مجلس دانش آموزی در راستای اهداف نظام و دولت مردمی گام بردارد

تهران - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش گفت: تشکیلات مجلس دانش آموزی باید گام‌های موثری در راستای اهداف نظام و دولت انقلابی و مردمی بردارد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه ایرنا، یوسف نوری در اختتامیه دهمین دوره مجلس دانش آموزی در اردوگاه باهنر اظهارکرد: دولت در این برهه زمانی شعار مردمی سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی افزود: اسناد فرادستی به ویژه بیانیه گام دوم، شما دانش‌آموزان در مجلس دانش آموزی  را پیشران رسیدن به تمدن نوین اسلامی خطاب کرده است.   مجلس‌های جوانان با موضوعات و انگیزه‌های مختلف در دنیا به تدریج شکل گرفته‌ و بیش از ۱۱۰ کشور اینگونه مجلس‌ها را با کارکردهای مختلف دارند.  

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در دیدگاه الهی مسئولیت گرفتن برای فردی که بضاعتش را دارد، بسیار خوب و پسندیده است و باید مبتنی بر عبادت باشد، براین اساس معیار مردم که شما را انتخاب می کنند و شما که منتخب دانش آموزان هستید باید بنده خوب خداوند باشید.

نوری با بیان اینکه شما جوانان برای دستیابی به هدف تمدن نوین اسلامی، پیشران هستید، گفت: باید نقاط قوت را تقویت و برای مشکلات راهکار پیدا شود، آموزش‌های کاربردی برای دانش آموزان بسیار اهمیت دارد. اگر آموزش کاربردی نداشته و به وظایف خود آشنا نباشیم به حاشیه می‌رویم.  

وی افزود:  وقتی افرادبه سرمایه اجتماعی تبدیل می‌شوند، باید از انجام برخی رفتارهای گذشته‌ پرهیز کرد  و از کلام و رفتار خود مراقبت کرد چراکه تحقق اهداف ساحت اعتقادی و اخلاقی در سندتحول بنیادین باید هدف اول منتخبان دانش آموزان  باشد.  

ملزم به ثبت نام دانش آموزان جامانده در مدارس هستیم
 وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: اگر دانش آموزی از ثبت نام جامانده باشد، ملزم به ثبت‌نام هستیم‌.

 نوری اظهارکرد: نباید به مجلس دانش آموزی نگاه تشریفاتی و تفریحی داشته باشیم، چراکه این مجلس ماهیت قانونگذاری دارد.

وی افزود: به منظور توانمندشدن اعضای مجلس دانش‌آموزی، باید به مرجع تصمیم‌گیری وزارت آموزش و پرورش یعنی شورای عالی آموزش و پرورش وصل شوند تا اعضای مجلس دانش آموزی آماده تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی باشند که در این صورت از حالت تشریفاتی خارج می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: به معاونت پرورشی اعلام شده که حلقه ارتباط دانش آموزان و شورای عالی را وصل کنند.

نوری همچنین درباره زمان ثبت نام دانش آموزان توضیح داد: بر اساس قانون شورای عالی آموزش و پرورش باید مدارک لازم برای ثبت نام توسط مدارس دریافت شود.

وی افزود: روز گذشته بازهم اعلام کردم که نیازی به تحویل مدارک نیست و  اولیا مدارک لازم برای ثبت نام را بارگذاری کنند. 

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: اگر دانش آموزی از ثبت نام جامانده باشد، ثبت نام وی مشکلی ندارد. اما اولیا سعی کنند ثبت‌نام را سریع‌تر انجام دهند چرا که برای برنامه ریزی نیروی انسانی باید زودتر اقدام شود.

استفاده از ظرفیت دانش آموزان در برنامه های فرهنگی و آموزشی
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش نیز در این مراسم گفت: در طراحی و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و آموزشی ظرفیت خود دانش آموزان را به کار می‌گیریم.

 اصغر باقرزاده اظهارکرد: قرار بوده مجلس دانش آموزی یک موقعیت اجتماعی و تربیتی را فراهم کند که دانش آموزان فرصت کشف استعدادهای اجتماعی و سیاسی را پیدا کرده و آن ها را شکوفا کنند.
 
وی افزود:  هرسال این مجلس دانش آموزی  ارتقا پیدا کرده است، بنابراین از شما دانش آموزان انتظار می‌رود مسائل را با دقت بیشتر دنبال کنید.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ما در دوره جدید مدیریت معاونت پرورشی این سیاست را داریم که از برنامه های ابلاغی و بخشنامه ای دست برداریم و در طراحی و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و آموزشی  از ظرفیت خود دانش آموزان بهره مند شویم.

باقرزاده عنوان کرد: دانش آموزان در مجلس دانش آموزی باید مسیر مسئله یابی و ارائه راهکارها را ادامه دهند و پیگیری آن را در شورای عالی آموزش و پرورش ما دنبال می‌کنیم تا برخی طرح های آنها به قانون تبدیل شوند و ضمانت اجرایی داشته باشند. 

وی افزود: بچه ها از نظر ارتباط موثر با خود، خانواده و مربیان دچار مشکلاتی هستند، براین اساس با ارتباط بیشتر با فضای مجازی، ارتباط موثر با خانواده و اولیا کمتر شده است.
 
وی با بیان اینکه ارتباط موثر کمتر شده است، ادامه داد: در مجلس این مسئله را به صورت جدی روشن و روی آن بحث کنید که تقویت ارتباط موثر چگونه باید محقق شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha