ارائه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق توسط محققان امیرکبیر

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ارائه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق شدند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، حامد دهقانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با استفاده از مدیریت مصرف و تولید» گفت: روند رو به رشد تقاضای انرژی الکتریکی و افزایش گازهای گلخانه‌ای از یکسو و کاهش میزان سوخت های فسیلی از سوی دیگر سبب نفوذ بیشتر منابع تولید پراکنده در شبکه‌های توزیع شده است. حضور این منابع در شبکه سبب تامین محلی بارها شده و از این طریق در بهبود قابلیت اطمینان، پروفیل ولتاژ، کاهش گازهای گلخانه‌ای، کاهش هزینه و جلوگیری از احداث نیروگاه‌های جدید مقیاس بزرگ و دیگر مزایای فنی و اقتصادی شبکه تاثیرگذار خواهد بود.

به گفته وی، در فضای تجدید ساختار یافته و رقابتی برق، مالکان به فکر افزایش سود، بهره وری و عمر تجهیزات شبکه در عین در نظرگیری رفاه مشترکان هستند و ترانسفورماتورها و کابل ها گرانترین بخش شبکه توزیع بوده و بهبود عمر آن ها در افزایش بهره وری و قابلیت اطمینان شبکه موثرند. بنابراین، بررسی عمر تجهیزات در حضور منابع تولید پراکنده یکی از چالش‌های تصمیم گیرندگان شبکه توزیع محسوب می شود.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: با پیشرفت‌های بوجود آمده در تکنولوژی های اندازه‌گیری و ارتباطات، شبکه‌های توزیع به سمت هوشمند شدن گرایش پیدا کرده اند. بنابراین در این تحقیق به تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با استفاده از استراتژی  تلفیقی مدیریت سمت مصرف و تولید پرداختیم.

دهقانی با بیان اینکه از این طرح می توان در تمامی سطوح شبکه بویژه در شبکه‌های توزیع استفاده کرد، گفت: با استفاده از طرح پیشنهادی می توان بدون احداث نیروگاه‌های جدید ضمن تامین برق پایدار و صرفه‌جویی در هزینه‌های احداث، فشار روی تجهیزات را کاهش و عمر آن ها را به میزان چشمگیری افزایش داد. این افزایش عمر و به تاخیر انداختن جایگزینی تجهیزات به نوبه خود سود اقتصادی قابل ملاحظه دیگری را به ارمغان خواهد آورد. ادامه این کار را می‌توان با کمک گرفتن از شرکت‌های توزیع و وارد کردن برخی محدودیت‌های عملی در مساله نظیر هارمونیک‌های ایجاد شده ناشی از کلیدزنی یا محدودیت در انجام مانورهای شبکه مطالعه و پیاده‌سازی کرد.

ایشان با اشاره به ویژگی های طرح گفت: استفاده از ابزارهای موجود در شبکه به جای ایجاد ابزار جدید، سود دهی بالا، ایجاد رضایت برای بهره‌برداران و مشترکین، افزایش عمر تجهیزات و متعاقبا پایداری و قابلیت اطمینان شبکه از ویژگی های این طرح محسوب می شوند.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: نحوه اجرای آسان، استفاده از ابزار موجود در شبکه، در نظرگیری رضایت تولیدکنندگان انرژی و مشترکین، افزایش عمر و بهره وری تجهیزات، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، تمایل مشترکین به مشارکت در طرح های تشویقی، تمایل بهره‌برداران به مشارکت به علت: کاهش استرس تجهیزات، تلفات شبکه، هزینه احداث نیروگاه ها و میزان انرژی تولیدی، از مزیت های رقابتی طرح به شمار می روند.

دهقانی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: از نتایج این طرح می¬توان در سطوح مختلف ولتاژی شبکه برق کشور و نیز در صنایعی که از ترانسفورماتورها و کابل های با بارگذاری بالا استفاده می کنند، بهره برد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha