۱۳ مرداد ۱۴۰۱، ۱۷:۲۷
کد خبر: 84844584
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سهم ۴۰ درصدی بخش ساختمان در مصرف انرژی برق

۱۳ مرداد ۱۴۰۱، ۱۷:۲۷
کد خبر: 84844584
سهم ۴۰ درصدی بخش ساختمان در مصرف انرژی برق

تهران - ایرنا - مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین شرکت توانیر گفت: اکنون ۴۰ درصد از مصرف انرژی برق در بخش ساختمان و عمدتا برای روشنایی، مصارف لوازم خانگی و سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا از وزرات نیرو، «هادی مدقق» با بیان اینکه ۴۰ درصد مصرف انرژی در بخش ساختمان است، افزود: با وجود افزایش جمعیت و توسعه صنایع در دنیا اما رویکرد غالب این است که باید مصرف انرژی به دلیل مسایل زیست محیطی و همچنین محدودیت منابع، تا سال ۲۰۳۰ کاهشی شود.

وی یکی از راهکارها را در این زمینه افزایش بهره وری تجهیزات دانست و ادامه داد: این موضوع اکنون در خودرو بیشتر از سایر بخش ها دیده می شود تا آنجا که مصرف سوخت در خودرو زمانی بالای ۲۰ لیتر برای ۱۰۰ کیلومتر پیمایش بود اما با توسعه تکنولوژی مصرف به چهار لیتر رسیده است. 

مدقق قدم اول را تولید مصارف برقی کم مصرف عنوان کرد و گفت: شرکت های بزرگ دنیا برای این منظور در بخش تحقیق و توسعه سرمایه گذاری های بزرگی انجام می دهند. 

به گفته مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین شرکت توانیر، موتورهای الکترونیکی که بخش عمده ای از مصارف را دارند به نسبت ۱۰ سال گذشته کاهش ۵۰ درصدی مصرف انرژی را نشان می دهند. 

وی با بیان اینکه این رویکرد در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته، افزود: با این حال حرکت به سمت بهره وری بالاتر سرعت مطلوبی در کشور ندارد. 

مدقق با تاکید بر اینکه بخش عمده اصلاح این موارد مربوط به وزارت صمت است که تولیدات و واردات این لوازم را مورد بررسی و کنترل قرار دهد، گفت: کارهایی مانند نصب برچسب انرژی بر روی لوازم برقی خانگی آغاز شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و فناوری را در این حوزه باید گسترش پیدا کند. 

وی حمایت از دانش بنیان ها و شرکت های استارتاپی را در این زمینه موثر دانست و ادامه داد: همچنین تجارت، واردات و تولید این محصولات نیز باید رصد شود و کارخانه هایی که لوازم برقی خانگی را تولید می کردند خط تولید را ارتقا دهند.  

 مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین شرکت توانیر به تجربه موفق تولید یخچال با افزایش بهره وری اشاره کرد و گفت: تا چند سال قبل کرید انرژی در تولید یخچال پاین بود اما اکنون گریدی پایین تر از B در این محصولات وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه برای افزایش بهره وری لوازم خانگی برقی حمایت از صنعت مهمتر است، افزود: با این اقدام به تدریج خطوط تولید ارتقا پیدا می کنند و مصرف کننده نیز به سمت استفاده از محصولات با کیفیت تر می رود.  

مدقق ادامه داد: رویکردی که اکنون در دنیا برای ساختمان ها وجود دارد حرکت به سمت خانه انرژی صفر است. 

وی تصریح کرد: در بخش معماری، با عایق بندی و استفاده حداکثر از روشنایی روز، استفاده از مصالح با کیفیت و ... ساختمان هایی می سازند که بهره‌ور هستند و با استفاده از انرژی های تجدید پذیر انرژی مورد نیاز خودشان را تولید می کنند و امکان ذخیره سازی انرژی نیز فراهم است. 

مدقق با بیان اینکه با توجه به فضایی که برای شرکت های دانش بنیان به وجود آمده استفاده از هوشمند کردن ساختمان افزایش پیدا کرد، گفت: اما هنوز به عنوان یک موضوع لوکس مورد توجه است در حالیکه در بلند مدت نه تنها هزینه ای بر خانواده تحمیل نمی کند بلکه صرفه جویی را به دنبال خواهد داشت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha