ماهواره خیام چه ویژگی‌هایی دارد؟/ دستیابی ایران به دقت یک متر در تصاویر ماهواره‌ای

تهران- ایرنا- ماهواره سنجشی خیام با دقت تصویربرداری یک متر چهارشنبه آینده از پایگاه فضایی بایکونور و توسط پرتابگر روسی سایوز به فضا پرتاب خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آژانس فضایی روسیه (روسکاسموس) امروز اعلام کرد که در روز ۹ آگوست (۱۸ مرداد) ماهواره ایرانی خیام را به وسیله پرتابگر سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب و در مدار زمین قرار خواهد داد.

خبرنگار ایرنا در خصوص ویژگی‌های ماهواره خیام کسب اطلاع کرده است که این ماهواره از نوع سنجشی و دارای دقت بالای تصویربرداری است و با تصاویر با وضوح یک متر است.

همچنین این ماهواره قابلیت تصویربرداری از سطح زمین در طیف‌های مختلف تصویری را دارد.

این ماهواره که تحت حاکمیت و بهره‌برداری جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، از ایستگاه‌های زمینی در خاک جمهوری اسلامی ایران هدایت و کنترل خواهد شد و اطلاعات و تصاویر ارسالی آن نیز در همین ایستگاه‌ها دریافت خواهد شد.

گفتنی است به دلیل وزن بالای این ماهواره ایرانی، پرتاب آن به آژانس فضایی روسیه واگذار شده است تا بوسیله ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب و در مدار قرار گیرد.

گفتنی است پرتابگر سایوز در میان پرتابگرهای کشورهای مختلف دنیا از بیشترین درصد قابلیت اطمینان برخوردار است و تاکنون بیشترین تعداد ماموریت موفق فضایی در دنیا توسط این پرتابگر صورت گرفته است.

بیشتر بخوانیدماهواره خیام هفته آینده به فضا پرتاب می‌شود

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha