مقتدا صدر: از مجاهدت‌های الحشد الشعبی آگاه هستم

تهران- ایرنا- سید مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق پنجشنبه شب در بیانیه‌ای گفت که از مجاهدت‌های الحشد الشعبی آگاه است.

به گزارش ایرنا از تارنمای السومریه نیوز عراق، مقتدا صدر در بیانیه‌ای که در صفحه شخصی خود در توییتر منتشر کرده است، نوشت: کسانی هستند که همواره بر وحدت و عدم چند دستگی در صفوف شیعیان تأکید دارند و مسلما این موضوع بسیار اهمیت دارد و بر کسی پوشیده نیست، اما وحدت می‌بایست طبق ضوابط و احکام شرعی و نظام اجتماعی متعارف باشد.

وی در ادامه نوشته است: بله! وحدت موضوع بسیار مهمی است و می‌بایست برپایه حب وطن و اصلاحات حقیقی و مبارزه با فساد و خدمت به فقرا باشد نه بر مبنای خشونت و یکجانبه‌گری و ظلم، زیرا عراق پایتخت اول تشیع است و این به آن معناست که دیگران باید به عراق رجوع کنند نه اینکه عراق از دیگران تبعیت کند.

رهبر جریان صدر افزوده است: جریان صدر، وحدت بر مبنای معیارهای عقلی، شرعی، اجتماعی و ملی است و مرجعیت و مردم و همه علما نیز همین را می‌خواهند.

صدر در ادامه گفته است: اگر گروهی به نام جریان صدر و گروهی به نام چارچوب هماهنگی وجود دارد، این به این معنی نیست که برادران عزیز ما در الحشدالشعبی لزوما جزو یکی از آن‌ها هستند؛ بلکه مطمئن هستم که آنها هم نظر من را در مورد آنچه گفتم و درخواست کردم، دارند.

وی افزود: مجاهدان در الحشدالشعبی به آراء و عقاید خاندان صدر نزدیک‌تر از دیگران هستند و اکثر آن‌ها در بیشتر امور خود به ۲ شهید صدر (محمد صادق الصدر و محمد باقر الصدر) اقتدا می‌کنند.

مقتدا صدر در ادامه ابراز امیداوری کرد که اعضای الحشدالشعبی در میدان جهاد ثابت قدم باشند.

رهبر جریان صدر در ادامه نوشته است که آن‌ها همان‌طور که در راه دفاع از وطنشان قربانی دادند، آماده دفاع از اصلاحات و حقیقت هستند.

وی گفت: من به طور کامل از شجاعت مجاهدان الحشدالشعبی و اخلاص آن‌ها آگاه هستم. آن‌ها زیر پرچم خاندان صدر سرباز عراق بودند و علیه اشغالگران جنگیدند و همچنان در این راه هستند.

صدر افزود: آن‌ها از عراق و برای عراق هستند و تبعیت جز از سوی نجات دهنده و مصلح آل رسول (ص) را نمی‌پذیرند.

رهبر جریان صدر در پایان نوشته است: از خداوند می‌خواهم که ما و آنها را محشور کند و به جدایی بین ما پایان دهد، زیرا مطمئن هستم که آنها طالب پول یا امور دنیوی نیستند بلکه طالب حق هستند.

مقتدا صدر پیشتر اعلام کرده بود که گفت وگو بی فایده است و باید انتخابات زودهنگام برگزار شود.

صدر گفته بود که شایعات آن‌ها را که می‌گویند من به دنبال گفت وگو نیستم نشر ندهید، اما گفت وگو با آنان را تجربه کردیم و تنها چیزی که برای ما و برای وطن از این گفت وگو مانده جز ویرانی، فساد و تبعیت نبوده، به همین دلیل گفت‌وگو با آن‌ها فایده‌ای ندارد به ویژه پس از آن که ملت حرف خود را زد.

طرفداران جریان صدر سه‌شنبه گذشته برای دومین بار ظرف چهار روز به منطقه سبز در مرکز بغداد وارد شدند و در نهایت جریان صدر، در ساختمان پارلمان تحصن نامحدود اعلام کرد.

چارچوب هماهنگی شیعی در سوم مرداد ماه بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن «محمد شیاع السودانی» را با اجماع اعضای خود به عنوان نامزد نخست وزیری عراق معرفی کرد. جریان صدر به این  به معرفی اعتراض کرد.

تحصن صدری‌ها باعث شد تا سایر جریان‌های سیاسی و مسئولان این کشور طی روزهای اخیر موضع‌گیری کردند و با توجه به حساسیت شرایط عراق خواهان خویشتنداری و حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگو شدند و بر لزوم حفاظت از نهادهای قانونی این کشور تاکید داشتند و از مقتدا صدر خواستند تا با چارچوب هماهنگی وارد گفت وگو شود.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار شد که  جریان‌های سیاسی این کشور به دلیل اختلاف‌های سیاسی تاکنون و با وجود گذشت ۱۰ ماه از برگزاری این رویداد نتوانسته‌اند دولت جدید تشکیل دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha