۲۱ تیر ۱۴۰۱، ۱۸:۵۳
کد خبرنگار: 5284
کد خبر: 84819433
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نشست استانبول با موضوع  بحران صادرات غلات از دریای سیاه

تهران-ایرنا- وزیر دفاع ترکیه از نشست نمایندگان نظامی کشورهای روسیه، اوکراین و هیئتی از سازمان ملل برای بررسی راهکارهای صادرات غلات از دریای سیاه خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی، هلوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز سه شنبه گفت: روز چهارشنبه شهر استانبول میزبان هیئت‌های نظامی از کشورهای ترکیه، روسیه، اوکراین و مقاماتی از سازمان ملل برای بحث و گفتگو درباره موضوع صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه خواهد بود.

آکار خاطر نشان کرد پیش از این هیئتی از وزارت دفاع ترکیه برای گفتگو درباره این قضیه به روسیه و اوکراین سفر کرده بود. وی افزود: این دیدارها تاکنون نتایج مثبتی داشته است.

بسیاری از کشورهای غربی روسیه را عامل اصلی بحران غذا در جهان می‌دانند و این درحالی است که مقامات مسکو تحریم‌های غرب را عامل کمبود و متعاقب آن افزایش قیمت جهانی مواد غذایی اعلام می‌کنند.

روسیه و اوکراین روی هم حدود ۳۰ درصد از عرضه جهانی گندم را برعهده دارند. حدود ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به صادرات غلات اوکراین وابسته هستند.

سازمان ملل پیش از این هشدار داده بود که اگر بنادر اوکراین که به دلیل جنگ بسته شده‌اند، بازگشایی نشوند، میلیون‌ها نفر در جهان با خطر گرسنگی مواجه خواهند شد.

در آغاز سال ۲۰۲۲ حدود ۲۷۶ میلیون نفر در سراسر جهان با گرسنگی حاد مواجه بودند، اما انتظار می‌رود در صورت ادامه درگیری در اوکراین، ۴۷ میلیون نفر به این افراد به ویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا افزوده شود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه پیشتر گفته بود که اگر کی‌یف بنادر خود را مین زدایی و صادرات محموله‌ها را از طریق بنادر تحت کنترل روسیه مانند بردیانسک و ماریوپل تضمین کند، مسکو عبور بدون مانع کشتی‌ها با محموله غلات اوکراینی را تضمین می‌کند.

مقام‌های ترکیه وعده داده‌اند که امنیت محموله‌های غلات اوکراین را از طریق دریای سیاه تضمین کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha