امامان جمعه خراسان رضوی: عزاداری‌ محرم باید منطبق با اهداف نهضت حسینی باشد

مشهد - ایرنا- امامان جمعه شهرستان های خراسان رضوی با اشاره به فرارسیدن ماه محرم، تاکید کردند که فریضه امر به معروف و نهی از منکر باید اساس حرکت جامعه اسلامی بوده و آیین های عزاداری ماه محرم نیز منطبق و همخوان با اهداف بلند قیام امام حسین (ع) باشد.

سبزوار- امام جمعه موقت سبزوار با گرامیداشت دهه امر به معروف و نهی از منکر گفت: این فریضه الهی زیربنای تمام حرکات جامعه اسلامی است که متاسفانه علیرغم اهمیت و جایگاه بالای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، این موضوع به خوبی تبیین و اجرا نشده است و در مواردی از آن حتی به عنوان فریضه فراموش شده یاد می شود.

حجت الاسلام محمود شرفی در خطبه های نماز جمعه این شهر افزود: برای به جریان انداختن امر به معروف و نهی از منکر، تبیین و گسترش فرهنگ این فریضه الهی در سطح جامعه، ستادی در این زمینه ایجاد شده است.

خطیب جمعه سبزوار، تاثیرات امر به معروف و نهی از منکر زبانی در جامعه را غیرقابل انکار خواند و گفت: امر به معروف و نهی از منکر حوزه گسترده ای دارد که خلاف های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، مطالبه گری از مسوولان در خصوص کم‌کاری ها و مفاسد برخی از آن موارد است.

وی اضافه کرد: امروز جهان غرب با هجمه فرهنگی، بنیاد مقدس خانواده را هدف گرفته است که باید با ترویج سبک زندگی ایرانی - اسلامی توطئه غربی ها را خنثی کرد.

وی با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) و سیاه پوش کردن معابر،  میادین، مساجد و تکایا گفت: با هدف بهره گیری بیشتر از فضایل این ماه، آیین عزاداری باید با حضور انبوه محبان اهل بیت(ع) و با رعایت کامل پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی برگزار شود.

گناباد - امام جمعه موقت گناباد گفت: آیین عزاداری محرم و صفر باید به فرصتی برای تحکیم وحدت بین مسلمانان اعم از شیعه و سنی و فرصتی برای ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تبدیل شود.

حجت الاسلام رضا مدنی در خطبه های نماز جمعه این شهر افزود: باید آیین عزاداری محرم و ایام شهادت سید الشهدا (ع) به گونه ای برگزار شود که از مسیر آن دین مبین اسلام به عنوان یک دین جهانی و حقیقت ناب به جهانیان معرفی شود.

وی ادامه داد: قیام عاشورای حسینی، بک سرمایه بزرگ است که باید از آن به عنوان یک قدرت نرم برای جهانی کردن دین مبین اسلام بهره برد به گونه ای که جهانیان با دیدن آیین های عزاداری محرم، با فرهنگ و معارف ارزشی و اسلامی آشنا شوند.

امام جمعه موقت گناباد اظهار داشت: البته باید ضمن ترویج فرهنگ و معارف عاشورا و محرم، نباید اجازه داد که این آیین عزاداری درگیر خرافات و بدعت ها شود و باید تلاش شود که این آیین همانگونه که اهل بیت عصمت و ظهارت (ع) و مراجع عظام تقلید بیان کرده اند، برگزار شود.

حجت الاسلام مدنی با اشاره به شیوع موج هفتم کرونا، بر رعایت پروتکلهای بهداشتی از جمله زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آیین های عزاداری محرم تاکید کرد.

تربت حیدریه - امام جمعه تربت‌حیدریه نیز با اشاره به فرارسیدن ماه محرم گفت: باید کوشش کنیم عزاداریهای ما منطبق با اهداف قیام حضرت سیدالشهدا(ع) باشد.

حجت‌الاسلام محمدرضا عصمتی افزود: یکی از اهداف اصلی قیام امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر بوده است که باید به آن توجه و دقت نظر داشته‌ باشیم.

وی همچنین با اشاره به هفته ملی مهارت و کارآفرینی گفت: یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر، فراگیری آموزشها و تخصص‌های مورد نیاز جامعه و به کار بستن این آموزشها برای توسعه، اشتغال و کارآفرینی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha