وعده‌ای که عملی شد؛جان دوباره ورزشگاه کشتی جویبار بعد از هفت سال بلاتکلیفی

ساری - ایرنا - زخم ورزشگاه کشتی پنج هزار نفری جویبار که در سال‌های گذشته به دلیل تامین نشدن منابع مالی ملی و استانی سرباز کرده بود این روزها با تخصیص ۷۰ میلیارد تومان اعتبار از محل سفر استانی رئیس جمهور به مازندران جان دوباره گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در سال‌های اخیر همواره تکمیل ورزشگاه نیمه‌تمام پنج هزار نفری جویبار پس از کسب مدال‌های رنگارنگ کشتی گیران برای برگزاری رویدادهای ورزشی ملی و بین المللی به سر زبان‌ها می‌آمد اما به دلیل نبود اراده در دولت سابق برای تکمیل آن، رنجش کشتی گیران و ورزش‌دوستان را درپی داشت و آنان تحقق اجرای این طرح را «وعده سرخرمن» می‌خواندند.

ورزشگاهی که ساخت آن در جویبار به عنوان پایتخت کشتی ایران و جهان مطالبه‌ای چند دهه‌ای بود که سرانجام پس از بازی‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ و قهرمانی حسن یزدانی در آن رقابت‌ها که مدال طلای کشتی آزاد را پس از ۱۶ سال نصیب ایران کرده بود، به مرز تحقق نزدیک شد و در مراسم تجلیل از این کشتی گیر که شهریور ۱۳۹۵ با حضور وزیر وقت ورزش و جوانان در جویبار برگزار شد، کلنگ ساخت ورزشگاه پنج هزار نفری کشتی بدون پشتوانه مالی به زمین زده شد.

سالن پنج هزار نفری کشتی شهرستان جویبار با هدف حفظ و ارتقاء کشتی در این دیار پهلوان پرور به زمین زده شد تا افتخارات پهلوانان و قهرمانانی ارزنده‌ای همچون یعقوب نجفی جویباری، سبحان روحی، مهدی‌ حاجی‌زاده، رضا یزدانی، کمیل قاسمی، مسعود اسماعیل‌پور، عزت الله اکبری که در میادین جهانی و المپیک برای کشورمان افتخارآفرینی کسب کردند، استمرار یابد اما در دولت سابق ساختمان نیمه تمام آن به مهم ترین دغدغه ورزشکاران و کشتی گیران این شهرستان تبدیل شده بود.

روزی که مسوولان دولت یازدهم کلنگ این ورزشگاه را به زمین می‌زدند، در جمع حاضران اعلام کرده بودند که این طرح با اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی در بازه زمانی دو سال به بهره برداری خواهد رسید، اما اکنون با گذر زمان بودجه مورد نیاز برای تکمیل ۷۰ درصد باقی مانده ورزشگاه ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

بدتر از آن روند تکمیل ورزشگاه پنج هزار نفری جویبار بعد از ۲ سال برای ساخت در سال ۱۳۹۷ با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی متوقف و رنج شهروندان جویباری از بی‌توجهی به وعده های داده شده را دوچندان کرده بود.

با وجود بی رغبتی‌های صورت گرفته برای تکمیل این طرح همزمان با  سفر استانی رئیس جمهور به مازندران، وزیر ورزش و جوانان به عنوان نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در مکان ساخت این ورزشگاه حاضر شد و با تعیین ۷۰ میلیارد تومان اعتبار و تصویب آن در بعد از ظهر همان روز در شورای اداری به ریاست آیت الله رئیسی قفل سال‌ها بلاتکلیفی تکمیل این طرح باز شد.

براساس آمار استانداری مازندران از این میزان اعتبار در نظر گرفته شده حدود ۲۰ میلیارد تومان در کمتر از ۱۰ روز پس از سفر رئیس جمهور به مازندران و قبل از پایان سال ۱۴۰۰ جذب شد و مابقی آن هم به صورت دوره ای و با پیشرفت فیزیکی طرح در حال تخصیص است.

اکنون با گذشت حدود پنج ماه از پایان سفر استانی رئیس جمهور، مسوولان محلی به صور مستمر از روند ساخت ورزشگاه پنج هزار نفری جویبار بازدید می کنند و در سفر شهرستانی اخیر سید محمود حسینی‌پور، استاندار مازندران به جویبار براساس آمار پیمانکار روند تکمیل این طرح از ۱۵ درصد به حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

جان دوباره ورزشگاه کشتی جویبار بعد از هفت سال بلاتکلیفی

شتاب در ساخت

استاندار مازندران که ۲۸ تیرماه امسال در سفر شهرستانی به جویبار از روند ساخت ورزشگاه پنج هزار نفری کشتی این شهرستان بازدید کرده بود گفت که به طور حتم با تخصیص اعتبارات از محل منابع ملی روند ساخت این طرح شتاب گرفته است.

حسینی پور خاطر نشان کرد: تاخیر در اتمام این طرح ورزشی زیبنده قهرمانان و مدال آوران کشتی جویبار نیست و اداره کل ورزش و جوانان باجدیت نسبت به تکمیل این طرح اقدام کند. 

وی ضمن دستور به اداره کل ورزش و جوانان مبنی بر این که پیمانکار باید در سه شیفت کاری روی این طرح فعالیت کند ،ادامه داد: اعتبارات قابل توجهی برای تکمیل این طرح از محل سفر استانی رئیس جمهور به مازندران مصوب شد که به طور حتم با جذب این اعتبارات قدم های مثبتی برای برای تکمیل ورزشگاه پنج هزار نفری کشتی جویبار برداشته خواهد شد.

استاندار مازندران ادامه داد: جویبار نگین درخشان در کشتی ایران بوده و حق ورزشکاران و مردم این دیار است که از امکانات مطلوب ورزشی برخوردار باشند.

حسینی پور اضافه کرد: در زمان حاضر ورزشگاه پنج هزار نفری جویبار حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که به طور حتم با تخصیص اعتبار روند تکمیل این طرح شتاب خواهد گرفت.

وی خاطر نشان کرد: در کنار تکمیل این طرح مهم ورزشی ساخت یک هتل مجلل در شهرستان جویبار برنامه ریزی شده است که به طور حتم با تکمیل آن پایتخت کشتی جهان آماده میزبانی از رویدادهای مهم ورزشی بین المللی خواهد شد.

استاندار مازندران گفت: باید باجدیت برای تدوام قهرمانی‌های ملی پوشان کشتی جویبار تلاش کرد و یکی از این مولفه‌ها رفع مشکلات زیرساختی است که به طور حتم دولت سیزدهم به دنبال آن است.

جان دوباره ورزشگاه کشتی جویبار بعد از هفت سال بلاتکلیفی

 قولی که عملی شد

یکی از افرادی که بیش از همه در سال های اخیر به خاطر رها شدن ورزشگاه با پرسش شهروندان مواجه شده و پاسخی برایشان نداشته، رییس هیات کشتی شهرستان جویبار است. سلمان قادری که از خیّران حوزه ورزش هم شناخته می شود، به خبرنگار ایرنا گفت: وزیر ورزش و جوانان وقت در آیین کلنگ زنی،  ورزشگاه پنج هزار نفری را به قهرمانان و مدال آوران المپیک و جهان جویبار تقدیم کرد، اما با گذشت هفت سال و تحقق نیافتن وعده تکمیل این طرح، مردم و ورزشکاران آینده دار این شهرستان از این شرایط گلایه داشتند.

وی اضافه کرد: پیمانکار این طرح باوجود نبود اعتبار در حد توان تا دو سال پیش ساخت ورزشگاه را پیش برد، اما به دلیل تزریق نشدن اعتبارات در سال ۱۳۹۷ مسکوت ماند.

قادری تصریح کرد: به هیچ عنوان شایسته نبود که شهر قهرمان پروری مانند جویبار که قهرمانان بزرگی را با کمترین امکانات به ورزش ایران معرفی کرده، مورد بی توجهی مسئولان قرار گیرد.  این شهر کشتی‌گیران بسیار زیادی دارد که هر کدام می‌توانند برای ورزش ایران افتخارآفرین باشند، اما در عمل توجهی به وضعیت امکانات ورزشی این شهر در دولت قبل نشد.  اما در دولت سیزدهم این رویه ناپسند دولت قبل در ناتمام گذاشتن طرح‌های عمرانی برچیده شد و اکنون مسئولان استانی و ملی باجدیت پیگیر تکمیل ورزشگاه پنج هزار نفری جویبار هستند.

وی افزود : جویبار کشتی‌گیران آینده‌دار زیادی دارد که از بی‌توجهی مسوولان گلایه داشتند و خواستار نگاه ویژه‌تر با توجه به افتخارات و ظرفیت بالای کشتی در این شهر هستند. جویباری ها مشتاق تماشای ورزش کشتی هستند و این رشته ورزشی در خون و رگ هایشان جاری است و پیش از این شاهد برگزاری رقابت‌های بین‌المللی مانند جام باشگاه‌های جهان در این شهر بودیم اما به دلیل نبود امکانات مناسب، بسیاری از علاقه مندان به کشتی پشت درب‌های سالن قدیمی شهر ماندند و مشکلات زیادی به وجود آمده بود.

جان دوباره ورزشگاه کشتی جویبار بعد از هفت سال بلاتکلیفی

در انتظار تکمیل ورزشگاه

نیمه تمام ماندن ورزشگاه پنج هزار نفری جویبار برای کشتی گیران و کشتی دوستان این شهرستان هم تبدیل به آیینه دق شده است، بویژه این که بسیاری از آنها مجبورند تمریناتشان را با حداقل امکانات در فضاهای تنگ و گاهی بسیار دور از خانه انجام دهند.

یکی از مربیان سازنده کشتی در جویبار در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: امکانات زیرساختی کشتی در جویبار متناسب با ظرفیت ها نیست و در برخی از باشگاه در منطقه «آستانه سر» و «بیزیکی»، بیش از ۲۵۰ کشتی در یک فضای سر بسته ۸۰۰ متری در حال تمرین هستند و با وجود فقر امکانات پهلوانان بنامی مانند کامران قاسمپور، حسن یزدانی از دل این باشگاه ها بیرون می‌آیند.

حسی نقیبی افزود : امیدوار بودیم با ساخت ورزشگاه پنج هزار نفری جویبار در زمان، کشتی گیران نونهال و نوجوان با امکانات بیشتری در فضای آزادتر تمرین کنند اما وعده مسئولان سابق محقق نشد.

وی ادامه داد : با مدال آوری اخیر پهلوانان جویباری، بسیاری از کودکان و نوجوانان به تمرین کشتی در جویبار روی آوردند و از دل این نونهالان در سال‌های آینده قهرمانان بنامی به ایران و جهان معرفی خواهند شد و به طور قطع با تکمیل ورزشگاه و برگزای مسابقات جهانی و بین المللی در جویبار، انگیزه کشتی گیران برای ترغیب به کشتی گرفتن افزایش خواهد یافت.

این مربی سازنده گفت : ورزشگاه پنج هزار نفری جویبار قرار بود ورزشگاه چند منظوره باشد که کشتی گیران با حداقل هزینه و با امکانات در آن تمرین کنند اما متاسفانه این مهم تاکنون محقق نشد و کشتی گیران و مربیان سازنده از بی توجهی به این مطالبه بحق مردمی گلایه دارند.  درست نیست که به پاس مدال آوری قهرمانان جویباری، قول ساخت ورزشگاه را در این شهر بدهند اما در عمل اتفاق خاصی نیفتد و از مسئولان می خواهیم هرچه سریع تر این طرح را تعیین و تکلیف و به بهره برداری برسانند.

نقیبی تصریح کرد: از نگاه مثبت مدیران ارشد استان مازندران به ویژه شخص آقای استاندار که با جدیت برای تکمیل این طرح همراه هستند، نهایت قدردانی را داریم.

جان دوباره ورزشگاه کشتی جویبار بعد از هفت سال بلاتکلیفی

 شوق تدوام مدال‌آوری با تحقق وعده‌ها

یکی از کشتی گیران نوجوان جویباری که در سال گذشته در مسابقات بین المللی در کشور ترکیه به مقام قهرمانی دست یافت، در گفت و گو با ایرنا گفت: شرایط امکانات کشتی جویبار به هیچ عنوان رضایت بخش نیست و تمام کشورهای دنیا بر روی ورزش به صورت حرفه‌ای سرمایه گذاری می‌کنند اما در جویبار کشتی گیران با حداقل امکانات و با زورخدادادی که دارند تمرین می کنند و در رویدادهای جهانی و المپیک هم می درخشند.

محمدهادی علیزاده اضافه کرد: در کشورهای مختلف کشتی گیران علاوه بر تمرینات کشتی امکانات بدنسازی و استخر در سالن تمرین خود دارند اما سهمشان از مدال آوری در مسابقات جهانی شاید به یک مدال هم نرسد اما یک کشتی گیر حرفه ای در جویبار به دلیل فقر و تجمیع نشدن امکانات ورزشی، کل روز خود را در حال تردد در باشگاه های مختلف است که این امر به هیچ عنوان درست نیست و در بلند مدت ورزشکار را دل زده می کند.

وی تصریح کرد: امید دارم روزی ورزشگاه پنج هزار نفری جویبار تکمیل شود تا کشتی گیران با کمترین دغدغه و با امکانات مناسب در آن تمرین کنند.

علیزاده ادامه داد: مسئولان وقتی قولی به ورزشکاران جویبار می دهند باید به وعده خود وفادار باشند و مردم از بی توجهی به زیرساخت های ورزشی این شهر باوجود افتخارآفرینی مستمر کشتی گیران در میادین جهانی و المپیک گلایه دارند.

به گزارش ایرنا، از سال های گذشته تاکنون همواره جویباری‌ها بیشترین سهم از تیم ملی کشتی آزاد را در اختیار دارند. در المپیک ۲۰۱۲ لندن از جویبار به دلیل حضور رضا یزدانی، مسعود اسماعیل‌پور و کمیل قاسمی در تیم ملی کشتی آزاد به عنوان المپیکی‌ترین شهر جهان یاد شده بود که یک طلا توسط کمیل قاسمی کسب شد. در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۱ اسلو نروژ، جویباری‌ها چهار کشتی‌گیر در رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان داشتند که هر چهار نفرشان توانستند مدال کسب کنند.

این قهرمانان با کمترین امکانات بر قله های افتخار تکیه زدند اما باید به این یقین رسید که توجه به امکانات ورزشی جزء زیرساخت های الزامی برای مدال آوری و اهتزا پرچم میهن در رویدادهای جهانی و المپیک است. ناتمام ماندن ورزشگاه پنج هزاری نفری در این شهر قهرمان پرور، زیبنده ورزش کشور نبوده که با تلاش مسو,لان دولت سیزدهم تکمیل این طرح با تخصیص اعتبارات در حال محقق شدن است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha