چارچوب هماهنگی: از انتخابات زودهنگام عراق پس از اجماع ملی حمایت می‌کنیم

بغداد-ایرنا- نتیجه جلسه چارچوب هماهنگی شیعی در منزل سید عمار حکیم مختصر و کوتاه اما حاوی نکات مهمی از جمله تایید برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی با شروطی مانند قانونمداری، احترام به نهادها، اجماع ملی و فراهم شدن فضای مناسب برای آن است.

به گزارش ایرنا، شامگاه پنجشنبه، جلسه‌ای میان سران چارچوب هماهنگی شیعی در منزل سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت عراق برگزار شد؛ نشستی که ساعت‌ها طول کشید و در نهایت خروجی آن، بیانیه‌ای کوتاه اما حاوی نکات متعدد است.

در این بیانیه آمده است: چارچوب هماهمگی بر حمایت از مسیر قانونی حل بحران‌های سیاسی و تحقق منافع ملت از جمله انتخابات زودهنگام پارلمانی تاکید می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: (البته) پس از تحقق اجماع ملی درباره آن و فراهم سازی فضای امن برای برگزاری (انتخابات زودهنگام پارلمانی) که پیش نیاز آن، احترام به نهادهای مصرح در قانون اساسی و تعطیل نکردن آن است. سقف ما قانون اساسی و مصلحت ملت خواهد ماند.

این جلسه در واکنش به درخواست‌هایی برای انحلال پارلمان فعلی و برگزاری انتخابات زودهنگام دیگر است. 

مقتدا صدر پیشتر اعلام کرده بود که گفت وگو بی فایده است و باید انتخابات زودهنگام برگزار شود.

صدر گفته بود که شایعات آن‌ها را که می‌گویند من به دنبال گفت وگو نیستم نشر ندهید، اما گفت وگو با آنان را تجربه کردیم و تنها چیزی که برای ما و برای وطن از این گفت وگو مانده جز ویرانی، فساد و تبعیت نبوده، به همین دلیل گفت‌وگو با آن‌ها فایده‌ای ندارد به ویژه پس از آن که ملت حرف خود را زد.

در همین ارتباط و اگر چه در بیانیه چارچوب هماهنگی شیعی اشاره مستقیمی به این موضوع نشد اما «ابوآلاء الولایی» در توییتی پیش از انتشار بیانیه چارچوب نوشت: پیشتر هم گفتیم و بار دیگر تاکید می کنیم که تمدید دوره (مصطفی) الکاظمی، (نخست وزیر عراق) تحت هیچ شرایطی در کار نخواهد بود. به برادران خودم در چارچوب هماهنگی زنده باد می گویم به خاطر شجاعت مسئولانه آنان در جلسه فوق العاده (شامگاه پنجشنبه) که یکی از مهمترین تصمیمات آن توافق بر سر عدم تمدید دوره الکاظمی و رد ابقای او به عنوان نخست وزیر انتقالی مرحله آینده بود.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار شد که  جریان‌های سیاسی این کشور به دلیل اختلاف‌های سیاسی تاکنون و با وجود گذشت ۱۰ ماه از برگزاری این رویداد نتوانسته‌اند دولت جدید تشکیل دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha