۲۱ مرداد ۱۴۰۱، ۳:۰۰
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84850810
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اشرف غنی: براساس قانون اساسی هنوز رییس جمهور افغانستان هستم

تهران- ایرنا- محمد اشرف غنی در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی پس از فرار از کشور گفت که سقوط دولت یک معامله بود و ناگزیر به ترک افغانستان شد و هنوز براساس قانون اساسی رئیس جمهوری این کشور است.

به گزارش ایرنا، اشرف غنی در مصاحبه با شبکه "ای بی ان" ، عبدالله عبدالله را مسئول عدم تحکیم جمهوریت و زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه پیشین امریکا برای صلح افغانستان را شخص بی‌کفایت و نفاق‌افکن خواند.

غنی در ادامه مدعی شد که دست‌های زیای در سقوط دولت نقش داشتند و او آخرین کسی بود که افغانستان را ترک کرد.

رئیس جمهور فراری افغانستان همچنین خاطر نشان کرد: من تا دم مرگ ایستاده بودم همان روز صبح ما جلسه کابینه داشتیم اما همه کشور را ترک کرده بودند و قرار بود بروم به وزارت دفاع، اما وزیر دفاع قبل تر از من در هواپیما نشسته بود، من آخرین کسی بودم که به ترک از افغانستان مجبور شدم.

غنی اضافه براین از چگونگی حکومت کنونی در افغانستان نیز انتقاد کرد و گفت که مقاومت مسلحانه بر ضد طالبان پشتیبانی نمی‌کند.

محمد اشرف غنی تاکید کرد: من از هیچ مقاومتی حمایت نمی‌کنم اما اعلام می‌کنم مسیری که افغانستان هم اکنون در آن قرار دارد اشتباه است و اگر طالبان همین مسیر را ادامه دهند، جبهه‌های دیگر نیز تشکیل خواهد شد چون مردم افغانستان اتحاد دارند.

اشرف غنی در این گفت‌وگو خودش را براساس قانون اساسی رییس جمهور کنونی افغانستان خواند، در حالی که پس از فرار کردن، امرالله صالح معاون نخست او گفته بود که براساس حکم قانونی اساسی او سرپرست مشروع ریاست جمهوری است.

پیش از این، عبدالله عبدالله و حامد کرزی و  بیشتر چهره‌های سیاسی و مردم افغانستان از شیوه خارج شدن اشرف غنی از افغانستان انتقاد کرده و او را مسوول اوضاع کنونی در کشور دانسته اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha