میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی ارزی با ساخت تجهیزات مخابرات نوری در دانشگاه شریف

تهران-ایرنا- جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند با بومی‌سازی دانش روز جهان، سیستم‌های پیشرفته مخابرات نوری و سوئیچ‌های شبکه را در شرایط تحریم طراحی و تولید کنند که باعث صرفه جویی میلیون‌ها دلار ارز شدند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا،   شرکت پرتو تماس نوین (پَرمان) یکی از برترین شرکت‌های دانش‌بنیان و عضو پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با بومی‌سازی دانش روز جهان و دستیابی به فناوری ملی در زمینه تجهیزات مخابرات نوری و با طراحی و ساخت بیش از ۲۰ نوع محصول در این حوزه ضمن پوشش بخش بزرگی از نیاز کشور، توانست مانع خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور برای واردات تجهیزات مشابه شود.

محمدرضا پاکروان مدیرعامل شرکت پرمان و عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف در این مورد این دستاورد گفت: این شرکت در سال ۱۳۸۰ و به همت استادان، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان معروف و نخبه دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.

وی یادآور شد: ماموریت پرمان یاری رساندن به سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب‌وکارها در جهت ایجاد زیرساخت‌های ارتباطاتی نوری و انتقال صوت و دیتا است تا بتوانند طرح‌ها و ایده‌های خود را اجرایی کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، این فناور افزود: استفاده از فناوری فیبر نوری به دلیل سرعت بالا در انتقال داده بسیار اهمیت دارد. فبیر نوری بستری برای تبادل داده با سرعت زیاد در فواصل زیاد است. ۹۹ و نیم درصد ارتباطات شبکه‌های مخابراتی استان‌های کشور و شبکه اینترنت با فیبر نوری فعالیت دارد که زیرساخت‌ها، کابل‌ها و دستگاه‌های به خصوصی دارد که شرکت‌های مخابراتی از آن استفاده می‌کنند و ساخت دستگاه‌های آن هم که بسیار سخت و پیچیده است از سوی شرکت ما انجام می‌شود.

میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی ارزی با ساخت تجهیزات مخابرات نوری در دانشگاه شریف

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: این دستگاه‌ها در تعداد محدودی از کشورها تولید می‌شود و به دلیل تحریم‌های ایران، واردات آنها در این سال‌ها ناممکن بود اما ما توانستیم آن را تولید کنیم و با رایزنی و جلسات متعدد در اختیار شرکت‌ها و نهادهایی که دارای فیبر نوری هستند، قرار دهیم.

 پاکروان خاطرنشان کرد: فیبر نوری در برخی صنایع مانند برق، نفت و گاز نیز قابل استفاده است. به عنوان مثال فیبر نوری در صنعت برق در ارتباط بین پست‌ها و فرمان‌ها برای کنترل و جمع‌آوری اطلاعات پست‌ها استفاده می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha