تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان امضا می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به برگزاری چند دوره هم‌اندیشی با مشارکت‌ بانک‌ها و شرکت‌های اکتشاف و تولید برای توسعه یکپارچه میدان آزادگان، گفت: با حضور مقامات ارشد کشور، تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان بین شرکت ملی نفت، بانک‌ها و شرکت‌های اکتشاف و تولید امضا می‌شود.

به گزارش ایرنا از شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته مهر گفت: در نشست بررسی و هم‌اندیشی سازوکار اجرایی مشارکت‌ بانک‌ها در مگاپروژه توسعه یکپارچه میدان آزادگان، ابعاد فنی، مالی و حقوقی این طرح تشریح و از سوی مدیران بانک‌ها نیز مسایل مختلف مورد پرسش قرار گرفت و توضیحات تکمیلی برای آن ارائه شد.

وی با اشاره به حضور وزیر نفت در این نشست، اظهار کرد: وزیر نفت با حضور در این نشست، بر حمایت تمام قد وزارت نفت از حضور و سرمایه‌گذاری بانک‌ها در طرح‌های توسعه‌ای اشاره و بر تسهیل زمینه‌ها و بسترها برای افزایش مشارکت بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی تاکید کرد.

معاون وزیر نفت با اشاره به ویژگی‌های میدان آزادگان، گفت: این میدان مشترک با مساحت 1500 کیلومترمربع در 80 کیلومتری غرب شهر اهواز واقع شده و میزان نفت درجای آن حدود 32 میلیارد بشکه نفت برآورد می‌شود؛ همچنین ظرفیت تولید فعلی این میدان در حال حاضر ۱۹۰ هزار بشکه در روز است.

خجسته مهر افزود: ذی‌نفعان مهم این طرح علاوه بر شرکت‌های اکتشاف و تولید منتخب، شرکت‌های سرمایه‌گذار، بانک‌ها و پتروشیمی‌ها شامل دیگر مجموعه‌ها از جمله شرکت مشاور مادر به‌عنوان مسئول پیوستگی مطالعات و تهیه برنامه جامع توسعه میدان، تأمین‌کنندگان دکل‌های حفاری، سازندگان داخلی کالاها و تجهیزات و شرکت‌های فن آور برای انجام مطالعات فناورانه و دانش بنیان مورد نیاز انجام طرح‌های فناورانه مانند افزایش ضریب بازیافت است.

وی با بیان اینکه  سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد دلاری برای توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان با هدف رسیدن به تولید ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز پیش‌بینی شده است، تاکید کرد: بانک‌های مهم کشور و شرکت‌های اکتشاف و تولید در این طرح سهامدار می‌شوند و بخشی از سهام این طرح نیز به مردم واگذار خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به جذابیت‌های این طرح برای سرمایه‌گذاران، افزود: پیش‌بینی می‌شود ظرف دو سال پروژه به بهره‌برداری اولیه و آغاز بازگشت سرمایه خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، میدان نفتی آزادگان به عنوان بزرگ‌ترین میدان نفتی ایران در جنوب غربی ایران در مجاورت مرز ایران و عراق قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha