جایگزینی تلفن همراه به جای توکن سخت‌افزاری و کارت هوشمند با تلاش دانش‌بنیان‌های ایرانی

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش‌بنیان، موفق به بومی‌سازی تجهیزات حوزه استنادپذیری اسناد و عملیات الکترونیک و اعتماد دیجیتال شد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شاهین نوروزی مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: این شرکت با کمک جمعی از متخصصان کشور در زمینه امنیت اطلاعات و ارتباطات، اعتماد در فضای مجازی و استناد پذیری اسناد و عملیات الکترونیک شکل گرفته است. تمرکز اصلی فعالیت های شرکت به صورت تخصصی در حوزه زیرساخت کلید عمومی (PKI) به خصوص متمرکز بر بومی‌سازی تجهیزات این حوزه در کشور بوده و در زمینه گواهینامه الکترونیکی، امضای دیجیتال، رمزنگاری، امنیت داده، کارت هوشمند، توکن و سخت‌افزارهای امنیتی مشغول فعالیت است.

وی از اهمیت توسعه کشور توسط صاحبان کسب وکار و شرکت های دانش بنیان گفت و ادامه داد: در طراحی تمام محصولات شرکت، کیفیت بالای محصول و دقت عملکرد مهم است و همواره صرفه جویی در هزینه های مشتری مدنظر قرار گرفته است.

با توجه به تولید کلیه محصولات این شرکت داخل کشور، تولیدات دارای پشتیبانی فنی کامل بوده و کارشناسان این شرکت آماده به ارائه خدمات در محل مشتری هستند. از طرف دیگر این شرکت با طراحی و برگزاری دوره های آموزشی در زمینه امنیت، رمزنگاری و زیرساخت کلید عمومی سعی در ارتقای سطح دانش مدیران و کارشناسان کشور در زمینه امنیت اطلاعات و ارتباطات داشته که امید است گام موثری در خدمت به میهن عزیزمان باشد.

مدیرعامل شرکت پندار کوشک ایمن مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در خصوص جدیدترین محصول شرکت گفت: جدیدترین محصول شرکت ابزاری است که گوشی تلفن همراه را تبدیل به توکن سخت افزاری کرده است و به راحتی جایگزین توکن سخت افزاری و کارت هوشمند می شود. این محصول علاوه بر پشتیبانی از انواع روش های امضای همراه، امکان استفاده از کارت هوشمند از طریق NFC گوشی تلفن را نیز فراهم می‌کند.

نوروزی با اشاره به محصول موبایل کیوان با پنجره ای برای ثبت نام گواهی به صورت غیرحضوری و حضوری، گفت: در روش غیرحضوری که نسبت به سطح گواهی حسب سیاست های کشوری یا سازمانی تعیین می شود متقاضی می‌تواند با روش احرازهویت بایومتریک چهره و استعلام از سازمان ثبت احوال همچنین کنترل شماره موبایل با سامانه راهکار نسبت به ثبت درخواست گواهی اقدام کرده و درصورت احراز شرایط هویتی نسبت آن را دریافت کند. در روش حضوری که آن نیز نسبت به سطح گواهی تعیین شده، متقاضی پس از ثبت اطلاعات اولیه، شماره پیگیری را دریافت و با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت نام نسبت به ارائه مدارک اقدام و سپس گواهی خود را روی گوشی همراه دریافت خواهد کرد.

وی در مورد طراحی محصول موبایل کیوان mKeyOne افزود: این محصول به گونه ای طراحی شده که می تواند از دو روش متصل یا منفصل از رایانه، امضای دیجیتال را در رایانه انجام دهد. در روش متصل به رایانه دو راه اتصال پیش بینی شده که یکی روش اتصال با کابل و دیگری از طریق شبکه بی‌سیم خواهد بود. در هر دو شکل ارتباط (USB،WiFi) سیستم عامل ویندوز مشابه اتصال یک توکن به پورت USB عمل کرده و بدون درخواست درایور مجزا، توکن را شناسایی می کند. از این نقطه به بعد، فرآیند امضا دقیقا مشابه توکن بوده و همه برنامه‌های کاربردی استاندار جهانی براحتی با آن برخورد خواهد کرد.

نوروزی با بیان اینکه در هر محصولی سادگی کاربری اهمیت ویژه ای دارد ولی این موضوع نباید مانع از کاهش سطوح امنیتی شود، ادامه داد: کلید خصوصی که بیشترین نگرانی از بابت افشای آن است، در بخش TEE گوشی اندورید و یا Secure Enclave گوشی های شرکت اپل، برای دسترسی به آن نیز وارد کردن رمز کاربر الزامی است. در مورد کانال ارتباطی چه ارتباط سیمی و چه نوع بی‌سیم آن نیز تمام اطلاعات با پروتکلی مشابه SSL توسط کلید جلسه به رمز درآمده و لذا با خواندن مسیر نیز اطلاعات افشا نخواهند شد.

وی با اشاره به اینکه سادگی در نصب و سهولت در استفاده با کمترین دانش حوزه فناوری اطلاعات از مهمترین عوامل در پذیرش محصول در بین جامعه کاربران است، تاکید کرد: محصول به گونه ای طراحی شده که عملا بدون پیچیدگی در نصب، بتواند به سادگی مورد استفاده قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت پندار کوشک ایمن در خصوص رقبای داخل و خارج از کشور گفت: مشابه این محصول در ایران تولید نشده است، اما رقبای زیادی در حوزه امضای همراه برای این محصول وجود دارد.

نوروزی ارایه ارزش پیشنهادی برای محصولات را امر مهمی دانست و گفت: پشتیبانی از تمام محصولات استاندارد موجود در دنیا بدون نیاز به هیچ تغییری در آن ها، سهولت استفاده، احراز هویت بایومتریک داخلی، پرداخت درون برنامه ای، اتصال به انواع مراکز صدور گواهی کشوری، نداشتن وابستگی به مرورگر، سیستم عامل یا مرکز صدور گواهی خاصی، امنیت بالا به دلیل استفاده از ماژول امن گوشی همراه هوشمند، ارائه پشتیبانی اصلی ترین مزایای این محصول است که سبب تمایز شرکت نسبت به رقبا می شود.

وی با تاکید بر اهمیت اشتغال آفرینی و نقش آن در جامعه گفت: ۶ نفر به طور مستقیم و ۲۰ نفر به طور غیر مستقیم در این شرکت فعالیت دارند.

نوروزی به موضوع محدودیت ها و مشکلات شرکت های دانش بنیان نیز پرداخت و افزود: مهاجرت نیروهای متخصص از کشور همچنین خدمت سربازی به خصوص برای افراد تعلیم یافته در این حوزه از جمله مشکلاتی است که شرکت ها با آن مواجه می شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha