۲۵ مرداد ۱۴۰۱، ۱۳:۵۹
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84856037
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

یکسالگی حکومت طالبان؛ تحولات یک ساله افغانستان از نگاه کارشناس افغان

تهران - ایرنا - یک کارشناس امور سیاسی افغان معتقد است که خارج شدن آمریکا و ناتو از افغانستان، از برجسته ترین نکات مثبت طی یک سال در کشور بوده است؛ زیرا حضور درازمدت کشورهای بیگانه با فرهنگ سیاسی، اجتماعی و تاریخی غیر مانوس بوده و به باور تحلیلگران، به نفع افغانستان و کشورهای پیرامون آن نبود.

به گزارش ایرنا، عبد الشکور سالنگی کارشناس امور سیاسی روز سه شنبه در مصاحبه با خبرگزاری صدا افغان (آوا) تصریح کرد حضور خصمانه آمریکا در افغانستان برای کشورهای منطقه حساسیت برانگیز بود و از این جهت همواره علیه مردم از این ناحیه فشار وجود داشت.

به باور سالنگی، دولت پیشین که کاملاً یک دولت وابسته بود، بدون شک هر زمان که آمریکا از افغانستان خارج می شد، محکوم به سقوط بود، حتی اگر آمریکایی ها در سال ۲۰۳۰ افغانستان را ترک می کردند؛ پس چه بهتر که یک پدیده بیرونی و غیربومی هرچه زودتر از بین برود.

وی اظهار داشت: با خروج آمریکا از افغانستان و سقوط دولت دست نشانده، افغانستان مسیر خود را پیدا کرد و امروز یک حکومت سراسری در تمام قلمرو کشور توسط نیروهای داخلی و حاکمیت واحد ایجاد شده است.

به گفته این کارشناس، از زمان کودتای داودخان تاکنون عملاً دولت مرکزی در افغانستان وجود نداشت و کشور به جزایر قدرت و ملوک الطوایفی تبدیل شده بود و حتی در این اواخر کار به جایی رسیده بود که در اطراف کابل، شخصی به نام الله گل مجاهد، رسماً می گفت که دولت اشرف غنی را قبول ندارد.

به زعم سالنگی، امروز امنیت نسبی سراسری در افغانستان حاکم است و در مدت یک سال جغرافیای کشور از سوی هیچ گروهی ناامن نشده و از اختیار حکومت خارج نیست و این می تواند از نقاط مثبت دیگری طی یکسال به شمار برود.

سالنگی جمع آوری درست درآمدهای داخلی را از نکات مثبت دیگر طی یک سال عنوان می کند و می افزاید: هرچند عایدات ممکن است کم باشد و کفاف نکند، اما اگر یک افغانی هم جمع می شود به خزانه دولت می رود نه به جیب افراد و اشخاص.

سالنگی می گوید که بعد از سقوط حکومت اشرف غنی، شاهد حاکمیتی در افغانستان هستیم که عملاً و علناً سیاست خارجی بی طرفانه و متوازن را در پیش گرفته است و با هیچ طرفی سر دشمنی ندارد و این می تواند بزرگترین دستاورد برای افغانستان پس از تحول باشد.

افغانستان امروز به عنوان یک کشور بی طرف که اولاً اجازه نمی دهد قلمرو آن مورد تعرض و تجاوز بیگانگان قرار بگیرد و در ضمن نمی خواهد که هیچ کشوری از افغانستان تهدید شود عرض وجود کرده است.

سالنگی اظهار داشت که در کشورهایی مانند افغانستان، هر زمان که گروه ها به قدرت رسیده اند به جان هم افتاده اند، اما علیرغم تبلیغاتی که علیه حکومت طالبان مبنی بر اختلافات داخلی وجود دارد، عملا و به صورت ساختاری چنین اختلافی دیده نمی شود و عمدتاً به شکل یکپارچه و رهبری واحد اوضاع کنترل می شود.

سالنگی به وضع محدودیت ها از سوی طالبان در برخی موارد نیز اشاره کرد و گفت: مسدود ماندن مدارس دخترانه، محدود کردن فعالیت های سیاسی و اجتماعی زنان اما با بافت جامعه افغانستان و جامعه جهانی همخوانی ندارد و نقض قاعده امریه محسوب می شود که باید هرچه زودتر این مشکل رفع شود.
 
سالنگی در عین حال اظهار خوش بینی کرده و می گوید: همانطور که مقام های طالبان همواره اعلام کرده اند که محدودیت ها بر تعلیم و فعالیت زنان مقطعی است نه دایمی، این می تواند یک خبر نویددهنده باشد تا نواقص به وجود آمده از این بابت را به زودی جبران کند.
 
این آگاه مسایل سیاسی تصریح کرد که حکومت طالبان  بحث جنجال برانگیز دولت همه شمول را نیز می تواند با یک اقدام شجاعانه و به کار گرفتن افراد متخصص، متعهد و دلسوز به وطن خاتمه دهد.
 
فقر پدیده نوظهوری نیست

سالنگی در پایان سخنان خود گفت که فقر با آمدن طالبان در کشور به وجود نیامده است؛ بلکه این پدیده در زمان جمهوریت نیز وجود داشت و کشور همواره از نگاه فقر در صدر جدول قرار داشت.

به گفته وی آنگونه که از سوی نهادها و سازمان های بین المللی تبلیغ می شود فقر گسترده نیز وجود ندارد و بیشتر برای ضعیف نشان دادن حکومت طالبان است، کما اینکه در  پاییز سال گذشته یکی از سازمان جهانی اعلام کرد که تا آخر سال، پنج هزار نفر در افغانستان از گرسنگی می میرند، اما چنین اتفاقی نیافتاد.
 
تکیه بر بیگانه ها کسی را به قدرت نمی رساند

عبد اللطیف نظری، مشاور  وزارت اقتصاد  طالبان هم در رشته توییتی نگاشته است که مهمترین درس این روز این است که تکیه بر بیگانگان کسی را به قدرت نمی رساند و برای کشور امنیت نمی‌آورد.

به گفته وی، هرکس خواهان عزت و قدرت است باید بر ملت خود تکیه کند و از عناصر داخلی قدرت و اتحاد میان قشرهای مختلف جامعه بهره بگیرد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان نیز در گفت وگو با برخی از رسانه ها در یکسالگی ختم اشغال گفته است که از پایان جنگ خوشحال و از شرایط دشوار افغانستان متأثر است.
 
وی افزوده توافقی ‌که او با طالبان امضا کرد سبب پایان جنگ در افغانستان شد.

حامد کرزی؛ رییس جمهور پیشین نیز در گفتگو با تلویزیون "ایندیا تودی" گفته است که در یک سال گذشته خشونت‌ها در افغانستان کاهش یافته؛ اما چالش‌های شدید هنوز هم پا برجا هستند.

کرزی درباره مهاجرت افغان‌ها از کشور، مشکلات اقتصادی به شمول منجمد ماندن ذخایر ارزی و سقوط نظام در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.
۲۴ مرداد، سالروز خروج نیروهای خارجی از افغانستان را طالبان تعطیل عمومی اعلام کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha