پایش و اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای در مناطق سیل‌زده تشدید می‌شود

تهران- ایرنا- سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه‌ای از تشدید پایش و بررسی بیماری‌های دامی، اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای، واکنش سریع اکیپ‌های دامپزشکی و هشدار به منظور رعایت بهداشت عمومی با توجه به بیماری‌های مشترک و واگیر دام و طیور در پی سیلاب اخیر در استان‌های کشور و تغییرات آب و هوایی خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، در بخشی از این اطلاعیه آمده است؛ با توجه به افزایش شیوع بیماری‌ها متعاقب تغییرات آب‌وهوایی و کمبود مواد غذایی مناسب، احتمال شیوع بیماری‌هایی نظیر شاربن، شاربن علامتی و پاستورلوز دور از انتظار نیست، از این رو ضروری است فعالیت اکیپ‌های پایش و بررسی بیماری‌ها تشدید شود و در صورت وجود تلفات اقدامات بهداشتی، قرنطینه‌ای و نظارت بر معدوم‌سازی بهداشتی تلفات در واحدهای مرغداری و دامداری صورت گیرد.

سازمان دامپزشکی کشور در این اطلاعیه همچنین بر پاشیدن مواد ضدعفونی کننده در معابر روستا و مواد ضدعفونی کننده در ورودی و محوطه دامداری و اطراف سالن‌ها و محوطه مرغداری توسط پرورش دهنده پس از فروکش شدن سیل، پلان مایه‌کوبی برای منطقه تدوین و بر مبنای آن اکیپ‌ها تجهیز و در صورت نیاز از بخش خصوصی مایه‌کوبی قبل از انتشار بیماری‌ها و مرگ و میر پس از بروز حادثه تاکید کرده است.

این اطلاعیه می‌افزاید: پس از بروز حادثه، انواع واکسن‌ها باید تهیه و نگهداری شوند و هر چند واکسن‌هایی مانند شاربن علامتی – پاستورلوز – آنتروتوکسمی و نیوکاسل به راحتی قابل تهیه و دسترسی هستند، اما واکسن‌های دیگر نظیر ppr –آبله گوسفند و بز – لمپی اسکین در صورت نیاز باید سفارش داده شوند.

سازمان دامپزشکی کشور در این اطلاعیه ضمن تاکید بر رعایت زنجیره سرد نگهداری و حمل واکسن‌ها، به روستاییان و دامداران توصیه می‌کند که نسبت به معاینه و درمان اختصاصی دام‌های گله و برای مبارزه با انگل‌های داخلی و خارجی اقدام کنند.

براساس این گزارش، انگل‌های داخلی به ویژه برای دام‌های جوان به دلیل دارا بودن ایمنی کمتر مشکلاتی را ایجاد می‌کند و گاهی اوقات هوای سرد و یا کمبود غذا، ایمنی حیوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر دامدار قبلاً از داروهای ضد انگل استفاده نکرده باشد، نیازمند کمک دامپزشکی است.

بر اساس این اطلاعیه، نظارت بر دفن تلفات دامداری‌ها و مرغداری‌ها و جلوگیری از رهاسازی تلفات و همچنین اعمال شرایط قرنطینه‌ای برای واحدهای دارای بیماری، همکاری با جهاد کشاورزی و صندوق بیمه به منظور بررسی خسارت ساختمانی و ساختاری واحدهای پرورش سیل زده، تامین سم مورد نیاز و تشکیل اکیپ‌های سمپاشی و انجام عملیات سمپاشی در دامداری‌ها و مرغداری‌ها، پیش‌بینی لازم برای تامین آب مناسب و سالم از طریق ستاد بحران شهرستان، انجام رصد و پایش بیماری‌ها به طور مستمر در مناطق آسیب دیده و درمان اسهال عفونی دام‌ها از جمله توصیه‌های این سازمان هنگام بروز حادثه است.

همچنین تیم‌های واکنش سریع اکیپ‌های دامپزشکی در قالب تیم واکنش سریع در مناطق سیل‌زده در زمینه مدیریت دفع سالم و بهداشتی لاشه حیوانات، تعیین محل دفن لاشه‌های دامی و گودال محل دفن نیز اقدام می‌کنند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: با توجه به بحران اخیر سیل در مناطق گسترده‌ای از کشور و لزوم برنامه‌ریزی و انجام اقدامات مناسب، به موقع و هدفمند برای مقابله با چالش‌های بهداشتی و زیست محیطی ناشی از آن، دستورالعمل مدیریت بحران سیل، به منظور اجرا به ادارات کل دامپزشکی استان‌ها نیز ابلاغ شده و در این راستا، اکیپ‌های دامپزشکی با سرکشی و بازدید از مزارع پرورش آبزیان در مناطق سیل زده، نسبت به نظارت و ارایه راهکارهای بهداشتی اقدام خواهند کرد.

در این دستورالعمل، در دو بخش "اقدامات پیش از وقوع" و "اقدامات اجرایی پس از وقوع سیل" به موارد ذیل برای پیشگیری از بروز خسارات اقتصادی و همچنین حفظ سلامت مصرف کنندگان و محیط زیست اشاره شده است.

اقدامات پیشگیرانه پیش از وقوع عبارتند از انتقال ژنراتور به بخش مرتفع مزرعه و تامین سوخت حداقل سه روز ژنراتور، در مزارع سردآبی تخلیه یک یا دو ردیف از استخرهای نزدیک به رودخانه به عنوان مسیل سیل و در مزارع میگو و گرمابی استفاده از زهکش‌های خروجی به عنوان مسیل سیل، استفاده از گونی‌های شن به عنوان حائل در مناطقی که احتمال رخداد آب گرفتگی به دلیل بالا آمدن آب از رودخانه، بستن آب ورودی از رودخانه و استفاده از آب برگشتی و به حداقل رساندن آب داخل استخرها، صید اضطراری ماهیان بازاری، قطع غذا دو روز قبل از وقوع سیل و استفاده از ویتامین ث، پروبیوتیک و ویتامین E در وعده‌های غذایی روزهای قبل و استفاده از نمک به میزان ۲ دهم درصد به عنوان ضد استرس است.

بر اساس این اطلاعیه، اقدامات اجرایی پس از وقوع سیل نیز شامل حذف بهداشتی تلفات (در صورتی که مزرعه دچار سیل زدگی حاد و تلفات بالا شده باشد بایستی بلافاصله نسبت به جمع آوری تلفات و دفن بهداشتی و یا سوزاندن لاشه‌ها بصورتی که در ضمیمه آمده است اقدام شود) ، جلوگیری از عرضه ماهیان مرده به بازار، ادامه قطع غذا تا رفع کامل گل آلودگی و کدورت آب، جلوگیری از ورود حیوانات موذی مانند سمور آبی، سگ، گربه و ... به مزرعه، در صورت لزوم و ادامه بحران صید اضطراری ماهیان بازاری، تخلیه گل و لای از مزرعه، شستشو و ضدعفونی سطوح، تاسیسات و تجهیزات مزرعه، استفاده از بهبود دهنده‌های آب، استفاده از ضدعفونی کننده‌ها جهت ضدعفونی کردن آبزیان، تعمیرات و اصلاح آسیب‌های ساختاری و تاسیساتی مزارع و  شستشو و در صورت لزوم تعویض تورهای مزارع پرورش در قفس می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha