گوترش خواستار محاکمه عاملان حمله به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل شد

نیویورک – ایرنا- آنتونیو گوترش حمله به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در کشور آفریقایی مالی را محکوم کرد و از مقامات این کشور خواست عاملان این حمله را سریع شناسایی و محاکمه کنند.

آنتونیو  گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز  چهارشنبه به وقت محلی، حمله روز گذشته با بمب دست ساز به کاروان نیروهای حافظ صلح در کشور مالی که در آن دو نیروی مصری حافظ صلح  سازمان ملل کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند، به شدت محکوم کرد.

دبیرکل سازمان ملل با تسلیت به خانواده‌های قربانیان و همچنین به دولت و مردم مصر اعلام کرد که سربازان این کشور همچنان بالاترین هزینه را در برقراری صلح در مالی می‌پردازند.

دبیر کل سازمان ملل یادآوری کرد حملات علیه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل بر اساس قوانین بین‌المللی جنایت جنگی محسوب شوند.

او از مقامات مالی خواست که برای شناسایی عاملان این حمله و محاکمه سریع آنها از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: یک خودروی زرهی از کاروان تدارکات سازمان ملل متحد با مین در محور تسالیت گائو در مالی برخورد کرد.

وی افزود: بر اساس ارزیابی اولیه دو تن از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل کشته شده و پنج تن دیگر نیز به شدت مجروح شدند که نیروی پشتیبانی به محل اعزام و مجروحان به بیمارستان منتقل شده اند.

۱۳ هزار و ۲۸۹ سرباز و ۱۹۲۰ افسر پلیس در قالب نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد خدمت می‌کند که در ۲۵ آوریل ۲۰۱۳ و پس از بحران امنیتی در مالی ایجاد شده است.

از زمان حضور نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در مالی در سال ۲۰۱۳ تاکنون ۲۵۰ تن از آن ها در حملات و انفجارها کشته شدند.

جمهوری مالی در غرب آفریقا چندین تلاش را برای کودتا تجربه کرده است. در سال ۲۰۱۲، ارتش «احمد تومانی توره» را سرنگون کرد و یک کمیته نظامی به رهبری «احمد سانوگو» انحلال دولت او را اعلام کرد. پس از چند سال در ادامه تنش های سیاسی  در سال ۲۰۲۰، ارتش مالی رئیس جمهور «ابراهیم بوباکار کیتا» را برکنار کرد اما تحریم های بین المللی مانع از قدرت گرفتن ارتش شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha