۲۳ مرداد ۱۴۰۱، ۱۷:۴۳
کد خبرنگار: 5273
کد خبر: 84853431
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آب‌رسانی به شهرکرد متعادل شد

تهران - ایرنا - با توجه به اقدامات گسترده نیروهای عملیاتی وزارت نیرو هم اکنون میزان آب ورودی مخازن به میزان نیاز رسیده و در صورت مصرف متعارف اب توسط مردم شاهد پایداری شبکه آب این شهر هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ایرنا، گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ پس از سیلاب اخیر سبب شد تا تصفیه‌خانه شهرکرد به دلیل عدم تایید کیفیت آب ورودی از مدار خارج شده و ۴۰۰ لیتر بر ثانیه از میزان ورودی آب مخازن شرب این شهر کاهش پیدا کند.

بلافاصله پس از شکل‌گیری مسئله، با دستور مستقیم وزارت نیرو پیگیری از محل ستاد وزارت نیرو آغاز شد و در استان چهارمحال و بختیاری نیز قرارگاه امدادرسانی میدانی با فرماندهی مدیرعامل شرکت آب و فاضالب کشور نیرو شروع به کار کرد.

*جزئیات برنامه حل مسئله آب شهرکرد

در همین راستا مقرر شد، منابع جایگزین آب گل‌آلود چشمه کوهرنگ در دستور کار قرارگیرد. پس از دستور وزیر نیرو، اقدامات شامل، ایجاد منابع جایگزین چشمه کوهرنگ با تمرکز بر منابع آب زیرزمینی، طراحی عملیات به منظور کاهش کدورت در محل چشمه کوهرنگ، ارتقای میزان آب انتقالی از محل تصفیهخانه سامان، نصب فیلترهای عظیم شنی، تکمیل خطوط انتقال آب اضطراری و مدیریت مخازن شهر برای توزیع آب بهینه در دستور کار قرار گرفت.

همچنین با فراخوان انجام شده، نیروهای عملیاتی ۲۲ استان کشور در قالب ارسال تجهیزات سنگین، ارسال ۸۴ تانکر آبرسان، تامین آب شرب از طریق آب معدنی و آب بسته‌بندی، زمینه تامین آب موقت مردم را فراهم کردند.

در این مدت بیش از ۲۶ کیلیومتر لوله در کمتر از یک روز برای حل مسئله مهیا شد و عملیات پیچیده تصفیه‌خانه موقت نیز در دستور کار قرار گرفت.

*نتیجه اقدام شبانه‌روزی نیروهای عملیاتی

با توجه به جزئیات ارائه شده، وزیر نیرو صبح امروز به استان چهارمحال و بختیاری سفر کرده و از نزدیک بر اجرای پروژه‌های جایگزین‌کننده منبع آب نظارت دارد.

 بر اساس اطلاعات پایش شده از مخازن آب شرب شهرکرد، از صبح امروز میزان آب ورودی به مخازن با اجرای پروژه‌های سنگین در طول ۵ روز گذشته از ۳۲۰ لیتر بر ثانیه در ابتدای خارج شدن چشمه کوهرنگ از مدار به ۶۵۰ لیتر بر ثانیه رسیده است.

نگاهی به میزان مصرف آب شرب شهرکرد بیانگر آن متوسط است که در بازه زمانی کنونی این شهر نیاز به ۶۵۰ لیتر در ثانیه آب دارد. مقایسه دو آمار یاد شده مشخص کننده آن است که هم‌اکنون آب معادل نیاز کنونی شهرکرد در حال تامین بوده و پس از افزایش ارتفاع صنایع اثر این افزایش ورودی مخازن در خانه‌های مردم قابل لمس است.

لازم به ذکر است، با توجه به بار روانی ایجاد شده پیرامون آب شرب شهرکرد، هم اکنون میزان مصرف مردم فراتر از حالت عادی است و در صورتیکه مصرف بهینه در دستور کار قرار گیرد با توجه به میزان ورودی شبکه آب شهرکرد به صورت پایدار تامین خواهد شد.

همچنین بر اساس گزرشات میدانی هم‌اکنون ۹۵ درصد مناطق شهرکرد به آب شرب پایدار دسترسی داشته و مسئله افت فشار در سایر مناطق مرتفع نیز در حال رفع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha