امضای پروتکل تسریع ساخت سدهای خداآفرین و قیزقلعه‌سی در دیدار محرابیان با وزیر انرژی آذربایجان

تهران - ایرنا - پروتکل تسریع در ساخت و تامین مالی سدهای خداآفرین و قیزقلعه‌سی به امضای روسای کمیسیون فنی این دو سد رسید.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت نیرو، در پایان دو دور مذاکرات روسای کمیسیون فنی سد و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه‌سی که در حضور «علی‌اکبر محرابیان» و «پرویز شهبازوف» وزرای نیرو و انرژی ایران و آذربایجان برگزار شد، روسای این کمیسیون درخصوص تسریع در روند ساخت و تامین مالی سدهای خداآفرین و قیزقلعه‌سی به توافق رسیده و پروتکل آن امضا شد.

​این دو پروژه بزرگ از جمله محورهای مذاکرات وزیر نیروی ایران و وزیر انرژی آذربایجان در زمینه مهم‌ترین پروژه مشترک در دست اجرای دو کشور است که با تکمیل آنها با حجم مخزنی در مجموع یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب و ظرفیت تولید ۲۸۰ مگاوات برق را برای ایران و آذربایجان فراهم می‌کند.

«علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو در دیدار با وزیر انرژی آذربایجان مهمترین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را توسعه و تعمیق روابط با همسایگان بیان کرد و گفت: در دو دیدار روسای جمهور دو کشور در عشق‌آباد این مهم مورد تاکید قرار گرفته است.

وی اشتراکات فراوان فرهنگی، دینی و تاریخی را عامل گسترش روابط دو کشور برشمرد و افزود: آب، انرژی، ترانزیت و تبادلات کالایی مهم‌ترین حوزه‌های همکاری دو کشور است.

محرابیان با اشاره به پروژه‌های مشترک در رودخانه مرزی ارس گفت: این رودخانه که کشورهای مختلف همسایه در آورد و بهره‌برداری آن سهم دارند، بستر مناسبی است که سال‌ها همکاری مشترک و موفق بین دو کشور را رقم زده است.

وی با اشاره به جنگ اوکراین که به افزایش چشمگیر قیمت انرژی منجر شده، افزود: گسترش همکاری‌ها در حوزه تولید و مصرف برق بین دو کشور ایران و آذربایجان زمینه مهمی برای توسعه همکاری‌های مشترک است که سنکرون‌کردن شبکه‌های برق دو کشور و تعامل برای توسعه تبادلات برق تولیدی ایران و آذربایجان با دیگر کشورهای منطقه بسیار ضروری است‌.

وزیر نیرو با اشاره به حضور هیئت بلندپایه‌ ایران در مذاکرات اظهار کرد: وجود این مقامات حوزه آب و برق ایران در مذاکرات، اراده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط بین دو کشور را نشان می‌دهد.

«پرویز شهبازوف» وزیر انرژی آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به عزم روسای جمهور دو کشور برای توسعه روابط، از سفر هیئت بلندپایه ایران به آذربایجان تشکر کرد و افزود: این موضوع نه تنها نشان دهنده مذاکرات پر ثمر بلکه زمینه‌ساز تصمیم‌گیری جدی را فراهم می‌کند.

وی تصمیمات این سفر را پر ثمر دانست و گفت: با توافقات امروز ساخت سد و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه‌سی با سرعت پیش خواهد رفت.

شهبازوف با مهم ارزیابی کردن این سفر افزود: همکاری‌های ایران و آذربایجان در حوزه رودخانه ارس می‌تواند الگویی برای همکاری‌ کشورهای همسایه در منطقه باشد.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در سفر به باکو در مذاکرات جداگانه خود با مقامات جمهوری آذربایجان پروژه‌ها و زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشور را به‌ ویژه در بخش آب و انرژی پیگیری کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha