بهره‌برداری یک‌هزار و ۱۴۵ مگاوات برق در نیروگاه‌های مقیاس‌کوچک مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بهره‌برداری یک‌هزار و ۱۴۵ مگاوات برق در نیروگاه‌های مقیاس کوچک مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، «علی رسولیان» در نشست ارتباط تصویری برخط تشریح سامانه پایش اطلاعات مصرف برق که با حضور مدیران عامل و معاونان فنی شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها برگزار شد، با اشاره به اولویت گذاری وزارت صمت در تأمین برق پایدار صنایع از طریق راه اندازی نیروگاه‌های کوچک مقیاس افزود: یک‌هزار و ۲۹۶ مگاوات ظرفیت موجود برای راه اندازی نیروگاه‌های مقیاس کوچک (CHP) در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور وجود دارد که یک‌هزار و ۱۴۵ مگاوات آن درحال بهره‌برداری است.
مدیرعامل  سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: یک‌هزار و ۶۴۵ مگاوات پروانه بهره برداری در این حوزه درحال ساخت است و یک هزار و ۸۲۳ مگاوات نیز ظرفیت استقرار مولدهای مقیاس کوچک در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود دارد.

وی اضافه‌کرد: همچنین برای تولید یک‌هزار و ۳۱۹ مگاوات برق، متقاضی جدید احداث نیروگاه‌های کوچک مقیاس داریم و حدود ۵۳۶ مگاوات مولد اضطراری تولید برق نیز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور شناسایی شده است.
رسولیان با اشاره به تفاهم نامه‌های تأمین برق منعقد شده بین شرکت‌ شهرک‌های صنعتی و شرکت‌های برق منطقه‌ای استان‌ها، ادامه داد: در این راستا ۹۱ تفاهم نامه برای تأمین برق در ۸۷ شهرک و ناحیه صنعتی سراسر کشور منعقد شده است.
وی توضیح‌داد: سه‌هزار و ۴۲۳ مگاوات ظرفیت برق مورد نیاز در راستای تفاهم نامه‌ها منعقد شده است که تاکنون ۵۲۳ مگاوات برق در این راستا تأمین شده و بقیه در دست اجراست.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ۹۲ شهرک صنعتی تخصصی انرژی‌های تجدید پذیر به گستره پنج‌هزار و ۳۰۰ هکتار به سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق معرفی شده است که این شهرک‌ها ظرفیت ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی برای بهره وری انرژی برق را دارند.
رسولیان در ادامه به ظرفیت‌های موجود در آیین ‌نامه قانون جهش تولید دانش بنیان نیز اشاره کرد و افزود: ظرفیت‌های زیادی برای راه اندازی نیروگاه‌های انرژی خورشیدی، خود تأمین و کوچک مقیاس در این آیین نامه وجود دارد که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از آن بهره ببرند.
وی همچنین موضوع بازار برق و راه اندازی این بازار را در راستای تأمین برق پایدار صنایع حائز اهمیت دانست و اضافه‌کرد: مشکلات و دغدغه‌ها در این حوزه باید به بورس و توانیر انعکاس داده شود تا با حل و فصل آن‌ها، شاهد راه ‌اندازی این بازار برای تأمین هرچه بهتر برق پایدار باشیم.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به برنامه‌های وزارت صمت درخصوص بهینه‌سازی مصرف انرژی در حوزه صنایع، یادآور شد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای تحقق صرفه جویی پنج‌درصدی در مصرف آب و برق صنایع انجام شده است و این برنامه به‌صورت مداوم مورد پایش قرار می‌گیرد.
رسولیان توضیح داد: کمیته بهره وری در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده است که موضوعات مرتبط با بهره وری آب و برق در صنایع کشور را مورد پایش و تحلیل قرار می‌دهد.
وی با تأکید بر این‌که ارتقای بهره‌وری از سیاست‌ها و اولویت‌های وزارت صمت و رویکردی مهم در دوره تحولی جدید است، تصریح‌کرد: برای موضوع بهره ‌وری آب و برق صنایع می‌توانیم همچون احیای واحدهای صنعتی راکد از مشاوران تخصصی استفاده کنیم.

قطعی‌های برق با برنامه و با اطلاع قبلی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به این‌که از ابتدای تابستان امسال تاکنون قطع برق صنایع به‌صورت برنامه‌ریزی شده و با اطلاع قبلی انجام شده است، گفت: قطع برق خارج از برنامه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به‌شدت کاهش یافته که این موضوع رضایت نسبی فعالان اقتصادی را به دنبال داشته است.
رسولیان افزود: مجموع خاموشی‌های خارج از برنامه در مدت اخیر کمتر از هفت درصد بوده و حتی در برخی از روزها هیچ قطعی برق خارج از برنامه‌ای در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نداشته‌ایم و در برخی روزها نیز کل قطعی برق خارج از برنامه در حد فقط یک ساعت بوده است.
وی اضافه کرد: قطع برنامه‌ریزی شده و با اطلاع قبلی برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، نتیجه همکاری و هماهنگی مناسب بین بخشی در وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و نیرو بوده است که با پیگیری‌های این سازمان و تعامل بسیار خوب شرکت توانیر اتفاق افتاد و از بروز اختلال در کسب و کار تولیدی صنایع جلوگیری کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha