زلنسکی: سازمان ملل باید از امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا اطمینان حاصل کند

تهران- ایرنا- رییس جمهوری اوکراین در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد که به این کشور سفر کرده است، گفت: سازمان ملل باید از امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا اطمینان حاصل کند که توسط نیروهای روسی به اشغال درآمده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از رویترز، ولودیمیر زلنسکی با آنتونیو گوترش که امروز وارد شهر لویو اوکراین شد، در خصوص نقض توافق حاصل شده با سازمان ملل متحد در خصوص بحران مواد غذایی جهانی رایزنی کرد و خواستار آن شد که تلاش‌هایی هماهنگ انجام شود تا صادرات این کشور ادامه داشته باشد.

رییس جمهور اوکراین در کانال خود در شبکه اجتماعی تلگرام نوشت: در دیدار با گوترش توجه ویژه‌ای به باج خواهی روسیه در نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا شد.

وی ادامه داد، این وحشت عمدی از سوی متجاوز می‌تواند پیامدهای فاجعه باری برای جامعه جهانی در پی داشته باشد. بنابراین سازمان ملل باید از امنیت این موضوع استراتژیک اطمینان حاصل کرده و برای آزادسازی آن از دست نیروهای روسی تلاش کند.

کی‌یف مسکو را که نیروهایش در ماه مارس این نیروگاه هسته‌ای را اشغال کردند، متهم کرده که از آن به عنوان سپری مقابل اهداف اوکراینی استفاده می‌کند. روسیه نیز به نوبه خود اوکراین را متهم به موشک پراکنی به این نیروگاه می‌کند.

روسیه امروز اعلام کرد احتمال دارد بعد از آنکه نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در خط مقدم جنگ اوکراین قرار گرفت، این بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا را تعطیل کند؛ اقدامی که کی‌یف از آن به عنوان خطر فزاینده یک بحران اتمی یاد می‌کند.

به گفته رییس جمهور اوکراین، دیگر محورهای مذاکرات وی با دبیرکل سازمان ملل متحد موضوع انتقال غیرقانونی و اجباری شهروندان اوکراینی، تبادل نظامیان و اسرای جنگی بوده است.

براساس توافقی که در روز ۲۲ جولای با میانجی گری ترکیه و سازمان ملل به امضا رسید، اوکراین این امکان را یافت تا صادرات خود را از بنادر دریای سیاه ادامه دهد.

این صادرات از ماه فوریه و آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین متوقف شده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.  

شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین موجب تیره شدن روابط غرب و کرملین شد و مناقشه کی‌یف- مسکو به میدان جنگ نیابتی آمریکا و اروپا با روسیه و نمایشگاه انواع سلاح‌های غربی تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha