سفیر چین: آمریکا دارایی‌های مردم افغانستان را دزدیده است

تهران- ایرنا- سفیر چین در کابل با انتقاد از تحریم‌ و فشارهای اقتصادی امریکا علیه افغانستان، بلوکه ماندن ذخایر مالی کشور را دزدی آشکار واشنگتن از سرمایه ملی مردم افغانستان دانست.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری صدای افغان (آوا)، سفیر چین در کابل گفت که آمریکا به خاطر منافع خود اوضاع در افغانستان را بی‌ثبات می کند.

وانگ یو در یک نشست خبری در سفارت چین در کابل تاکید کرد که آمریکا در مبارزه با تروریسم برخورد دوگانه داشته است و به بهانه مبارزه با این گروه‌ها حاکمیت ملی کشورها را نقض می‌کند.

وانگ گفت: امریکا در  مبارزه با گروه‌های تروریستی رفتار دوگانه دارد. از استقلال افغانستان و حاکمیت ملی این کشور چشم پوشی می‌کند و به خواست خود به قلمرو هوایی افغانستان، هواپیمای بدون سرنشین را می‌فرستد.

سفیر چین همچنین مسدود ماندن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان از سوی آمریکا را دزدی آشکار از سرمایه ملی مردم افغانستان دانست و تاکید کرد: فشارها و تحریم های اقتصادی مردم افغانستان را با دشواری‌های زیادی مواجه کرده است.

وی گفت: آمریکا برای مردم افغانستان مشکلات زیادی را خلق کرده، پس از خارج کردن نیروهایش از افغانستان دیگر هیچ توجهی به مردم این کشور نکرده است. آمریکا همچنان تحریم‌های اقتصادی را بیشتر کرده و دارایی‌های افغانستان را بلوکه و دزدیده است.

این دیپلمات ارشد چین در کابل از گسترش روابط دیپلماتیک میان افغانستان و چین استقبال کرد و گفت: روابط میان کابل و پکن در آینده عمیق و عمیق‌تر خواهد شد. وانگ یو بر تقویت همکاری‌های اقتصادی با افغانستان تاکید کرد.

وی افزود: در یک سال گذشته در حال توسعه یک دوستی و روابط همسایگی بودیم. وزیران خارجه دو کشور چهار بار با هم دیدار کردند. وزیر امور خارجه چین در ماه مارس (اسفند) به افغانستان آمد و وزیر خارجه افغانستان نیز در ماه مارس به چین رفت. تعامل ما با طرف افغانستان عادی است و کارمندان افغان در سفارتشان در چین نیز حضور دارند. ما همچنین برنامه‌های همکاری در زمینه‌های دیگر مانند بخش معدن و بخش انرژی داریم. روابط چین و افغانستان در آینده عمیق و عمیق‌تر می‌شود.

سفیر چین همچنین موقعیت جغرافیایی افغانستان در تجارت و ترانزیت میان کشورها منطقه را مهم خواند و تاکید کرد که در تلاش هستند با همکاری کشورهای آسیای میانه از این موقعیت جغرافیایی افغانستان استفاده موثر صورت بگیرد.

پس از روی کار آمدن طالبان و حمله هوایی امریکا در کابل، این بار نخست است که سفیر چین در کابل نشست خبری برگزار می‌کند و سیاست کشورش را در قبال افغانستان و مداخلات امریکا را به‌صورت روشن بیان می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha