سنکرون‌ شبکه‌های برق ایران و جمهوری آذربایجان از مهم‌ترین برنامه‌های همکاری‌ دو کشور است

تهران- ایرنا- وزیر نیرو با اشاره به قابلیت‌ها و توانایی‌های برقی ایران، گفت: سنکرون‌سازی دو شبکه‌های برق ایران و جمهوری آذربایجان از مهم‌ترین برنامه‌های همکاری‌ بین دو کشور است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت نیرو، «علی‌اکبر محرابیان» در دیدار با «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان افزود: سنکرون شدن شبکه برق باعث می‌شود که دو کشور از ظرفیت همکاری‌های برق استفاده حداکثری داشته باشند.

سنکرون‌سازی به اتصال و مدیریت یکپارچه شبکه‌های سراسری برق اطلاق می‌شود.

وی ادامه‌داد: انتقال برق جمهوری آذربایجان از طریق ایران به ترکیه و اروپا، همچنین سنکرون‌سازی برق ایران و روسیه می‌تواند حاصل این همکاری‌ها باشد.

وزیر نیرو گفت: امروز تبادل انرژی از منابع هیدروکربن به سمت برق می‌رود و باتوجه‌ به اتفاقات اخیر در منطقه، این اتفاقات و درگیری‌ها تأثیر بسیار زیادی در بخش  انرژی و تعامل‌های این حوزه دارد.

وی بیان‌داشت: البته غربی‌ها تلاش می‌کنند این تأثیر را کم‌اهمیت نشان دهند درحالی‌که این تحولات انرژی در منطقه بسیار تأثیرگذار بوده و بلندمدت خواهد بود.

محرابیان خاطرنشان‌کرد: توافق سنکرون‌سازی شبکه برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در حال مطالعه است، خطوط خیلی خوبی نیز بین ایران و ترکیه برقرار بوده و با این کشور هم تبادلات بسیار خوبی داشتیم که از این طریق به شبکه برق اروپا نیز متصل هستیم.

وی ضمن تشکر از مهمان‌نوازی طرف آذری و ابراز خوشحالی از اراده رؤسای جمهور دو کشور برای توسعه روابط تهران و باکو، افزود: این تصمیم رؤسای جمهور دو کشور برای توسعه روابط، نقطه عطفی برای گسترش همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان است.

وزیر نیرو با بیان اینکه برای توسعه روابط دو کشور مسوولیت و حوزه کاری وزارت نیرو بسیار مهم است، ادامه‌داد: بسیاری از زمینه‌های همکاری در بخش آب و برق و مربوط به این وزارتخانه است و در سفرهای قبلی مقام‌های جمهوری آذربایجان به‌ویژه «شهبازوف» (وزیر انرژی این کشور) هم تصمیم‌های خوبی اتخاذ شده که به توسعه همکاری‌های دو کشور خواهد انجامید.

تلاش برای تکمیل سد خدا آفرین

محرابیان با بیان اینکه به دنبال تکمیل سد «خدا آفرین» و «قیزقلعه‌سی» هستیم، گفت: در این‌ خصوص همکاری خوبی در جریان بوده و امروز با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان برای تسریع در روند اجرایی این پروژه گفت‌وگو خواهیم کرد.

وی افزود: ۹۹.۷ درصد جمعیت روستایی و ۱۰۰ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت برق برخوردار هستند.

وزیر نیرو، به اتصال شبکه برق ایران با همه کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: با کشورهای حوزه جنوب در منطقه خلیج‌فارس هم برای سنکرون‌سازی شبکه برق از طریق دریا توافقاتی انجام شده است.

همکاری با ایران در حوزه آب و برق برای آذربایجان مهم است

"شاهین مصطفی یف" معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به دیدار رؤسای جمهور دو کشور بر اهمیت توسعه روابط طرفین تأکید کرد و گفت: سفرهای اخیر به ایران در همین راستا انجام شده و نسبت به ماه‌های گذشته نیز روابط دو کشور گسترش داشته است.

وی افزود: همکاری در حوزه آب و برق برای این کشور بسیار مهم بوده و جمهوری آذربایجان بر توسعه این روابط تاکید دارد.

مصطفی یف با بیان اینکه در سایر حوزه‌های همکاری نیز مصمم هستیم، ابراز امیدورای کرد که امروز تصمیم‌های مهمی بین وزرای انرژی و نیروی دو کشور گرفته شود.

معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان ادامه‌داد: سابقه ۵۰ساله همکاری دو کشور در بهره‌برداری از رودخانه مرزی ارس، پر افتخار است.

مصطفی‌یف بر تداوم، گسترش بهره‌برداری، نگهداری و حفاظت از این رودخانه بین دو کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به نیاز جمهوری آذربایجان به تعامل در حوزه برق با دیگر کشورها از جمله ترکمنستان و سابقه انتقال همکاری انتقال و سوآپ گاز از طریق ایران، گفت: در این حوزه همکاری خوبی می‌توانیم داشته باشیم و می‌توانیم از طریق ایران، برق جمهوری آذربایجان را به کشورهای دیگر ترانزیت کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha