۲۱ مرداد ۱۴۰۱، ۱۳:۰۳
کد خبر: 84851031
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

خشکسالی در انگلیس/ خشک‌ترین ماه ۱۸۶ سال گذشته به ثبت رسید

تهران- ایرنا- داده‌های بدست آمده از اداره هواشناسی بریتانیا نشان می‌دهد که کاهش بارندگی در برخی مناطق این کشور سبب شده است تا ماه ژوئیه به عنوان خشکترین ماه از سال ۱۸۳۶ تاکنون ثبت گردد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از شبکه خبری اسکای نیوز، بر اساس تجزیه و تحلیل های اداره هواشناسی بریتانیا، کل بارندگی سالجاری تا ماه ژوئیه (تا ۹ مرداد) در اکثر مناطق به طرز چشمگیری کمتر از میانگین ثبت شده از سال ۱۸۳۶ تا به امروز بوده است.

کارشناسان هشدار داده اند که برای بازگرداندن شرایط معمول به یک دوره مرطوب استثنایی نیاز است و  پژوهشگران تاکید دارند که خشکسالی های طولانی و شدید به زودی به یک روند طبیعی در اروپای شمالی تبدیل می شود.  

تجزیه و تحلیل شبکه خبری اسکای نیوز براساس داده های بدست آمده از اداره هواشناسی بریتانیا نشان می دهد مجموع بارندگی های انگلیس در هفت ماه اول سال ۲۰۲۲ به طور قابل توجهی کمتر از میانگینی است که از سال ۱۸۳۶ تاکنون به ثبت رسیده است. در این میان بیشترین کاهش بارندگی مربوط به شهرهای جنوب انگلیس مانند "ساسکس شرقی" و "کنت" است.

«نوریا هرناندز-مورا» پژوهشگر حوزه آب و هوا می گوید که شمال اروپا باید با آب و هوای مدیترانه ای سازگار شده و خشکسالی به زودی "یک روند عادی جدید" تبدیل می شود.

وی تاکید کرد خشکسالی طولانی‌تر و شدیدتر می شود و اگر اقدامات کافی انجام ندهیم، شاهد اثرات آن برای کل کشور خواهیم بود.

«پروفسور نایجل آرنل» استاد علوم آب و هوایی دانشگاه "ریدینگ" در "برکشایر" انگلیس می گوید که خشکسالی کنونی نتیجه تغییرات آب و هوایی است. وی تشریح کرد که غیرممکن است موج گرما و خشکسالی کنونی بدون دخالت افزایش غلظت گازهای گلخانه ای رخ داده باشد.

«جیمی هانافورد» کارشناس حوزه آب در مرکز اکولوژی و هیدرولوژی بریتانیا (UKCEH) هم می گوید که چند ماه "باران استثنایی" لازم است تا اوضاع به حالت عادی بازگردد. وی افزود: این امر به بارندگی های فصل پاییز بستگی دارد و هنوز برای پیش‌بینی زود است.

پیش از این نیز در پی زمستان خشک، بهار کم بارش و گرمای بی سابقه هوا، رصدخانه اروپایی خشکسالی اتحادیه اروپا هشدار داده بود که خشکسالی در قاره سبز به زودی وضعیتی عادی بدل می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha