شمخانی: رویکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای دستیابی به توافقی قوی، پایدار و قابل اتکاء است 

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی امنیت ملی، رویکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای را دستیابی به توافقی قوی، پایدار و قابل اتکاء ذکر کرد و گفت: ایران با هدف دستیابی به توافق، دور جدید مذاکرات در وین را آغاز کرد و با اراده جدی تا احقاق حقوق قانونی به دیپلماسی پایبند خواهد بود.

به گزارش ایرنا، «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر که به تهران سفر کرده، بعداز ظهر چهارشنبه با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره مسائل دوجانبه و منطقه ای، آخرین تحولات سیاسی و امنیتی و همچنین بررسی برخی پرونده های خاص گفت‌وگو کرد.

دریابان علی شمخانی در این دیدار با تبیین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و نقش محوری همسایگان در روابط خارجی کشور تصریح کرد: سیاست دائمی ایران در قبال همسایگان توسعه روابط همه جانبه و راهبردی، توام با حسن همجواری است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی از تروریسم و صهیونیسم به عنوان دو عنصر اصلی ایجاد ناامنی در منطقه یاد کرد و افزود: هر ائتلافی با رژیم صهیونیستی و لو غیرامنیتی و غیرنظامی، ثبات و امنیت منطقه را تهدید خواهد کرد.

شمخانی با بیان اینکه رفتار ایران در منطقه نشان داده که همواره به امنیت جمعی و حفظ تمامیت ارضی کشورها به عنوان یک راهبرد دائمی اهتمام داشته، خاطرنشان کرد: محکومیت اشغال کویت توسط صدام و حمایت از قطر در مقابله با زیاده خواهی و زورگویی برخی کشورهای منطقه از مصادیق بارز چنین راهبردی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، رویکرد ایران در مذاکرات هسته ای را دستیابی به توافقی قوی، پایدار و قابل اتکاء ذکر کرد و افزود: تحریم‌های ظالمانه علیه ایران باید به گونه ای برداشته شود که همه کشورها بتوانند بتوانند با حفظ منافع بلند مدت به راحتی در ایران سرمایه گذاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: ایران با هدف دستیابی به توافق، دور جدید مذاکرات در وین را آغاز کرد و با اراده جدی تا احقاق حقوق قانونی خود چون گذشته به دیپلماسی پایبند خواهد بود.

شمخانی با اشاره به میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ توسط قطر، برای این کشور در برگزاری با شکوه این مسابقات آرزوی موفقیت کرد و بار دیگر آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری همه جانبه در این زمینه اعلام کرد.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از سفر به ایران بر ضرورت تداوم گفت‌وگوهای منطقه‌ای برای از میان برداشتن برخی موانع تصنعی و ایجاد شتاب در روابط دو و چند جانبه میان کشورها تاکید کرد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی با اشاره به حمایت قاطع قطر از مذاکرات رفع تحریم ها افزود: همه طرف ها باید هرچه سریع تر با پذیرش تعهدات پذیرفته شده در برجام به توافق برگردند.

وی اصلی‌ترین نیاز منطقه را وجود ثبات پایدار و همکاری‌های همه جانبه برای رفاه و آسایش ملت ها عنوان کرد و گفت: شکل گیری توافق در مذاکرات هسته ای به طور قطع به نفع افزایش ثبات در منطقه خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha