۱۹ مرداد ۱۴۰۱، ۲۳:۳۷
کد خبر: 84849895
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

درخواست ۷۰  اقتصاددان بین المللی از آمریکا برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان

تهران-ایرنا- بیش از ۷۰ اقتصاددان و کارشناس، از جمله جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل، در نامه‌ای که روز چهارشنبه به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا ارسال شده است، از واشنگتن و سایر کشورها خواستند دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کنند.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از "رویترز"، در این نامه آمده است که کشورهای خارجی باید حدود ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کنند تا اقتصاد این کشور بتواند فعالیت کند. 
در بخشی از این نامه آمده است: مردم افغانستان اگرچه حکومت کنونی را انتخاب نکرده‌اند اما مجبور به تحمل رنج مضاعف شده‌اند. به منظور کاهش بحران بشردوستانه و بهبودی اقتصاد افغانستان، از شما می‌خواهیم که به بانک مرکزی افغانستان اجازه دهید تا به ذخایر ارزی بین المللی خود دسترسی داشته باشد. 
نویسندگان این نامه از کشورهایی چون آمریکا، هند، انگلیس و آلمان هستند. 
به گزارش ایرنا، آمریکا درباره مدیریت بانک مرکزی افغانستان، ملاحظه دارد و حداقل نمی‌خواهد یکی از رهبران تحت تحریم طالبان بر آن کنترل داشته باشد. این اما یک بهانه بزرگ و ظاهرا مشروع است تا واشنگتن مانند ۲۰ سال گذشته، سیطره دایمی و همه جانبه خود را بر بزرگترین مرکز ارزی و اقتصادی افغانستان حفظ کند. 
پیش از این رویترز به نقل از «سه منبع آگاه به گفتگوها» میان نمایندگان آمریکا و طالبان گزارش داده بود که واشنگتن پیشنهادهایی برای آزادسازی چند میلیارد دلار از ذخایر مسدودشده بانک مرکزی افغانستان در آمریکا را به یک صندوق امانی در کشور سوم داده است تا در مقابله با بحران اقتصادی افغانستان به مصرف برسد. 
 
یک منبع دولتی طالبان به رویترز گفته که طالبان اصل گذاشتن این ذخایر ارزی در یک صندوق امانی را رد نکرده اما با پیشنهاد آمریکا برای کنترل طرف سوم بر این صندوق مخالف است. 
 
یک منبع آمریکایی نیز گفته که واشنگتن در حال مذاکره با سوئیس و سایر طرف‌ها در مورد ایجاد مکانیزمی از جمله یک صندوق امانی است که پرداخت‌های آن با کمک یک هیات بین‌المللی تعیین ‌شود. 
پس از تسلط طالبان بر افغانستان، امریکا ادعا کرد که به دلیل نقض توافق دوحه از سوی طالبان و تصرف کابل؛ این گروه را مورد تحریم قرار می‌دهد و دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را در امریکا به خاطر عدم استفاده طالبان مسدود می‌کند. 
پیش از این طالبان بارها خواستار رهایی این دارایی‌ها شده‌اند؛ اما امریکا تا هنوز به این خواسته پاسخ مثبت نداده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha