مسیر صعود آسیایی‌ها به جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام شد

تهران- ایرنا- مسیر صعود نمایندگان قاره آسیا به جام جهانی ۲۰۲۶ فوتبال اعلام شد. در این دوره از مسابقات، آسیا ۸.۵ سهمیه دارد.

به گزارش ایرنا، جام جهانی ۲۰۲۶ قرار است با میزبانی مشترک آمریکا، کانادا و مکزیک و برای نخستین‌بار در تاریخ با حضور ۴۸ تیم برگزار شود. فدراسیون بین‌المللی فوتبال از مدت‌ها پیش سهمیه هر قاره را اعلام کرده بود که بر اساس آن قاره آسیا هشت سهمیه مستقیم و یک شانس هم برای حضور در مرحله پلی‌آف دارد.

امروز کنفدراسیون فوتبال آسیا روش دستیابی به این سهمیه‌ها و همچنین صعود به جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۲۷ را اعلام کرد.

دور اول مقدماتی: ابتدا ۲۲ تیم (تیم‌های ۲۶ تا ۴۷ قاره آسیا بر اساس رده‌بندی جهانی) طبق قرعه‌کشی به مصاف هم می‌روند و ۱۱ تیم برنده، راهی مرحله دوم مقدماتی خواهند شد.

دور دوم مقدماتی: ۳۶ تیم (۲۵ تیم نخست آسیا به همراه ۱۱ تیم برنده دور اول) به ۹ گروه چهار تیمی تقسیم می‌شوند و به‌صورت رفت و برگشت مقابل هم صف‌آرایی خواهند کرد. ۲ تیم برتر هر گروه که درمجموع ۱۸ تیم می‌شود به مرحله انتخابی جام جهانی صعود می‌کنند.

مرحله انتخابی جام جهانی: ۱۸ تیم حاضر در این مرحله که صعود خود را به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ قطعی کرده‌اند، در سه گروه ۶ تیمی به‌صورت رفت و برگشت با هم بازی می‌کنند. ۲ تیم نخست هر گروه، مستقیم راهی جام جهانی می‌شود.

پلی‌آف: تیم‌های سوم و چهارم هر گروه در مرحله انتخابی به ۲ گروه سه تیمی تقسیم می‌شوند و دو تیم صدرنشین، به مسابقات جام جهانی صعود خواهند کرد. تیم‌های رده دوم از هر گروه در پلی‌آف به مصاف هم می‌روند تا نماینده آسیا در پلی‌آف بین قاره‌ای مشخص شود.

پلی‌آف جام ملت‌های آسیا: ۱۰ تیم شکست خورده در دور نخست مقدماتی (به‌جز تیم بازنده‌ای که بهترین رده را در میان تیم‌های آسیایی دارد)، به‌ صورت رفت و برگشت با هم بازی می‌کنند و پنج تیم برنده راهی مرحله نهایی دور انتخابی می‌شوند.

مرحله پایانی انتخابی جام ملت‌های آسیا: ۲۴ تیم شامل بهترین تیم آسیا که از صعود به مرحله دوم مقدماتی ناکام مانده، ۱۸ تیم سوم و چهارم از هر گروه دور دوم و پنج برنده مرحله پلی‌آف، در شش گروه چهار تیمی با هم رقابت می‌کنند که تنها تیم اول هر گروه به جام ملت‌های آسیا صعود می‌کند.

مسیر صعود آسیایی‌ها به جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام شد

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha