اهداف کنفرانس افغانستان در تاشکند چیست؟

تهران - ایرنا - کنفرانس بین المللی موسوم به «افغانستان: امنیت و توسعه اقتصادی» به ابتکار شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان با هدف بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی افغانستان و هماهنگی کشورهای منطقه در این مورد از امروز دوشنبه با حضور ۱۰۰ هیات خارجی در تاشکند برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، طالبان که برای شرکت در کنفرانس تاشکند هیاتی به ریاست امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه به تاشکند اعزام کرده است امیدوار هستند که نشست تاشکند روابط آنها را با جامعه جهانی تقویت کند.

وزارت امور خارجه ازبکستان، اهداف اصلی این کنفرانس دو روزه  را توسعه اقدامات هماهنگ جامعه بین المللی در مورد افغانستان، پیشنهادات و اقدامات خاص برای بهبود اقتصادی این کشور، ارائه کمک های بشردوستانه فوری به مردم افغانستان و ایجاد گفت‌وگوی مؤثر جامعه بین‌الملل در مورد تسریع روند تحقق خواسته‌های کلیدی جامعه جهانی توسط مقامات جدید کابل اعلام کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه ازبکستان، ایجاد حکومتی مبتنی بر نمایندگی گسترده، احترام به حقوق زنان و حصول اطمینان از دسترسی دختران به آموزش کامل یک شرط اساسی برای تکمیل روند آشتی ملی در افغانستان اعلام شده است.

تأیید تعهدات قبلی از سوی طالبان برای جلوگیری از استفاده از خاک این کشور علیه منافع امنیتی کشورهای همسایه، سایر کشورهای منطقه و کل جهان از دیگر اهداف و  اهمیت رفع انسداد دارایی های مالی افغانستان در خارج از کشور و نیز تطبیق پروژه های مختلف زیربنایی در قلمرو کشور در بخش های حمل و نقل، مخابرات و انرژی از دیگر اهداف این نشست عنوان شده است.

وزارت خارجه ازبکستان همچنین گزارش داد که در این کنفرانس نمایندگان ویژه  جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، انگلیس  اتحادیه اروپا، ایتالیا، اسپانیا، قزاقستان، قطر، قرقیزستان، تاجیکستان، چین، نروژ، پاکستان، روسیه، ایالات متحده آمریکا، ترکیه، ژاپن و سایر کشورها. حضور خواهند داشت.

علاوه بر این، انتظار می رود مقام های سازمان ملل متحد و نهادهای قانونی آن، سازمان همکاری اسلامی، سازمان همکاری اقتصادی، نمایندگانی از نهادهای مالی بین المللی حضور داشته باشند.

در مجموع حدود ۱۰۰ هیات خارجی در این نشست شرکت خواهند کرد.

 وزارت خارجه ازبکستان همچنین گزارش داد که برنامه کنفرانس شامل بحث در مورد پروژه های بزرگ با هدف توسعه افغانستان و ادغام آن در پروه های های بین المللی شامل  خط آهن "ترمز - مزارشریف - کابل - پیشاور"؛ پروژه احداث خط برق "سورخان - پولی خمری"؛

- فعالیت های مرکز حمل و نقل و لجستیک چند منظوره بین المللی برای ارائه کمک های بشردوستانه؛ و فعالیت های مرکز آموزشی برای آموزش اتباع افغان در ترمز خواهد بود.

طالبان چه انتظاری از این نشست دارند؟   

در عین حال، اوراسیا دیلی گزارش داده است، طالبان امیدوار است که نشست تاشکند باعث تقویت روابط با جامعه جهانی شود و انتظارات و نیازهای مردم افغانستان مورد توجه جدی قرار گیرد.

بلال کریمی معاون نماینده رسمی افغانستان گفت: "ما خوشبین هستیم که در این نشست به نیازهای افغان ها و کشور و راه های حل مشکلات کشور پرداخته شود. "

به گفته جاوید سنگدل کارشناس سیاسی افغانستان، ازبکستان در تلاش است تا افغانستان را هم در عرصه سیاسی و هم در اقتصاد تقویت کند.

وی گفت: «در مورد مشکلات اصلی این کشور، دنیا با افغانستان و مردم آن صادق نبوده است که صادقانه به این کشور مشاوره یا کمک کند».

وی تصریح کرد: ازبکستان در تلاش است تا افغانستان را هم در سیاست و هم در اقتصاد تقویت کند. این کشور قصد دارد روابط خود را با افغانستان گسترش دهد زیرا ازبکستان نمی‌خواهد افغانستان به محل بی‌قانونی تبدیل شود، زیرا این به نفع آسیا نیست.

در تمام دوران حاکمیت طالبان در افغانستان بارها نشست های بین المللی در مورد مسائل افغانستان برگزار شد اما هیچ کدام منجر به رسمیت یافتن طالبان در این کشور نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha