۴ مرداد ۱۴۰۱، ۱۴:۴۰
کد خبر: 84834176
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

از سرگیری روابط ونزوئلا و آرژانتین پس از هفت سال

۴ مرداد ۱۴۰۱، ۱۴:۴۰
کد خبر: 84834176
از سرگیری روابط ونزوئلا و آرژانتین پس از هفت سال

تهران - ایرنا - پس از هفت سال وقفه در روابط دیپلماتیک آرژانتین و ونزوئلا، وزارت امور خارجه آرژانتین اعلام کرد با تقدیم استوارنامه «اوسکار لابورده» سفیر آرژانتین در کاراکاس، دو کشور روابط دو جانبه را از سر گرفتند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از اسپوتنیک،  وزارت امور خارجه ونزوئلا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا استوارنامه سفیر آرژانتین را دریافت کرد. اقدامی که نشان‌دهنده اراده برای احیای اتحادهای مبتنی بر احترام متقابل، حق تعیین سرنوشت و عدم مداخله است.

روابط دوجانبه کاراکاس- بوئنوس آیرس در دوران ریاست جمهوری «مائوریسیو ماکری» در آرژانتین (۲۰۱۵- ۲۰۱۹) به تیرگی گروید. پس از اینکه مائوریسیو ماکری در آرژانتین به قدرت رسید، تصمیم گرفت سفیری به ونزوئلا نفرستد و روابط دیپلماتیک دوجانبه در سال ۲۰۱۵ به سطح کاردار کاهش یافت. ماکری سرانجام پیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات سال ۲۰۱۸ را زیر سوال برد. روابط تنش‌زای دو کشور تا جایی ادامه یافت که ارتش آرژانتین در سال پایانی ریاست ماکری برای حمله به ونزوئلا در حمایت از برنامه‌های آمریکا برای سرنگونی رئیس‌جمهوری ونزوئلا آماده شد.

با روی کارآمدن «آلبرتو فرناندز» رئیس‌جمهوری فعلی آرژانتین از دسامبر ۲۰۱۹، این تنش ها به تدریج از بین رفت. فرناندز اخیرا اعلام کرد آرژانتین می‌خواهد «روابط دیپلماتیک کامل خود را با ونزوئلا بازیابی کند».

آلبرتو فرناندز رئیس‌جمهوری آرژانتین، ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) در چرخشی آشکار از تصمیم دولت بوئنوس آیرس برای از سرگیری روابط با دولت نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا خبر داد.

فرناندز اعلام کرد: آرژانتین در گام اول می‌خواهد روابط دیپلماتیک کامل خود را با ونزوئلا از سر بگیرد. این گامی است که ما در حال برداشتن هستیم و در حقیقت از همه کشورهای آمریکای لاتین می‌خواهم که آن را بررسی کنند.

چنان که «سائول اورتگا» نماینده پارلمان ونزوئلا اذعان می‌کند «قصد دولت آرژانتین برای بازگرداندن روابط دیپلماتیک با ونزوئلا، نشان‌دهنده شکست سیاست دکترین مونرو است».

اورتگا معتقد است: این دعوت بسیار به موقع است، ما در حال بازیابی میهن بزرگ (آمریکای لاتین) هستیم و سیاست شناخت آمریکای به عنوان حیاط خلوت ایالات متحده و تحت عنوان مونروئیسم در حال شکست است. وی افزود: ما کشورهای مستقل و دارای حاکمیت هستیم و باید این را نشان دهیم.  

«جیووانا دِ میشل» تحلیلگر بین‌المللی از دانشگاه مرکزی ونزوئلا در گفت‌وگو با بلومبرگ تاکید کرد «از سرگیری روابط میان آرژانتین و ونزوئلا در شرایطی است که شرایط ونزوئلا چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ سیاسی در حال بهبودی است و این مسئله بی تردید به تضعیف خوان گوایدو (رهبر مخالفان) خواهد انجامید».

«فلیکس خراردو آرِیانو» کارشناس ونزوئلایی علوم سیاسی معتقد است این ابتکار عمل فرناندز، «می‌تواند چرخش منطقه آمریکای لاتین در قبال موضوع ونزوئلا باشد».  

به عقیده آدریانزا، کارشناس ژئوپلیتیک، سایر کشورهای آمریکای لاتین به تدریج به موضع آرژانتین خواهند پیوست، چرا که منافع آن‌ها، به دلایل اساسی، مشترک است. حمایت سریع شیلی و مکزیک محتمل است اما به نوشته اسپوتنیک موندو، برزیل از کشورهای آمریکای لاتین است که احتمالا نسبت به سایر کشورها با تاخیر بیشتری و احتمالا تا زمانی که دولت در این کشور تغییر کند، به فراخوان آرژانتین در حمایت از ونزوئلا خواهد پیوست اما آنچه مسلم است اینکه نیازهای صنعتی این کشور به رشد تولید کود در ونزوئلا بستگی دارد و موضع بی طرف ژائیر بولسونارو در جنگ اوکراین، احتمالا بیانگر موضع منعطف این کشور در قبال ونزوئلا است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha