طرح طبیعت‌گردی آشوراده پیشران توسعه گلستان/کارشکنی‌ها مانع اجرای مصوبه دولت نخواهد بود

گرگان- ایرنا - چهار ماه از دستور آیت الله رییسی در خصوص عملیاتی شدن پروژه طبیعت گردی در جزیره آشوراده گلستان می گذرد اما عده ای همچنان در تلاشند تا برچسب های خلاف واقع همچون ریسک آسیب به محیط زیست در عینیت بخشی این مصوبه کارشکنی کنند. موضوعی که با واکنش فوری مسوولان گلستانی مواجه شد.

به گزارش ایرنا ، پس از سفر اسفندماه سال گذشته آیت الله رییسی رییس جمهور به گلستان رخدادها و وقایع امیدبخشی بسیاری در دیار هیرکان پدیدار شد؛ طی چهار ماهه گذشته  مصوبات بسیاری آغاز و اعتبارات چشمگیری برای پروژه ها به ویژه طرح‌های نیمه تمام اقتصادی- عمرانی استان اختصاص یافت.
 آغاز لایروبی کانال های آبرسان خلیج گرگان ، عملیات اجرایی احیای تالاب گمیشان ، شتاب در اقدامات اجرایی سد نرماب و تشدید فعالیت های حوزه تامین آب آشامیدنی از جمله پروژه‌هایی هستند که با تلاش مدیران استانی و همراهی وزارتخانه‌های متبوع در حال انجام است.
 اما یکی از مهمترین دستورات و مصوبات سفر آیت الله سید ابراهیم رییسی به گلستان مانع زدایی و شتاب بخشی به اجرای عملیات طرح طبیعت گردی و گردشگری در تنها جزیره ایرانی دریای خزر بود؛ با وجود دستور صریح رییس جمهور به سبب برخی رویکردهای جهت دار در چند نهاد انگشت شمار این مصوبه همچنان معطل مانده است.
 طرح طبیعت گردی و گردشگری آشوراده با وجود آنکه همه مجوزهای مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت گردشگری و شورای عالی معماری و شهرسازی را تحصیل کرده است اما همچنان در پیچ و خم های زائد اداری گرفتار است.
برغم آنکه نظرات و موافقت مکتوب نهادهای متولی برای بلامانع بودن این پروژه در  پرونده این پروژه‌ها به تکثر به چشم می‌آید لیکن همچنان خبرهای ضد و نقیضی از عملیاتی شدن این مطالبه به حق اهالی گلستان به گوش می رسد.
 اواسط هفته گذشته و پس از برگزاری جلسه فوق العاده شورایعالی معماری و شهرسازی مصاحبه یکی از نمایندگان مجلس در این ارتباط خبرساز شد.
سمیه رفعتی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی که به عنوان مدعو در این جلسه حضور داشت در پایان این جلسه بدون اشاره به صورتجلسه یا مصوبه خاصی خبر از رد طرح گردشگری جزیره آشوراده در شورای عالی معماری و شهرسازی داد ؛ خبری که بازتاب و واکنش های بسیاری را به همراه داشت.

نمی توان مردم را بدون استناد علمی از مواهب طبیعی آشوراده محروم کرد

در این پیوند، مظفر آذیش عضو یکی از اعضای تشکل های زیست محیطی غرب گلستان به خبرنگار ایرنا گفت : هرچند حفظ محیط زیست و حیات وحش در قالب شرع ، اخلاق و قانون وظیفه همگانی محسوب می‌شود اما نمی‌توان مردم را بدون استناد علمی از برخورداری و بهره برداری از مواهب الهی و زیبایی‌های جزیره آشوراده محروم کرد.
 وی گفت: جزیره آشوراده در دهه‌های گذشته بیش از یکصد خانوار داشت و همزمان با زندگی ساکنان این روستا، میلیون‌ها قطعه انواع پرنده مهاجر آبزی در منطقه دیده می‌شد.
 آذیش ادامه داد: نمی توان به بهانه واهی و زیر چتر محیط زیست جلوی توسعه و پیشرفت منطقه را گرفت؛ دغدغه های گردشگری و محیط زیست آشوراده بیش از هر چیزی به طور مستقیم بر زندگی بومیان منطقه اثر می گذارد و هیچ فرد و یا نماینده ای نمی تواند نقش دایه مهربان تر از مادر را برای بومیان منطقه بازی کند.
وی گفت:  اجرای دستور رییس جمهور برای آغاز طرح طبیعت گردی بارقه امیدی برای مردم منطقه است تا بخشی از بیکاری جوانانی منطقه کاهش یابد و شاهد رشد و شکوفایی گردشگری و بهبود معیشت مردم منطقه باشیم.

طرح طبیعت‌گردی آشوراده پیشران توسعه گلستان/کارشکنی‌ها نمی‌تواند مانع اجرای مصوبه سفر استانی دولت شود

تمام فرآیند طرح آشوراده قانونی و منطبق با ضوابط زیست محیطی است

نماینده مردم شهرستانهای بندرگز، بندر ترکمن، گمیشان و کردکوی در مجلس شورای اسلامی ضمن تکذیب خبر منتشره مبنی بر رد طرح گردشگری آشوراده در شورای عالی معماری و شهرسازی گفت: اکوتوریسم در آشوراده همسو با موازین محیط‌زیست و منطبق با قانون به طور قطع اجرایی خواهد شد.
عبدالجلال ایری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: تمام فرآیند پروژه طبیعت گردی در آشوراده در چارچوب قانون و منطبق با ضوابط و ملاحظات محیط زیست طراحی و مصوب شده است.بطوریکه ٢٢ هکتار در جزیره با مصالح محیطی جهت حضور گردشگر اجرا می شود و کلیه نیازهای اقامتی و گردشگری خارج از جزیره و در ساحل شهر بندرترکمن به مساحت ١٣٨ هکتار احداث خواهد شد. 
وی خاطرنشان کرد: بوم گردی در آشوراده پروژه‌ای است که مطالبه همه اهالی گلستان است؛ دستور صریح رییس جمهور در اسفند ماه سال گذشته به گلستان هم تاکیدی لازم اجرا بر عملیاتی شدن این پروژه بنا به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی که سال قبل در این نهاد قانونی مصوب شده، است.

مطالبه همه اهالی گلستان است

ایری در خصوص اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس در رابطه با این پروژه یادآور شد: هرچند نمایندگان در بیان نظرات خود در خصوص مسائل مختلف کشور مختار هستند؛ اما اظهار نظر  نماینده ها در خصوص طرح هایی که فرآیند قانونی را طی کرده و چندین سال بعنوان مطالبه به حق مردم استان بهمراه. مصوبه دولت  بوده ، صرفاً باید در چارچوب قانون باشد.
وی ادامه داد: در شورایعالی معماری و شهرسازی ، نماینده ای که و ایشان از طرف مجلس در این شورا در خصوص مسائل مطروحه اظهار نظر می کنند نه اینکه نماینده ای بدون طرح موضوع در فراکسیونی با طرحها و پروژه های ملی از طرف مجلس اظهار نظر نماید ، هیچ فراکسیونی از طرف مجلس حق اظهار نظر ندارد ؛ نمی‌توان تحت عنوان حمایت از محیط زیست یک طرح ملی را که تمام ضوابط زیست محیطی را رعایت کرده ، را زیر سوال برد.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تصمیم گیری در خصوص طرح طبیعت گردی آشوراده ۲ هفته آینده و در جلسه بعدی شورایعالی معماری و شهرسازی انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: همه مدیران استان گلستان، نمایندگان مجلس و نماینده محترم ولی فقیه در گلستان حامی اجرای دستور صریح رییس جمهور در خصوص عملیاتی شدن طرح طبیعت گردی آشوراده هستند.
وی بیان کرد: بخش اعظمی از گلستان به ویژه مناطق پیرامونی خلیج گرگان با بیکاری حدود ۲۴ درصدی دست به گریبان هستند که اجرای طرح طبیعت گردی می‌تواند بخشی از  مشکلات بیکاری و معیشتی مردم منطقه را برطرف کند.
وی ادامه داد: در طرح طبیعت گردی آشوراده، تمام پروژه‌های عمرانی و هتل ها و مراکز اقامتی در سایت پشتیبان این پروژه در نوار ساحلی بندرترکمن اجرایی می شود.
 نماینده مردم حوزه انتخابی غرب گلستان تاکید کرد:  هرگونه اقدام غیرقانونی متولیان بررسی و تصویب این طرح و اظهارات خلاف واقع نمایندگان غیر مسوول در رابطه با اجرای طرح طبیعت گردی آشوراده رصد می شود و با تخلفات احتمالی و اظهارات غیرقانونی  برخورد و  پیگیری خواهد شد.

طرح طبیعت‌گردی آشوراده پیشران توسعه گلستان/کارشکنی‌ها نمی‌تواند مانع اجرای مصوبه سفر استانی دولت شود


 رییس جمهور صراحتا دستور اجرای طرح طبیعت گردی را صادر کرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان  هم با اشاره به ضرورت اجرای دستور صریح رییس جمهور در خصوص اجرای طرح طبیعت‌گردی آشوراده گفت: تعلل برای عملیاتی شدن بومگردی در تنها جزیره ایرانی خزر و احیای روستای آشوراده پذیرفتنی نیست.
سیدمحمدرضا سید النگی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :  در سفر اسفند ماه سال گذشته آیت الله رییسی به جزیره آشوراده در گلستان، ایشان صراحتا دستور اجرای طرح طبیعت گردی را صادر و بر رفع گره های این پروژه تاکید کردند.
 وی افزود : اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده از مصوبه کمیسیون ماده ۲سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان بالاترین نهاد تخصصی محیط زیست برخوردار است و تمامی مدل های پیش بینی شده در اجرای این طرح منطبق بر ملاحظات و چارچوب های محیط زیست طرح ریزی شده است .
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان به جلسه چند روز گذشته شورای عالی معماری و شهرسازی اشاره کرد و گفت : بر خلاف رویکرد مثبت معاون اجرایی ریاست جمهور و وزیر راه و شهرسازی برخی افراد حاضر در جلسه در تلاش بودند تا در اجرای دستور صریح آیت الله رییسی سنگ اندازی کنند که این امر قابل پذیرش نیست.
 سید النگی تصریح کرد: طرحی که همه مجوزها را احصا و ملاحظات زیست محیطی آن به تایید رسیده ، نباید اسیر مباحث حاشیه ای و خلاف واقع شود .
 وی تاکید کرد : استاندار ، نمایندگان مجلس و نماینده ولی فقیه در گلستان پیگیر مصوبه سفر رییس جمهور به استان هستند و اجازه نخواهند داد ذره ای از حق مردم تضییع شود.
سید النگی اظهارداشت : روستای آشوراده در جزیره دارای کد روستایی است و ما نمی توانیم مردم را  از سکونت در خانه ها و سکونتگاه های خودشان محروم کنیم ، در طرح طبیعت گردی آشوراده همه موارد پیشنهاد شده بر اساس برد اکولوژیکی منطقه محاسبه و مصوب شده است.

طرح طبیعت‌گردی آشوراده پیشران توسعه گلستان/کارشکنی‌ها نمی‌تواند مانع اجرای مصوبه سفر استانی دولت شود


به گزارش ایرنا ، آیت الله رییسی در بازدید اسفند ماه سال گذشته از جزیره آَشوراده براجرای سریع این طرح تاکید کرد و گفت :  اجرای طرح گردشگری نباید معطل بماند  و باید از این امکان عظیم خدادای استفاده کرد .

رییس جمهور ادامه داد : موضوعات حیات وحش و زیستگاه پرندگان در جزیره آشوراده قابل حل است ؛ در راستای اجرای طرح گردشگری حیات وحش و محیط زیست منطقه قابل حفظ کردن است.

رییس جمهور در این بازدید ۲ساعته از آشوراده گفت  : تا کی باید معطل بمانیم و در پیچ و خم دستگاه های اداری این نعمت الهی راکد و بلااستفاده بماند ، باید هر چه سریعتر روی زمین شاهد اتفاقات اجرایی باشیم .

آیت الله رییسی ادامه داد : در چند ساعتی که در جزیره آَشوراده بودم ،هیچ مطلبی که بتوان برای مخالفت با طرح گردشگری به آن استناد کرد شنیده نشد ،حرف محیط زیست را هم گوش کردیم محیط زیست حرفی ندارد .

توقف این طرح دلیل می خواهد نمی توان این سرمایه بزرگ را متوقف کرد؛ گردشگری اشتغال و تولید از راهبردهای دولت است.

طرح طبیعت‌گردی آشوراده پیشران توسعه گلستان/کارشکنی‌ها نمی‌تواند مانع اجرای مصوبه سفر استانی دولت شود


اهالی  گلستان امیدوارند پیگیری مسوولان استانی و همراهی وزارتخانه‌های متبوع هرچه سریعتر شاهد اجرایی شدن دستور صریح رییس جمهور در خصوص آغاز عملیات طرح طبیعت گردی در جزیره آشوراده باشند تعلل و کارشکنی در اجرای این پروژه تاثیرگذار به هیچ وجه قابل قبول بیش از ۲ میلیون نفر از اهالی استان نیست. 

 به گزارش ایرنا ، اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده از سال ۹۵ در دستور کار مدیران گلستان قرار گرفت و براساس طرح اولیه قرار بود این موضوع در عرصه ای به مساحت ۳۸۰ هکتار اجرا شود.

دغدغه های محیط زیستی سبب شد تا عرصه منظور شده برای این طرح  ابتدا به ۳۸ و در ادامه به ۲۲ هکتار کاهش یابد.
 مطالعات فاز صفر این پروژه در سال ۹۵ بر اساس ملاحظات زیست محیطی انجام شد و این طرح در سال ۹۶ با ذکر الزامات در کمیته ملی محیط زیست  به تصویب رسید و در سال ۹۷ کمیته طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی و در سال ۹۹ شورای عالی معماری و شهرسازی با ذکر جزییات و الزاماتی مجوز اولیه این طرح را تصویب کرد.
 بر اساس مجوز محیط زیست برق موردنیاز برای طرح طبیعت گردی آشوراده از محل پنل‌ها و نیروگاه خورشیدی و آب مصرفی با جمع آوری آب باران تامین خواهد شد.
بر اساس مجوز محیط زیست امکان حضور و طبیعت گردی ۵۰۰ نفر به صورت روزانه وجود دارد .
 هر گونه اجرای عملیات در داخل پهنه ۲۲ هکتاری جزیره آشوراده بر اساس واگذاری موقت به سرمایه‌گذار انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha