اجرای دقیق برنامه‌ها منجر به عبور موفق از تابستان بدون خاموشی شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت توانیر گفت: تابستان امسال را به‌گونه‌ای آغاز کردیم که تجربه ناخوشایند خاموشی‌های سال گذشته در خاطره‌ها باقی مانده بود، اما با اجرای دقیق و گسترده برنامه‌های مدیریت بار، موفق به گذر از ایام اوج مصرف برق بدون خاموشی شدیم.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، آرش کردی افزود: با اجرای گسترده و دقیق برنامه های مدیریت بار، نه تنها شاهد هیچ خاموشی در بخش خانگی نبودیم، بلکه رشد بیش از ۱۰ درصدی مصرف برق در بخش صنعت را نیز شاهد هستیم.

وی با بیان این که تابستان امسال را به گونه ای آغاز کردیم که تجربه ناخوشایند خاموشی های سال گذشته در خاطره ها باقی مانده بود، خاطرنشان ساخت:  با اجرای دقیق  و گسترده برنامه های مدیریت بار، موفق به گذر از ایام اوج مصرف برق بدون خاموشی شدیم.

مدیرعامل توانیر  ادامه داد: امسال برای اینکه بتوانیم شبکه برق پایداری را داشته باشیم، برنامه ۶ هزار مگاواتی افزایش تولید برق توسط محرابیان وزیر نیرو تعریف شد که در این خصوص تاکنون ۲۸۰۰  مگاوات نیروگاه جدید احداث و یکهزار مگاوات از طریق بازتوانی نیروگاه ها و هزار مگاوات نیز ظرفیت نیروگاهی از طریق اجرای به موقع تعمیرات نیروگاهی وارد مدار شد.

کردی افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، در ماه  های آینده ۱۸۰۰ مگاوات نیروگاه دیگر نیز وارد مدار خواهد شد.

وی گفت: امسال برنامه های مختلفی برای گروه های مختلف مشترکان تعریف شد به طوری که در بخش عمومی و اداری و به ویژه در بخش ادارات دولتی سختگیرانه ترین برنامه ها اجرا و کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق در این بخش  را به دنبال داشت.

مدیرعامل توانیر  به برنامه های مشوق محور بخش های صنعتی و کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: برنامه های مدیریت بار در بخش صنعت به صورت گسترده، متنوع و منعطف تعریف و در عین حال به گونه ای تدوین شد که مانع از تعطیلی صنایع شود.

کردی ادامه داد: از طریق هماهنگی صورت گرفته با وزارت صمت، برنامه ریزی گسترده ای برای مدیریت بار بخش صنعت اجرا و باعث شد که نه تنها تولید متوقف نشود، بلکه با رونق تولید، شاهد افزایش ۱۱ درصدی مصرف برق در بخش صنعت هستیم.

وی افزود: به طور مثال در شهرک های صنعتی برنامه به گونه ای تدوین شد که تنها یک روز و در فاصله ظهر تا نیمه شب،   همکاری صنایع مستقر در شهرکها را با برق داشته باشیم که در این شرایط صاحبان صنایع به راحتی می توانستند خود را با برنامه های ابلاغ شده منطبق کنند.

مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: برنامه های مدیریت بار در هنگام شب اجرا نمی شد و  و صنایع می توانستند بدون محدودیت به تولید بپردازند.

کردی با یادآوری این که در برنامه های تدوین شده، همه بخش ها  وظایف خود را در شرایط مختلف مصرف می دانستند، اظهار داشت: امسال در تاریخ ۲۹ تیرماه با رشد ۳.۴ درصدی نسبت به سال گذشته شاهد رسیدن اوج نیاز مصرف برق به ۶۹ هزار و ۲۷۸ مگاوات بودیم که اگر این هماهنگی ها نبود، نمی توانستیم نیاز مصرف با این وسعت را پوشش دهیم.

وی با بیان این که امسال در مجموع شاهد رشد ۴.۸ درصدی مصرف انرژی بودیم، خاطرنشان کرد: این اعداد وقتی اهمیت خود را نشان می دهد که به وضعیت سال گذشته نگاه کنیم.

مدیرعامل توانیر درخصوص مدیریت بحران در سیلاب اخیر نیز گفت: صنعت برق در مدیریت بحران  به بلوغ خوبی رسیده است به طوری که در فاصله بسیار کوتاهی پس از بحران، شبکه های بازیابی شده و مشترکان برقدار می شوند.

کردی همچنین درخصوص برنامه های آینده صنعت برق با تاکید بر این که برق به عنوان زیرساخت زیرساخت ها به شمار می رود و در همین راستا ما به دنبال آنیم که زیرساخت ها برای جهش تولید را فراهم کنیم، اضافه کرد: در برنامه وزیر نیرو احداث ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه دیده شده است که از این میان ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه در قالب تفاهم نامه منعقد شده با صنایع، احداث و ۱۰ هزار مگاوات نیز از نوع تجدیدپذیرخواهد بود که تحول بزرگ در این زمینه به شمار می رود.

وی افزود: با وجود گذشت مدت زمانی کمتر از یکسال از تفاهم نامه با صنایع، اولین واحد از نیروگاه های احداث شده توسط صنایع، امسال در سمنان وارد مدار شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha