کابل و دوحه توافقنامه امنیتی امضا می کنند

تهران- ایرنا- سرپرست وزارت دفاع طالبان گفت که پس از تحلیل و ارزیابی جزییات این توافقنامه، مقام های طالبان تصمیم خواهند گرفت که این توافقنامه را امضا نمایند یا نه.

به گزارش سه شنبه ایرنا از تارنمای شبکه خبری طلوع، ملا محمد یعقوب مجاهد پس از بازگشت از قطر افزود مقام های قطری علاقمند امضای توافق نامه امنیتی با کابل هستند و دوحه این پیمان را در چارچوب همکاری میان دو کشور مطرح خواهد ساخت.

سرپرست وزارت دفاع، گفت: «قطر علاقه مند است که میان وزارت های دفاع افغانستان و قطر یک توافقنامه امنیتی امضا شود که در چارچوب این توافق نامه هر دو کشور با یکدیگر همکاری داشته باشند و من نیز این را گام خوبی می دانم؛ در باره این توافقنامه مشورت می کنم و جزییات آن را نیز مطالعه می کنیم.»

مجاهد در این باره می افزاید که کابل در زمینه پرداخت تنخواه نیروهای ارتش، یونیفورم، تجهیزات فنی و تجهیزات حفاظت از مرزهای کشور نیز خواهان کمک کشور قطر شده است.

محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع، می گوید: «ما از آنان درخواست همکاری کردیم؛ در بخش پرداخت تنخواه نیروهای ارتش چون قطر یک کشور اسلامی است و از گذشته ها تاکنون با ما همکاری کرده و در بخش آماده سازی لباس به نیروهای ارتش مخافظت از مرزها با ما همکاری کنند.»

اما دیدگاه ها در باره این امضای توافقنامه متفاوت است.

در این پیوند طارق فرهادی، آگاه به مسایل سیاسی، گفت: «قطر با موافقت با کشورهای غربی موضوع یک توافقنامه را پیشکش کرده است تا رهبران جوان طالبان را تشویق کند که اصلاحات جامعه جهانی را انجام دهند.»

عزیز معارج، دیپلمات پیشین، گفت: «کشور قطر به به دلیل دوست استراتژیک آمریکا اهداف و مقاصد واشنگتن را پیش می برد در برابر افغانستان و هدایت پروژه های امریکا را برای طالبان تطبیق می کند.»

پیش از این مقام های طالبان همواره با حضور هر گونه نیروی خارجی و نیز با کمک کشورهای خارجی در تامین امنیت به شدت مخالفت کرده اند.

توافق افغانستان و امارات برای مدیریت  فرودگاه ها به زودی نهایی می‌شود

خبرگزاری صدای افغان (آوا) نوشت که توافق برای مدیریت فرودگاه های افغانستان، بین طالبان و امارات متحده عربی در حال نهایی شدن است. گفته شده که این توافق ممکن است طی چند هفته آینده اعلام شود.

سخنگوی یک شرکت اماراتی (شرکت گاک GAAC) که قرار است مدیریت فرودگاه ها را بر عهده بگیرد، گفته است که پس از اتمام مذاکرات، ارایه خدمات خود در فرودگاه‌های افغانستان را آغاز خواهد کرد. این شرکت گفته است که خدمات تخصصی را برای حفاظت از هوانوردی تجاری در  ارایه خواهد کرد و قادر به مدیریت ترافیک هوایی افغانستان و سایر خدمات آن است.

سخنگوی وزارت حل و نقل طالبان نیز تایید کرده که قرارداد «امنیت هوانوردی» قبلاً با امارات متحده عربی امضا شده اما افزوده که قرارداد «ترافیک هوایی» هنوز نهایی نشده است.

انتظار می‌رود که پس از نهایی شدن این توافقنامه در زمینه مدیریت فرودگاه های افغانستان، شرکت‌های هوایی بین‌المللی پروازهای خود را به افغانستان همانند گذشته از سر بگیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha