احتمال استفاده فضانوردان از خاک سیارک‌ها برای کشاورزی

تهران- ایرنا - فضانوردان ممکن است روزی برای ناهار و شام خود از سالادی استفاده کنند که گیاهان مورد استفاده در این سالاد در خاک سیارک‌ها رشد کرده است.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس نیوز، محققان در شماره ماه ژوئیه نشریه «ژورنال علوم گیاهی» اعلام کردند که کاهو ، فلفل و سبزیجات دیگر در ترکیبی از «خزه تورب» (peat moss) و خاک مصنوعی سیارک ها رشد کرده‌اند.

شری فیبر – بِیر اکولوژیست فضایی از دانشگاه «داکوتای شمالی» در آمریکا گفت: دانشمندان در گذشته اقدام به کاشت گیاهان در خاک ماه (lunar dirt) کردند اما مطالعه جدید بر شهاب‌سنگ‌های کاندریت کربن‌دار (carbonaceous chondrite meteorites) متمرکز بوده است که گفته می‌شود غنی از منابع ناپایدار و مخصوصا آب هستند.

این شهاب‌سنگ‌ها و سیارک‌های مولد آنها همچنین غنی از نیتروژن،‌ پتاسیم و فسفر هستند که همگی مواد مغذی کشاورزی هستند.

ساییدن و نرم کردن این نوع شهاب‌سنگ‌ها  – شاید به عنوان بخشی از تلاش های معدن‌کاری فضایی – می‌تواند به طور بالقوه مواد کشاورزی را در فضا تامین کند.

احتمال استفاده فضانوردان از خاک سیارک‌ها برای کشاورزی

فیبر - بِیر موادی با ترکیبات شبیه سنگ‌های فضایی خریداری کرد و از یک دانشجوی خود خواست که با استفاده از این مواد گیاهانی را پرورش بدهند.

استیون راسل بیولوژیست فضایی در دانشگاه ویسکانسین - مدیسون نوعی کاهو و فلفل را برای پرورش انتخاب کرد که همگی آنها در ایستگاه فضایی بین‌المللی رشد کرده‌اند.

 این محقق و دیگر همکاران وی نحوه رشد گیاهان در هر کدام از این مواد و ترکیبات آنها را بررسی کردند، به این ترتیب و با بررسی بیشتر و تکمیل این تحقیقات، فضانوردان در آینده می‌توانند در آینده در فضا کشاورزی کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha