نگرانی مقامات آمریکایی از بالا گرفتن اعتراضات به قتل یک جوان سیاه‌پوست

تهران- ایرنا- رسانه‌های آمریکایی در پی انتشار ویدئوهایی از صحنه قتل جوان سیاه‌پوست که با شلیک ۶۰ گلوله از پا درآمده، از نگرانی مقامات ایالتی مبنی بر بالاگرفتن اعتراضات و به خشونت کشیده شدن این راهپیمایی‌ها خبر دادند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، رسانه‌های آمریکایی در پی انتشار تصاویر دوربین‌های موجود بر روی یونیفرم افسران پلیس حاضر در صحنه قتل «جیلند واکر» جوان سیاه پوست ۲۵ ساله ای که با شلیک ۶۰ گلوله پلیس شهر اکرون در ایالت اوهایو کشته شد، از بالاگرفتن اعتراض ها به این جنایت خبر دادند.    

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی نوشت: این مرد سیاه‌پوست که راننده یک شرکت تحویل غذا بوده، به دنبال تعقیب و گریز پلیس در اوایل صبح روز ۲۷ ژوئن (۶ تیر) هدف شلیک پلیس قرار گرفت و کشته شد. مقامات می‌گویند هشت افسر پلیس، واکر را در یک پارکینگ محاصره کرده و به سمت وی شلیک کردند.

بنابرگزارش این روزنامه آمریکایی، بررسی‌های پزشک قانونی شهر اکرون نشان می‌دهد ۸۰ گلوله به سمت این جوان شلیک شده که ۶۰ گلوله به وی اصابت کرده‌است.  

گفته می شود در پی کشته شدن این جوان بدست افسران پلیس اعتراضات در اکرون بالاگرفته است.  

شهردار شهر اکرون نیز با پیوستن به معترضان به دلیل جنایت صورت گرفته، گفته‌است که اعتراض مسالمت آمیز حق مردم است و ابراز امیدواری کرده که این ناآرامی‌ها به خشونت کشیده نشود.

پلیس اکرون پیش‌تر ادعا کرده‌بود واکر به سمت افسران پلیس حمله کرده و ماموران هم در مقابل وی را تهدیدی مرگبار دانسته و به او شلیک کرده‌اند. اما ویدئوهای منتشر شده از سوی پلیس هیچ گونه نشانه ای از تهدید را ثابت نمی کند. پلیس اکرون در پی قتل این مرد سیاه پوست در بیانیه‌ای خاطرنشان کرده بود که واکر به اعلان افسران مبنی بر توقف توجهی نکرده و پس از تعقیب و گریز سعی داشته با اسلحه‌ اش به سمت ماموران شیک کند. اما ویدئوهای بدست آمده از یونیفرم افسران پلیس حاضر در صحنه قتل نشان می‌دهد واکر مسلح نبوده است.

شبکه خبری "ان‌بی‌سی‌نیوز" نیز در گزارشی نوشت: مقامات ایالت اوهایو نگران بالاگرفتن اعتراضات باتوجه به جشن‌های روز چهارم ژوئیه ( ۱۳ تیر سالروز استقلال آمریکا) هستند. در پی کشته‌شدن این جوان سیاه‌پوست، مقامات به سرعت از لغو برگزاری مراسم چهار ژوئیه به دلیل احتمال ناآرامی و درگیری مردم با نیروهای پلیس خبر دادند.

شبکه خبری "ای‌بی‌سی‌نیوز" نیز در گزارشی با بیان اینکه فرد کشته‌شده توسط ماموران پلیس علیرغم ادعای پلیس غیرمسلح بوده‌است، نوشت: خانواده جیلند واکر در اعتراض به قتل فرزندشان خواستار پاسخگویی مقامات ایالتی شده‌اند و همزمان اعتراض‌ها در اکرون آغاز شده و معترضان به سمت مقر پلیس شهر راهپیمایی کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، در سال گذشته میلادی بیش از یک هزار و ۴۰ نفر آمریکایی بدست پلیس هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده‌اند. مطابق آمار موجود، اگرچه در میان کشته‌شدگان سال گذشته سفیدپوست هم دیده می‌شود، اما شمار سیاه‌پوستان کشته شده به دست پلیس به میزان نامتناسبی بالا است. بنابر آمار رسمی اعلام شده، سیاه‌پوستان اگرچه کمتر از ۱۳ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند، اما بیش از دو برابر سفیدپوستان بدست پلیس این کشور به قتل می‌رسند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha