امام جمعه شهرکرد: اشعار «عمان سامانی» در حماسه عاشورا بی‌بدیل و بی‌نظیر است

شهرکرد- ایرنا-نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با تسلیت ایام عزاداری امام حسین (ع) گفت:اشعار «عمان سامانی» در حماسه عاشورا بی‌بدیل و بی‌نظیر است و آن را به عشق و عاطفه تبدیل کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام شامگاه پنجشنبه در آیین اختتامیه همایش بین‌المللی گرامی‌داشت میرزا نورالله عمان سامانی (تاج‌الشعرا) شاعر حماسه و عرفان حسینی در فرهنگسرای شهرکرد تاکید کرد: اشعار عمان در حماسه عاشورا بی‌بدیل و بی‌نظیر است و ما متاسفانه درگذشته نسبت به این شاعر غفلت کرده‌ایم.

وی عمان سامانی را ظرفیتی بزرگ و ناشناخته دانست و افزود: غفلت نسبت به تاج‌الشعرا در گذشته باید جبران شود.

نکونام عمان را از مردم سامان شهر و فرهنگ با چهره‌های ادبی، اهل دانش و بینش و البته دارای جایگاهی ویژه معرفی و تصریح کرد: شاعر حماسه و عرفان حسینی از چند اصالت برخوردار است و باید نام عمان‌پژوهی را برای این همایش انتخاب کرد تا زمینه‌ای برای پژوهش‌ها درخصوص تاج‌الشعرا باشد.

وی عمان را یک شخصیت حوزوی دانست و یادآور شد: تاج‌الشعرا پس از تکمیل تحصیلات مکتبی برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه اصفهان و مشغول تحصیل شد و به موقعیت علمی قابل‌توجهی دست یافت تا آنجا که به تدریس لمعه مفتخر شده است.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری، اصالت خانوادگی را از دیگر ویژگی‌های عمان سامانی و او را متولد در خانواده‌ای اصیل دانست و گفت: پدر و اجداد تاج‌الشعرا معروف به علم و دانایی و بین مردم، محترم بوده‌اند.

نکونام تاکید کرد: دشمنان امروز نه تنها در مقام مخدوش کردن اعضای خانواده بلکه در مقام از هم‌پاشیدن خانواده‌ها هستند.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: تاج‌الشعرا در مثنوی اول گنجینه‌الاسرار در ۲۲ بیت این درک، ایمان و معرفت را به زیبایی ترسیم کرده است.

وی یادآور شد: عمان سامانی، حسین‌شناسی و شناخت از امام حسین (ع) را مورد توجه جدی قرار داده است و دشمن‌شناسی را آموزش می‌دهد.

پژوهش‌ها درباره عمان سامانی کم است

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور نیز گفت: برای عمان سامانی فعالیت‌های تحقیقی و پژوهشی کمتر انجام شده است و در این حوزه تنها هفت هشت مقاله وجود دارد.

حسن بُلخاری تاکید کرد: بیان مساله در حوزه عمان‌پژوهی باید مورد توجه باشد.

وی افزود: عمان سامانی نتیجه ظهور حکمت شیعی و ایجاد تلفیق بین حکمت، فقه و کلام بعد از ملاصدرا است.

بُلخاری تصریح کرد: خواجه نصیرالدین طوسی خالق کتاب اوصاف‌الاشراف، سید حیدر آملی خالق کتاب جامع‌الاسرار و عمان سامانی خالق گنجینه‌الاسرار برای عرفان، حکمت و شریعت تلاش کرده‌اند.

وی یادآور شد: پرورش امثال عمان سامانی نتیجه تلاش‌های خواجه نصیرالدین طوسی، سید حیدر آملی و ملاصدرا است.

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور اظهار داشت: عمان سامانی برای نخستین بار دست به تاویل عرفانی عاشورا می‌زند و نگرش تاج‌الشعرا به کربلا نگاهی تأویلی و عرفانی است.

بُلخاری گفت: تحصیل عمان سامانی در مدارس مهم روزگار خود، علاوه بر فقه و لسان عربی نشان می‌دهد تاج‌الشعرا با جهان ابن عربی، اشعار حافظ و مولانا محمد جلال‌الدین بلخی آشنایی کامل دارد.

تجلیل از عمان‌پژوهان کشور

پیشکسوتان عمان‌پژوهی ایران شامگاه پنجشنبه در آیین اختتامیه همایش بین‌المللی گرامی‌داشت میرزا نورالله عمان سامانی (تاج‌الشعرا) شاعر حماسه و عرفان حسینی در فرهنگسرای ارشاد شهرکرد تجلیل شدند.

همچنین در این آیین استاد حسام‌الدین سراج و استاد ملک‌محمد مسعودی قطعه‌هایی در خصوص موسیقی آیینی مرتبط با عمان‌پژوهی و شعرهای عاشورایی اجرا کردند.

قرائت پیام محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رونمایی از تابلوفرش بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص سامان، عمان سامانی و دهقان سامانی از برنامه‌های دیگر این همایش بود.

به گزارش ایرنا، این تابلوفرش از سوی رادیو فرهنگ به دانشگاه شهرکرد تقدیم شد تا در موزه مفاخر این دانشگاه نگهداری شود.

میرزا نورﷲ بن میرزا عبدﷲ بن عبدالوهاب چهارمحالی ملقب به تاج الشعراء مشهور به عمان سامانی از شاعران معروف شهر سامان در استان چهارمحال و بختیاری است.

از آثار عمان سامانی می‌توان به «گنجینة‌الاسرار» و «مخزن‌الدرر» اشاره کرد که «گنجینة الاسرار» به گفته بسیاری از صاحب‌نظران، شاهکار عمان در ادبیات فارسی است.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha