اوکراین در حال آماده‌سازی ارتش یک میلیون نفری برای مقابله با روسیه است

تهران- ایرنا- الکسی رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین گفت که اوکراین در حال آماده‌سازی و آموزش ارتش یک میلیون نفری برای مقابله با حملات ارتش روسیه و بازپس گیری مناطق اشغال شده توسط ارتش این کشور است.

به گزارش بامداد سه‌شنبه ایرنا از لندن تایمز، رزنیکوف در مصاحبه با این نشریه انگلیسی گفت که دولت اوکراین نگران مناطق ساحلی جنوب شرقی این کشور به دلیل اهمیت اقتصادی بالای این مناطق است. 

پیش از آغاز جنگ، اوکراین حدود ۲۰۰ هزار نیروی رسمی و حدود سه برابر این تعداد را در ذخیره داشت اما پنج ماه جنگ تاثیر خود را بر ارتش این کشور گذاشته است. 

تخمین‌ها نشان می‌دهد که اوکراین روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ نیروی خود را از دست می‌دهد. بر اساس این تخمین‌ها روزانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ سرباز اوکراینی در جنگ مجروح می‌شوند. 

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که با بحران سیاسی مواجه شده و به زودی از سمت خود کناره گیری می‌کند به ولودیمیر زلنکسی رئیس جمهور اوکراین وعده آموزش ۱۰۰ هزار نیروی اوکراینی در هر ۱۲۰ روز را داده است. 

اولین گروه ۱۰ هزار نفری از نیروهای اوکراینی در حال حاضر وارد انگلیس شده و آموزش خود را آغاز کرده‌اند. بیش از یک هزار سرباز انگلیسی از تیپ یازدهم ارتش این کشور درحال آموزش نیروهای اوکراینی در سراسر این کشور هستند. 

به گزارش ایرنا، زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی در خرداد ماه اعلام کرد که روزانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ سرباز اوکراینی در جنگ کشته می‌شوند.

رئیس جمهور اوکراین همچنین گفت که روزانه ۵۰۰ سرباز اوکراینی در درگیری‌های مختلف مجروح می‌شوند. 

اوکراین تاکنون آمار دقیقی از تلفات نیروهای خود در جنگ با روسیه ارائه نکرده است اما سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا تخمین می‌زنند که بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار نیروی اوکراینی در جنگ کشته شده‌اند. 

ارتش اوکراین مدعی است که ۳۰ هزار و ۵۰۰ سرباز روسی تاکنون در جریان جنگ اوکراین کشته شده‌اند. روسیه این ادعای اوکراین را رد کرده است. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد. 

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha