سازمان ملل: از ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نیروگاه اوکراین حمایت می کنیم

نیویورک - ایرنا- سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان از ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نیروگاه هسته ای زاپوریژیا اوکراین حمایت می کند.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی گفت: دبیرخانه سازمان ملل متحد با حفظ ارتباط نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزیابی کرده که دارای ظرفیت لجستیکی و امنیتی کافی در اوکراین است تا در صورت توافق روسیه و اوکراین بتواند از هر ماموریت آژانس در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا حمایت کند.

سخنگوی سازمان ملل متحد افزود: در چند روز گذشته، اظهارات مکرری از سوی مقامات مختلف روسیه مطرح شده است که دبیرخانه سازمان ملل متحد را به لغو یا ممانعت از بازدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا متهم کرده است.

وی اضافه کرد: باید بگویم که آژانس بین المللی انرژی اتمی یک آژانس تخصصی است که در تصمیم گیری در مورد چگونگی اجرای ماموریت خاص خود با استقلال کامل عمل می کند.

دوجاریک ادامه داد: همچنین  دبیرخانه سازمان ملل هیچ اختیاری برای مسدود کردن یا لغو هرگونه فعالیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارد.

 وی تصریح کرد: دبیرخانه سازمان ملل با حفظ ارتباط نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزیابی کرده که دارای ظرفیت لجستیکی و امنیتی کافی در اوکراین است تا در صورت توافق روسیه و اوکراین، بتواند از هر ماموریت آژانس در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا  اوکراین حمایت کند.

همزمان با افزایش تنش‌ها میان روسیه و اوکراین و حملات توپخانه‌ای در محوطه نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» که تحت کنترل مسکو قرار دارد، یک مقام محلی اوکراینی نسبت به بروز یک فاجعه اتمی در این منطقه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از الجزیره، «دیمیترو اورلوف» شهردار شهر «انرگودار» که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در آن قرار دارد، گفت: خطر بروز یک فاجعه در این نیروگاه روز به روز بیشتر می‌شود.

نیرروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که بزرگترین نیروگاه اتمی در اروپا است، از همان روزهای ابتدایی جنگ اوکراین و روسیه تحت کنترل مسکو در آمد. از هفته گذشته محوطه این نیروگاه به طور مکرر مورد حمله قرار گرفته‌است.

مسکو و کی‌یف مسئولیت این بمباران‌ها را برعهده نمی‌گیرند و هر کدام طرف مقابل را مسئول این حملات اعلام می‌کنند.

شهردار شهر انرگودار که همچنان در کنترل نیروهای دولت زلنسکی قرار دارد ضمن ابراز نگرانی از شرایط و تکرار ادعای طرف اوکراینی، اظهار داشت: هر لحظه امکان وقوع یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی وجود دارد.

«ولادیمیر روگوف» مقام محلی روسیه در منطقه هفته گذشته با تایید حملات هوایی کی‌یف به قلمرو نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا اعلام کرد که موشک‌های اوکراینی‌ها به اطراف رودخانه دنیپرو و نیروگاه اتمی برخورد کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه نیز در بیانیه ای اعلام کرد که در نتیجه این حملات، یک خط لوله هیدروژن در نیروگاه آسیب دید که منجر به آتش سوزی شد که خوشبختانه آتش به سرعت مهار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha