۱۳ تیر ۱۴۰۱، ۱۹:۲۳
کد خبرنگار: 1822
کد خبر: 84811380
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نام‌نویسی ٩۴٠ کارگر معدن کرومیت آسمینون در کرمان برای دریافت بیمه بیکاری

کرمان-ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با تأکید بر ضرورت برقراری بیمه بیکاری کارگران معدن آسمینون در شهرستان منوجان گفت: تاکنون ۹۴۰ کارگر این معدن در سامانه جامع روابط کار به منظور دریافت بیمه بیکاری نام نویسی شده اند .

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل، مجتبی مصباح روز دوشنبه در جلسه کمیته استانی بیمه بیکاری با موضوع بررسی وضعیت معدن کرومیت آسمینون شرکت فاریاب افزود: وضعیت کاری و معیشتی کارگران خط قرمز دولت و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان است و دستورات لازم برای برقراری بیمه بیکاری کارگران بدون فوت وقت صادر شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معدن آسمینون منوجان زیر مجموعه شرکت معادن فاریاب به عنوان یکی از مهمترین معادن کرومیت کشور در جنوبی ترین نقطه استان کرمان قرار گرفته است.

فعالیت این معدن از این حیث که جزو استراتژیک ترین معادن فلز کرومیت کشور و منطقه خاورمیانه به شمار می رود و اینکه نقش مهمی در تولید فولاد کشور دارد، بسیار حائز اهمیت است. 

کارگران این معدن در اردیبهشت و آذرماه سال گذشته نیز طی ۲ مرحله برای تامین امنیت اشتغال، طبقه بندی شغلی و سایر مطالبات رفاهی خود دست به اعتراض صنفی و تجمع در محور ترانزیتی کرمان - بندرعباس زده بودند.

۲ تجمع سال گذشته کارگران پای استاندار کرمان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر مدیران را به ماجرا کشاند و در این میان رییس معدن کرومیت فاریاب با وعده هایی مثل انعقاد قرارداد یک ساله با کارگران و اجرای طرح طبقه بندی شغلی و استفاده از ظرفیت مدیران متخصص بومی مانع ادامه تجمع ها شد.

پس از این وعده ها یکهزار و ۲۰۰ نفر کارگر معدن به کار بازگشتند؛ این افراد اعلام کردند که حتی باوجود تعویق پرداخت حقوق و مزایا و محقق نشدن مطالباتشان پای فعالیت های تولیدی معدن می مانند و شرایط نیز تا زمان پایان قراردادهای یک ساله کارگران بخوبی پیش رفت.

اما از روز یکم خردادماه سال ۱۴۰۱ با پایان یافتن قراردادهای سال گذشته، انعقاد قراردادها با شرکت های پیمانکاری و همچنین نحوه تنظیم قراردادها سبب شد تا یکبار دیگر کارفرما با کارگران به توافق نرسد و به علت امضا نشدن قراردادها توسط کارگران، اعلام تعطیلی کند.

اکنون بیش از ۴۰ روز است که خبرهایی مبنی بر تعطیلی کامل معدن آسمینون شرکت معادن فاریاب به گوش می رسد و کارگران مدعی هستند که اعلام ورشکستگی معدن نیز حربه‌ای برای نگهداشتن کارگران خواهد بود.

مدیران استان کرمان گفته بودند که باتوجه به عقبه مشکلات این معدن، تصمیم استان تلاش برای خلع ید کارفرماست و اقدامات آن نیز کلید خورده است.

تصمیم گیری برای خلع ید این معدن در حیطه اختیار نهادهای ملی در تهران است.

گزارش پیشین ایرنا در این باره را اینجا مطالعه کنید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha