۲۹ مرداد ۱۴۰۱، ۱۶:۰۳
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84860073
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نگرانی برای آینده اروپا در پی مرگ گروهی ماهیان لهستان

تهران - ایرنا - اهالی غرب لهستان در پی نزدیک شدن اجساد هزاران ماهی به کرانه های رود اودر در ۱۱ اوت (۲۰ مرداد ماه) دریافتند که این فاجعه زیست محیطی که در اواخر ژوئیه در جنوب غرب این کشور آغاز شده، به سوی دریای بالتیک حرکت می کند.

 به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ دولت لهستان هم زمان با اقدام ساکنان روستای ویدوچووا در غرب این کشور و در فاصله نزدیک ۴۰۰ کیلومتری با شهری که اجساد ماهیان برای نخستین بار دیده شد، با گردآوری اجساد ماهیان، واکنش به این بحران را آغاز کرده که به نظر بسیاری از دانشمندان بسیار دیر است.

ماتیوس موراویچی نخست وزیر لهستان در ۱۲ اوت (۲۱ امرداد) رئیس سازمان ملی مدیریت آب و رئیس نظارت همگانی بر محیط زیست را به علت واکنش دیرهنگام به این رخداد برکنار کرد.

به رغم چندین آزمایش از ماهیان و نمونه های آب در آزمایشگاه های لهستان و خارجی و تعیین جایزه بیش از ۲۰۰ هزار دلاری برای دریافت اطلاعات در باره منبع آلودگی، هنوز علت سمی شدن اودر که دومین رود بزرگ لهستان به شمار می رود و بخشی از آن در مرز آلمان قرار گرفته، مشخص نشده است.

پژوهشگران وزارت محیط زیست آلمان و لهستان به رشد بیش از حد یک جلبک زهرآگین به عنوان علت احتمالی این مرگ گروهی اشاره کرده اند.

رصدخانه خشکسالی اروپا با اشاره به وضعیت اضطراری که به دلیل تغییرات آب‌وهوایی ایجاد شده، اعلام کرد: «خشکسالی ۶۰ درصد اروپا را تهدید می‌کند.» به گفته رئیس تجزیه و تحلیل انرژی اروپا، ذخیره آب در فرانسه و اسپانیا به کمترین میزان خود در دو دهه گذشته رسیده است.

به دلیل موج گرما، صدها نفر در اروپا کشته یا آواره شده‌اند. اکنون بیش از ۱۰۰ شهر در فرانسه به آب آشامیدنی متکی هستند که توسط کامیون حمل می‌شود. در طول هفته‌های گذشته پرتغال و اسپانیا دست‌کم هزار مورد مرگ ناشی از افزایش گرما را ثبت کرده‌اند. سیستم اطلاعات آتش‌سوزی در اروپا خطر برای جنگل‌های اروپای غربی را «بسیار شدید» می‌داند. در طول یک‌سال اخیر بیش از ۵۱۵ هزار هکتار جنگل آتش گرفته. آتش‌سوزی هفته گذشته در جنوب فرانسه، ۱۰ هزار نفر را مجبور به تخلیه کرده است. صدها نفر در اروپا کشته یا آواره شده‌اند. اکنون بیش از ۱۰۰ شهر در فرانسه به آب آشامیدنی متکی هستند که توسط کامیون حمل می‌شود.

شدت خشکسالی به اندازه‌ای است که به عقیده کارشناسان شاید بدترین خشکسالی اروپا در پنج قرن اخیر باشد. کاهش بارندگی در افزایش موج گرما رکوردهای جدیدی در سراسر اروپا به ثبت رسانده است. بارندگی در لندن که میانگین آن در جولای(تیرماه) سال‌های گذشته ۴۵ میلی‌متر بوده، حالا به سختی به یک میلی‌متر می‌رسد. تصاویر هوایی، پارک‌هایی در لندن را نشان‌ می‌دهد که پیش از این سبز و حالا خشک دیده‌ می‌شوند.

به گزارش اداره هواشناسی بریتانیا، ماه گذشته خشک‌ترین ماه جولای این کشور از سال ۱۹۳۵ تا کنون است. در حالی که کشورهای اروپایی به دلیل جنگ اوکراین، در تلاش برای ذخیره انرژی برای مصارف زمستانی هستند، افزایش گرمای بی‌سابقه، مصرف انرژی در اروپا را به طرز قابل توجهی افزایش داده که باعث رشد قیمت انرژی می‌شود. بر همین اساس در فرانسه و آلمان در روزهای گذشته رکورد جدیدی از قیمت برق به ثبت رسیده است.

اقتصاد اروپا چگونه تاثیر می‌پذیرد؟

گزارش‌ها از کاهش جدی سطح آب در رودخانه‌های مهم اروپا خبر می‌دهند. رودخانه‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین معابر حمل‌ونقل تجاری در اروپا شناخته می‌شوند که سالیانه دست‌کم، یک هزار کیلو بار به ازای هر اروپایی جابه‌جا می‌کنند. اتحادیه اروپا به دنبال آن است تا حمل‌ونقل از طریق آبراه‌های داخلی را تا ۲۰۳۰ بیش از ۲۵ درصد افزایش دهد.

مهم‌ترین تاثیر کاهش سطح آب در رودخانه‌ها بر قیمت انرژی و حمل‌ونقل خود را نشان می‌دهد که همین حالا هم به دلیل جنگ در اوکراین افزایش قابل توجهی داشته است. به دلیل کاهش عمق، کشتی‌های تجاری ناچار به حمل بارهایی با وزن کمتر هستند که این مساله تعداد حمل‌ونقل را با وجود افزایش قیمت، بیشتر می‌کند. در نتیجه به احتمال زیاد اقتصادهای اروپایی تورم شدیدتری را تجربه خواهند کرد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha