۱۰ مرداد ۱۴۰۱، ۶:۱۳
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84840391
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام یمنی: خواسته مردم یمن توقف تجاوز و رفع محاصره است

تهران- ایرنا- «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن یکشنبه شب در دیدار با هیاتی از عمان خواستار توقف تجاوز و رفع کامل محاصره از این کشور توسط ائتلاف سعودی شد.

به گزارش ایرنا از المسیره، «مهدی المشاط» با هیاتی از سلطنت عمان دیدار و درباره آخرین تحولات مربوط به مساله یمن گفت وگو کرد.

وی از تلاش‌های مثبت عمان برای کاهش رنج‌های مردم یمن و نیز تلاش برای برقراری صلح تقدیر و تشکر کرد.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن همچنین بر اهمیت برای برقراری صلحی عادلانه که حق حاکمیت و استقلال مردم این کشور را تضمین کند، تأکید کرد.

المشاط گفت که برقراری آتش بس می‌بایست منجر به بهبود ملموس اوضاع اقتصادی و انسانی مردم یمن از جمله پرداخت حقوق همه کارکنان و بازنشستگان شود.

وی گفت که خواسته مردم یمن توقف تجاوز و رفع محاصره از کشور است و اجرای مفاد آتش بس از جمله رفع محاصره کلی از فرودگاه بین المللی صنعاء و بندر الحدیده و پرداخت حقوق کارکنان از محل درآمدهای نفت و گاز، فضای مثبتی برای صلح ایجاد خواهد کرد و نقش مهمی در کاهش رنج‌های مردم خواهد داشت.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن همچنین بر اهمیت انجام اقدام‌های اعتماد ساز و متناسب با روح صلح از سوی ائتلاف سعودی به رهبری آمریکا تأکید کرد و گفت توسل آنها به محاصره که جنایتی جنگی و ضد بشری است کاملا با ملزومات صلح منافات دارد.

روز یکشنبه هیاتی از عمان به منظور گفت وگو و مشورت با مقام‌های دولت نجات ملی یمن در مورد تمدید آتش بس برقرار شده زیر نظر سازمان ملل وارد صنعا شد.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی عربستان، به ویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

از زمان جنگ عربستان علیه یمن در سال ۲۰۱۵، عمان بی طرفی و عدم شرکت در ائتلاف عربی علیه یمن به سرکردگی عربستان را ترجیح داد و حتی تلاش کرد تا مرزها و اراضی خود را بدون استثناء به روی همه یمنی‌ها از جمله انصارالله باز کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha