میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز این هفته و هفته آینده چگونه است؟

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده برخی حوضه‌ها با کاهش و در برخی دیگر با افزایش تبخیر روبه‌رو خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز کشور یکی از مهم‌ترین مسائل در به‌وجودآمدن کم‌آبی یا پُر آبی است اگر هرچه میزان تبخیر بیشتر باشد وضعیت تأمین آب هم مشکلات بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اعلام موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در هفته جاری، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط پنج سال اخیر به‌صورت پراکنده در عمده مناطق کشور (به‌ویژه سواحل دریای خزر) افزایشی و فقط در بخش‌های از جنوب غرب، جنوب و جنوب شرق کشور به‌صورت پراکنده کاهشی و نسبت به هفته گذشته نیز الگوی تقریباً مشابه حاکم خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط پنج سال اخیر به‌صورت پراکنده در سطح کشور (به‌ویژه سواحل دریای خزر) افزایشی و در مناطق واقع در جنوب شرق و بخش‌هایی از جنوب غرب کشور کاهشی خواهد بود و نسبت به هفته گذشته به‌صورت پراکنده برای نوار شمالی، شمال غرب و شرق تا شمال شرق کشور افزایشی و در سایر مناطق همراه با کاهش پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی اختلاف متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه برای این هفته

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۴ تیر نسبت به هفته گذشته ۲.۱ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر  ۲.۴ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۵ میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز ۱.۶ میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۴ تیرماه  نسبت به هفته گذشته ۶ دهم میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر یک میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم  به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۹ دهم میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هشت دهم میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۴ تیرماه  نسبت به هفته گذشته ۱.۱ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر یک میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته چهار دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی یک دهم میلیمتر است.

میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز این هفته و هفته آینده چگونه است؟

پیش‌بینی اختلاف متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه برای هفته منتهی به ۳۱ تیر

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به  ۳۱ تیر ماه نسبت به هفته گذشته ۲.۴ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۲  میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۶ دهم میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به  ۳۱ تیرماه  نسبت به هفته گذشته صفر میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۷ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۳ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به  ۳۱ تیرماه  نسبت به هفته گذشته  سه‌دهم میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر  یک دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته صفر میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر  یک‌دهم میلیمتر خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha