف را رعایت کنند. 

نماینده عالی دولت در استان همدان اظهار داشت: با توجه به تلاش بی‌وقفه دست‌اندرکاران طرح آبرسانی شهر همدان در ماه‌های آینده مشکل تاریخی آب شرب مردم،  یک‌بار برای همیشه حل‌ خواهد شد. 

به گزارش ایرنا، با توجه به تنش و محدود بودن منابع آبی در شهر همدان و بروز مشکلاتی در زمینه تامین آب موردنیاز به دلیل کاهش شدید بارش ها و افت چشمگیر ذخیره سد اکباتان، برنامه‌ زمانبندی مدیریت فشار و توزیع آب در مخازن و شبکه شهری همدان اعلام شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با اشاره به کاهش نزولات آسمانی به ویژه درسال جاری و افت سطح ذخایر آبی در استان همدان افزود: با وجود مدیریت فشار آب در طول ماه‌های گذشته، ذخیره سد اکباتان کاهش یافت و اکنون برنامه‌ای برای مدیریت فشار و توزیع آب در شبکه شهری همدان طراحی شده است.

بختیاری اظهار داشت: کاهش حجم ذخایر و پایین رفتن تراز آب سد اکباتان و همچنین  کم شدن میزان آبگیری تصفیه خانه‌های اکباتان و شهید بهشتی موجب شد، مطابق با مصوبات ستاد مدیریت بحران استان، برنامه مدیریت توزیع آب تا اطلاع بعدی به شرح ذیل اعلام شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان همچنین گفت: در سه روز گذشته ۱۲ حلقه چاه کشاورزی طی توافق با کشاورزان وارد مدار شده است و این روند تا زمانی که ظرفیت اجاره وجود داشته باشد ادامه دارد.

بختیاری فر با اشاره به پیگیری های استاندار همدان به منظور استفاده از ظرفیت چاه های کشاورزی و جایگزینی این منابع آبی افزود: با همکاری شرکت آب منطقه ای پیگیری ها به منظور اجاره چاه های کشاورزی و تامین آب شرب شهر همدان ادامه دارد.

وی از کاهش ۴۴ درصدی حجم بارندگی و رواناب های حاصله در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: از آنجایی که ۶۵ درصد ذخایر آب شرب شهر همدان را آب های سطحی تشکیل می دهند کاهش رواناب ها و به تبع آن کاهش حجم سد موجب افت منابع تامین آب شرب این شهر شد.

به گزارش ایرنا، طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرفت در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha