طالبان خطاب به آمریکا: در امور داخلی افغانستان دخالت نکنید

تهران - ایرنا - اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در مورد مسائل مرتبط با افغانستان، واکنش طالبان را بدنبال داشت و سخنگوی این حکومت از واشنگتن خواست تا در امور داخلی افغانستان دخالت نکند و سعی نکند طرز زندگی کردن را به افغانستان بیاموزد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از رسانه های افغانستان، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تازگی در اظهاراتی درباره افغانستان، موضوع حقوق بشر، آزادی زنان، شکل حکومت و ... مطرح کرده و نسبت به این مسائل ابراز نگرانی کرده است.

ذبیح الله مجاهد این اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا را مداخله در امور داخلی افغانستان عنوان کرده‌ است.

مجاهد در رشته توییتی از آمریکا خواسته است که در مسایل داخلی کابل دخالت نکند؛ به گفته وی، طالبان به تعهدات خود در توافقنامه دوحه با واشنگتن عمل کرده است.

مجاهد در این خصوص نوشته است حکومت طالبان تمام تعهدات خود در توافقنامه دوحه با آمریکا را انجام داده است و به کسی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان، علیه واشنگتن و متحدان این کشور استفاده کند.

سخنگوی حکومت طالبان نوشت: ما متعهد به رعایت حقوق همه شهروندان بر اساس قوانین شریعت هستیم. فضای عادی و امنی برای زنان و مردان افغانستان فراهم شده است و به حقوق تمام اقلیت‌ها نیز احترام گذاشته می‌شود.

مجاهد اضافه کرده است که طالبان نمی‌خواهد در امور سایر کشورها مداخله کند؛ به همین ترتیب از کشورهای دیگر نیز می‌خواهد که در مسایل داخلی افغانستان مداخله نکرده و به ما نحوه زندگی کردن را یاد ندهند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بارها از وضعیت حقوق بشری، اقلیت‌های قومی و مذهبی، حقوق زنان و مسدود ماندن مدارس دخترانه بالاتر از ششم و همچنین نبود یک دولت فراگیر و پاسخگو ابراز نگرانی کرده و زعم خود به همین دلیل نه تنها حکومت طالبان را تاکنون به رسمیت نشناخته بلکه هر روز محدودیت‌های بیشتری وضع می‌کند؛ اقداماتی که همواره از سوی طالبان بهانه‌جویی و رفتار ضد بشری عنوان شده است.

یکی از فشارهایی که امریکا پس از سقوط جمهوریت به مردم افعانستان وارد کرد، مسدود ساختن هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی افغانستان بود که اخیرا سخنگوی وزارت خارجه امریکا در یک نشست خبری از ادامه رایزنی‌ها با طالبان تنها بر سر آزادسازی نیمی از  این دارایی‌های توقیف شده خبر داده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha